V německých městech se střetly stovky odpůrců a zastánců opatření

V německých městech se dnes sešly stovky odpůrců i zastánců opatření proti šíření nového koronaviru. V Lipsku byla ohlášená a obávaná demonstrace odpůrců překvapivě zrušena, ačkoliv několik set odpůrců roušek a dalších omezení už bylo na místě.

Podle agentury DPA došlo i na potyčky mezi oběma tábory. Další protesty se konaly ve městech jako Bochum, Göppingen a Pforzheim. Například v bavorském Kemptenu se sešlo na 1200 demonstrantů. Na později byly svolány demonstrace do Hannoveru či Berlína.

V Lipsku se protest odpůrců protiepidemických opatření očekával s obavami. Před dvěma týdny se tam podobná akce vymkla kontrole, když se tam sešlo nejméně 20.000 lidí z celého Německa, aniž dodržovali povinnost mít roušku. Po rozpuštění akce došlo na výtržnosti a potyčky s policií.

Dnes byla situace v saském městě po nenadálém zrušení protestu nepřehledná. Policie na twitteru odpoledne uvedla, že v centru města nastaly potyčky mezi zástupci obou táborů. "Naše zásahové síly ty skupiny osob oddělily," uvedla policie, jejíž příslušníci se stali také terčem útoků.

Organizátor lipské manifestace akci zrušil kvůli tomu, že místní úřady mu nepovolily nemít roušku. Lidi, kteří už dorazili na shromaždiště demonstrantů, jímž bylo náměstí Kurta Masura, policie vyzvala k opuštění prostoru. Policie předtím uzavřela přístup k prostoru, protože byla naplněna jeho kapacita 500 lidí.

Stovky lidí se mezitím v Lipsku účastnily několika protestů namířených právě proti ohlášené demonstraci odpůrců opatření proti koronaviru.

V dalších městech stovky lidí demonstrovaly proti restrikcím i na jejich podporu. Například v západoněmecké Bochumi čítaly oba tábory zhruba po 300 účastnících. Vážnější incidenty hlášeny nebyly.

V Göppingenu a Pforzheimu na jihozápadě Německa se odpoledne sešlo podle odhadů agentury DPA na 800, potažmo 450 protestujících. I tam ale měly akce podle policie klidný průběh.

Demonstrace odpůrců protikoronavirových opatření se nakonec nekonala ani v Mnichově. Podle policie přišli pouze jednotlivci, ačkoli pořadatelé počítali s účastí až 30.000 lidí na Tereziánské louce. Město však akci zakázalo, což v pátek potvrdil i správní soud.

Naopak v Kemptenu se demonstrace na místním stadionu zúčastnilo podle policie na 1200 lidí a protidemonstrace jinde ve městě 200 lidí. Ani odtud nebyly hlášeny závažnější incidenty.

Související

Více souvisejících

Německo demonstrace v Německu

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy