V Rakousku dostalo vakcínu proti koronaviru již 6000 lidí, očkování ve Francii vázne

V Rakousku dostalo od neděle vakcínu proti covidu-19 již zhruba 6000 lidí. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. S plošným očkováním by se mělo v zemi začít až 12. ledna. Ve Švýcarsku lékový úřad Swissmedic prověřuje úmrtí člověka, který před několika dny dostal vakcínu Pfizer/BioNTech.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rakousko začala stejně jako většina ostatních členských zemí Evropské unie očkovat vakcínou společností Pfizer a BioNTech v neděli. První osobou, která přípravek dostala, byla 84letá Theresia Hoferová.

Očkovat se začalo ve všech spolkových zemích najednou, i když podle agentury APA to bylo spíše symbolické, protože mnoha z nich bylo v neděli k dispozici jen několik málo dávek vakcíny.

Přesná čísla o počtu očkovaných nejsou zatím v Rakousku k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví je bude pravidelně zveřejňovat až po začátku plošné očkovací kampaně, který je plánován na 12. ledna. Nejprve se budou očkovat obyvatelé domovů pro seniory.

Rakousko v sobotu opět zpřísnilo opatření proti šíření koronaviru. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 2550 potvrzených případů nákazy. To je po čase opět více, než kolik lidí se za stejné období uzdravilo. S covidem-19 zemřelo dalších 90 lidí. Celkem se od počátku epidemie nakazilo více než 357.000 lidí, zemřelých s covidem-19 eviduje Rakousko 6149.

Na rozdíl od Rakouska, které opatření v závěru minulého týdne zpřísnilo, sousední Švýcarsko nyní nové restrikce nechystá. Částečnou uzávěru zavedla alpská země v polovině prosince. Dnes vláda oznámila, že epidemickou situaci znovu zhodnotí až 6. ledna.

Na švýcarských webech se objevily informace, že v kantonu Lucern několik dní po podání vakcíny zemřel očkovaný 91letý senior z domova důchodců. Informaci o úmrtí obdržel i švýcarský lékový ústav Swissmedic, který dnes uvedl, že je "silně nepravděpodobné", že by existovala spojitost mezi úmrtím seniora a podáním vakcíny Pfizer/BioNTech.

"Vyšetřování kantonálních lékařských úřadů a ústavu Swissmedic dospělo k závěru, že vzhledem k onemocněním, kterými osoba trpěla, a průběhu její nemoci neexistovala s největší pravděpodobností žádná souvislost mezi úmrtím a očkováním," uvedl ústav v tiskové zprávě. Dostupné komplexní informace podle zprávy ukazují, že přirozenou příčinou smrti byly nemoci, jimiž dotyčný senior trpěl.

Ve Švýcarsku se začalo očkovat už 23. prosince. Jedinou povolenou vakcínou je zatím stejně jako v EU přípravek společností Pfizer a BioNTech. Švýcarsko, které vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, zaznamenalo od počátku epidemie přes 440.000 potvrzených případů nákazy a téměř 7500 zemřelých s covidem-19. Švýcarsko má asi 8,5 milionu obyvatel, Lichtenštejnsko asi 38.000.

Politici ve Francii si stěžují na pomalé očkování

Francie má v tuto chvíli k dispozici přibližně 500.000 dávek vakcíny, očkování začalo v neděli, stejně jako ve většině evropských zemí. Národní strategie počítá s tím, že jako první látku dostanou pacienti domovů pro seniory. Zatím ji má k dispozici 23 zařízení ve čtyřech městech.

Podle průzkumu Ipsos nejsou Francouzi očkování příliš nakloněni, vakcínu by si nechalo aplikovat jen 40 procent z nich. Nechuť k očkování tak patří ve Francii mezi nejsilnější na světě, upozorňuje agentura AFP.

Francouzský šéf očkování, imunolog Alain Fischer dnes uvedl, že očkování bude postupně zrychlovat. Do února by podle něj mělo vakcínu dostat přibližně milion Francouzů v domovech seniorů. Pomalý postup vysvětlil obezřetností, vysokými nároky na skladování a přepravu přípravku, problémy se souhlasem s očkováním u nejstarších pacientů a celkovou vůlí jít přesně podle připraveného plánu, uvádí stanice France info, které Fischer poskytl rozhovor.

"Buď si myslíme, že vakcína má být distribuována, nebo si myslíme, že nemá." Ale ve chvíli, kdy byla schválena, "bychom možná mohli trochu zrychlit, a tím zachránit životy" a "vrátit se k normálnímu životu," uvedl Jean-Christophe Lagarde ze Svazu demokratů a nezávislých (UDI). To je mírně pravicová strana.

"Německo již očkovalo více než 42.000 lidí, Spojené království 900.000 a Francie méně než 200! Po rouškách, testování a karanténě by další selhání bylo hrozné. Žádám vládu, aby zveřejnila plán očkování pro domovy s pečovatelskou službou podle departementů," napsal na twitteru pravicový senátor Bruno Retailleau. Poslanec Eric Ciotti kritizoval vládu za to, že dostatečně nepředvídá.

Kritika vlády ale zaznívá i na levici. Socialistický senátor Rachid Temal na twitteru psal o "trojitém neúspěchu stávající vlády: vláda není schopna pracovat transparentně, zpoždění Francie v očkování je reálné a výrazné a nechuť vůči očkování nepolevuje."

Pomalý postup obhajuje ministr zdravotnictví Olivier Véran. "Neběžíme stovku, ale maraton."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 22:00 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německo možná označí Česko za vysoce rizikové. Babiš navrhuje dva testy…

19.01.2021 21:53 Německo by ve čtvrtek mohlo označit Českou republiku jako epidemicky vysoce rizikovou oblast, dosud…

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 18:09 Aktualizováno Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama