V německých městech se střetly stovky odpůrců a zastánců opatření

V německých městech se dnes sešly stovky odpůrců i zastánců opatření proti šíření nového koronaviru. V Lipsku byla ohlášená a obávaná demonstrace odpůrců překvapivě zrušena, ačkoliv několik set odpůrců roušek a dalších omezení už bylo na místě.

Demonstrace proti opatřením v Německu
doporučujeme

Podle agentury DPA došlo i na potyčky mezi oběma tábory. Další protesty se konaly ve městech jako Bochum, Göppingen a Pforzheim. Například v bavorském Kemptenu se sešlo na 1200 demonstrantů. Na později byly svolány demonstrace do Hannoveru či Berlína.

V Lipsku se protest odpůrců protiepidemických opatření očekával s obavami. Před dvěma týdny se tam podobná akce vymkla kontrole, když se tam sešlo nejméně 20.000 lidí z celého Německa, aniž dodržovali povinnost mít roušku. Po rozpuštění akce došlo na výtržnosti a potyčky s policií.

Dnes byla situace v saském městě po nenadálém zrušení protestu nepřehledná. Policie na twitteru odpoledne uvedla, že v centru města nastaly potyčky mezi zástupci obou táborů. "Naše zásahové síly ty skupiny osob oddělily," uvedla policie, jejíž příslušníci se stali také terčem útoků.

Organizátor lipské manifestace akci zrušil kvůli tomu, že místní úřady mu nepovolily nemít roušku. Lidi, kteří už dorazili na shromaždiště demonstrantů, jímž bylo náměstí Kurta Masura, policie vyzvala k opuštění prostoru. Policie předtím uzavřela přístup k prostoru, protože byla naplněna jeho kapacita 500 lidí.

Stovky lidí se mezitím v Lipsku účastnily několika protestů namířených právě proti ohlášené demonstraci odpůrců opatření proti koronaviru.

V dalších městech stovky lidí demonstrovaly proti restrikcím i na jejich podporu. Například v západoněmecké Bochumi čítaly oba tábory zhruba po 300 účastnících. Vážnější incidenty hlášeny nebyly.

V Göppingenu a Pforzheimu na jihozápadě Německa se odpoledne sešlo podle odhadů agentury DPA na 800, potažmo 450 protestujících. I tam ale měly akce podle policie klidný průběh.

Demonstrace odpůrců protikoronavirových opatření se nakonec nekonala ani v Mnichově. Podle policie přišli pouze jednotlivci, ačkoli pořadatelé počítali s účastí až 30.000 lidí na Tereziánské louce. Město však akci zakázalo, což v pátek potvrdil i správní soud.

Naopak v Kemptenu se demonstrace na místním stadionu zúčastnilo podle policie na 1200 lidí a protidemonstrace jinde ve městě 200 lidí. Ani odtud nebyly hlášeny závažnější incidenty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy kritizuje Česko kvůli kojeneckým ústavům: Porušování práv…

23.11.2020 22:01 Aktualizováno Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) Rady Evropy kritizoval dnes Českou republiku "za rozsáhlé…

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce

23.11.2020 21:11 Vrcholní představitelé Evropské unie dnes nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států…

Itálie eviduje již přes 50 tisíc úmrtí s covidem, regiony žádají otevření…

23.11.2020 18:15 Itálie eviduje už přes 50.000 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a v Evropě je tak po Británii…

Česko opět prohrálo ve Štrasburku. Verdikt v kauze vraha Templa je…

23.11.2020 16:56 Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), které se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama