V Rakousku dostalo od neděle vakcínu proti covidu-19 již zhruba 6000 lidí. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. S plošným očkováním by se mělo v zemi začít až 12. ledna. Ve Švýcarsku lékový úřad Swissmedic prověřuje úmrtí člověka, který před několika dny dostal vakcínu Pfizer/BioNTech.
Rakousko začala stejně jako většina ostatních členských zemí Evropské unie očkovat vakcínou společností Pfizer a BioNTech v neděli. První osobou, která přípravek dostala, byla 84letá Theresia Hoferová.
Die erste zu impfende Person in Österreich: Theresia Hofer. #ZiBSpezial pic.twitter.com/JzLAZVIW3C
— Maximilian Werner (@MaxlWerner) December 27, 2020
Očkovat se začalo ve všech spolkových zemích najednou, i když podle agentury APA to bylo spíše symbolické, protože mnoha z nich bylo v neděli k dispozici jen několik málo dávek vakcíny.
Přesná čísla o počtu očkovaných nejsou zatím v Rakousku k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví je bude pravidelně zveřejňovat až po začátku plošné očkovací kampaně, který je plánován na 12. ledna. Nejprve se budou očkovat obyvatelé domovů pro seniory.
Rakousko v sobotu opět zpřísnilo opatření proti šíření koronaviru. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 2550 potvrzených případů nákazy. To je po čase opět více, než kolik lidí se za stejné období uzdravilo. S covidem-19 zemřelo dalších 90 lidí. Celkem se od počátku epidemie nakazilo více než 357.000 lidí, zemřelých s covidem-19 eviduje Rakousko 6149.
Na rozdíl od Rakouska, které opatření v závěru minulého týdne zpřísnilo, sousední Švýcarsko nyní nové restrikce nechystá. Částečnou uzávěru zavedla alpská země v polovině prosince. Dnes vláda oznámila, že epidemickou situaci znovu zhodnotí až 6. ledna.
Na švýcarských webech se objevily informace, že v kantonu Lucern několik dní po podání vakcíny zemřel očkovaný 91letý senior z domova důchodců. Informaci o úmrtí obdržel i švýcarský lékový ústav Swissmedic, který dnes uvedl, že je "silně nepravděpodobné", že by existovala spojitost mezi úmrtím seniora a podáním vakcíny Pfizer/BioNTech.
"Vyšetřování kantonálních lékařských úřadů a ústavu Swissmedic dospělo k závěru, že vzhledem k onemocněním, kterými osoba trpěla, a průběhu její nemoci neexistovala s největší pravděpodobností žádná souvislost mezi úmrtím a očkováním," uvedl ústav v tiskové zprávě. Dostupné komplexní informace podle zprávy ukazují, že přirozenou příčinou smrti byly nemoci, jimiž dotyčný senior trpěl.
Ve Švýcarsku se začalo očkovat už 23. prosince. Jedinou povolenou vakcínou je zatím stejně jako v EU přípravek společností Pfizer a BioNTech. Švýcarsko, které vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, zaznamenalo od počátku epidemie přes 440.000 potvrzených případů nákazy a téměř 7500 zemřelých s covidem-19. Švýcarsko má asi 8,5 milionu obyvatel, Lichtenštejnsko asi 38.000.
Politici ve Francii si stěžují na pomalé očkování
Francie má v tuto chvíli k dispozici přibližně 500.000 dávek vakcíny, očkování začalo v neděli, stejně jako ve většině evropských zemí. Národní strategie počítá s tím, že jako první látku dostanou pacienti domovů pro seniory. Zatím ji má k dispozici 23 zařízení ve čtyřech městech.
Podle průzkumu Ipsos nejsou Francouzi očkování příliš nakloněni, vakcínu by si nechalo aplikovat jen 40 procent z nich. Nechuť k očkování tak patří ve Francii mezi nejsilnější na světě, upozorňuje agentura AFP.
Francouzský šéf očkování, imunolog Alain Fischer dnes uvedl, že očkování bude postupně zrychlovat. Do února by podle něj mělo vakcínu dostat přibližně milion Francouzů v domovech seniorů. Pomalý postup vysvětlil obezřetností, vysokými nároky na skladování a přepravu přípravku, problémy se souhlasem s očkováním u nejstarších pacientů a celkovou vůlí jít přesně podle připraveného plánu, uvádí stanice France info, které Fischer poskytl rozhovor.
"Buď si myslíme, že vakcína má být distribuována, nebo si myslíme, že nemá." Ale ve chvíli, kdy byla schválena, "bychom možná mohli trochu zrychlit, a tím zachránit životy" a "vrátit se k normálnímu životu," uvedl Jean-Christophe Lagarde ze Svazu demokratů a nezávislých (UDI). To je mírně pravicová strana.
"Německo již očkovalo více než 42.000 lidí, Spojené království 900.000 a Francie méně než 200! Po rouškách, testování a karanténě by další selhání bylo hrozné. Žádám vládu, aby zveřejnila plán očkování pro domovy s pečovatelskou službou podle departementů," napsal na twitteru pravicový senátor Bruno Retailleau. Poslanec Eric Ciotti kritizoval vládu za to, že dostatečně nepředvídá.
A gauche, le sénateur PS Rachid Temal estime qu'il s'agit d'un "triple échec du pouvoir en place: un gouvernement incapable de travailler dans la transparence, le retard français dans la vaccination est réel et impressionnant, le sentiment anti-vaccin ne faiblit pas" #AFP https://t.co/09S3bV9Mr2
— Agence France-Presse (@afpfr) December 30, 2020
Kritika vlády ale zaznívá i na levici. Socialistický senátor Rachid Temal na twitteru psal o "trojitém neúspěchu stávající vlády: vláda není schopna pracovat transparentně, zpoždění Francie v očkování je reálné a výrazné a nechuť vůči očkování nepolevuje."
Pomalý postup obhajuje ministr zdravotnictví Olivier Véran. "Neběžíme stovku, ale maraton."
Související

Pandemická generace: Jak covid-19 zanechal dlouhodobé stopy na dětech

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování , Rakousko , Francie , Švýcarsko , Olivier Véran
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek