V Rakousku dostalo vakcínu proti koronaviru již 6000 lidí, očkování ve Francii vázne

V Rakousku dostalo od neděle vakcínu proti covidu-19 již zhruba 6000 lidí. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. S plošným očkováním by se mělo v zemi začít až 12. ledna. Ve Švýcarsku lékový úřad Swissmedic prověřuje úmrtí člověka, který před několika dny dostal vakcínu Pfizer/BioNTech.

Očkování, ilustrační fotografie

Rakousko začala stejně jako většina ostatních členských zemí Evropské unie očkovat vakcínou společností Pfizer a BioNTech v neděli. První osobou, která přípravek dostala, byla 84letá Theresia Hoferová.

Očkovat se začalo ve všech spolkových zemích najednou, i když podle agentury APA to bylo spíše symbolické, protože mnoha z nich bylo v neděli k dispozici jen několik málo dávek vakcíny.

Přesná čísla o počtu očkovaných nejsou zatím v Rakousku k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví je bude pravidelně zveřejňovat až po začátku plošné očkovací kampaně, který je plánován na 12. ledna. Nejprve se budou očkovat obyvatelé domovů pro seniory.

Rakousko v sobotu opět zpřísnilo opatření proti šíření koronaviru. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 2550 potvrzených případů nákazy. To je po čase opět více, než kolik lidí se za stejné období uzdravilo. S covidem-19 zemřelo dalších 90 lidí. Celkem se od počátku epidemie nakazilo více než 357.000 lidí, zemřelých s covidem-19 eviduje Rakousko 6149.

Na rozdíl od Rakouska, které opatření v závěru minulého týdne zpřísnilo, sousední Švýcarsko nyní nové restrikce nechystá. Částečnou uzávěru zavedla alpská země v polovině prosince. Dnes vláda oznámila, že epidemickou situaci znovu zhodnotí až 6. ledna.

Na švýcarských webech se objevily informace, že v kantonu Lucern několik dní po podání vakcíny zemřel očkovaný 91letý senior z domova důchodců. Informaci o úmrtí obdržel i švýcarský lékový ústav Swissmedic, který dnes uvedl, že je "silně nepravděpodobné", že by existovala spojitost mezi úmrtím seniora a podáním vakcíny Pfizer/BioNTech.

"Vyšetřování kantonálních lékařských úřadů a ústavu Swissmedic dospělo k závěru, že vzhledem k onemocněním, kterými osoba trpěla, a průběhu její nemoci neexistovala s největší pravděpodobností žádná souvislost mezi úmrtím a očkováním," uvedl ústav v tiskové zprávě. Dostupné komplexní informace podle zprávy ukazují, že přirozenou příčinou smrti byly nemoci, jimiž dotyčný senior trpěl.

Ve Švýcarsku se začalo očkovat už 23. prosince. Jedinou povolenou vakcínou je zatím stejně jako v EU přípravek společností Pfizer a BioNTech. Švýcarsko, které vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, zaznamenalo od počátku epidemie přes 440.000 potvrzených případů nákazy a téměř 7500 zemřelých s covidem-19. Švýcarsko má asi 8,5 milionu obyvatel, Lichtenštejnsko asi 38.000.

Politici ve Francii si stěžují na pomalé očkování

Francie má v tuto chvíli k dispozici přibližně 500.000 dávek vakcíny, očkování začalo v neděli, stejně jako ve většině evropských zemí. Národní strategie počítá s tím, že jako první látku dostanou pacienti domovů pro seniory. Zatím ji má k dispozici 23 zařízení ve čtyřech městech.

Podle průzkumu Ipsos nejsou Francouzi očkování příliš nakloněni, vakcínu by si nechalo aplikovat jen 40 procent z nich. Nechuť k očkování tak patří ve Francii mezi nejsilnější na světě, upozorňuje agentura AFP.

Francouzský šéf očkování, imunolog Alain Fischer dnes uvedl, že očkování bude postupně zrychlovat. Do února by podle něj mělo vakcínu dostat přibližně milion Francouzů v domovech seniorů. Pomalý postup vysvětlil obezřetností, vysokými nároky na skladování a přepravu přípravku, problémy se souhlasem s očkováním u nejstarších pacientů a celkovou vůlí jít přesně podle připraveného plánu, uvádí stanice France info, které Fischer poskytl rozhovor.

"Buď si myslíme, že vakcína má být distribuována, nebo si myslíme, že nemá." Ale ve chvíli, kdy byla schválena, "bychom možná mohli trochu zrychlit, a tím zachránit životy" a "vrátit se k normálnímu životu," uvedl Jean-Christophe Lagarde ze Svazu demokratů a nezávislých (UDI). To je mírně pravicová strana.

"Německo již očkovalo více než 42.000 lidí, Spojené království 900.000 a Francie méně než 200! Po rouškách, testování a karanténě by další selhání bylo hrozné. Žádám vládu, aby zveřejnila plán očkování pro domovy s pečovatelskou službou podle departementů," napsal na twitteru pravicový senátor Bruno Retailleau. Poslanec Eric Ciotti kritizoval vládu za to, že dostatečně nepředvídá.

Kritika vlády ale zaznívá i na levici. Socialistický senátor Rachid Temal na twitteru psal o "trojitém neúspěchu stávající vlády: vláda není schopna pracovat transparentně, zpoždění Francie v očkování je reálné a výrazné a nechuť vůči očkování nepolevuje."

Pomalý postup obhajuje ministr zdravotnictví Olivier Véran. "Neběžíme stovku, ale maraton."

Německo: Povolení Nord Stream 2 neohrožuje dodávky plynu do EU

26.10.2021 20:57 Udělení povolení plynovodu Nord Stream 2, aby mohl dodávat plyn do Německa, neohrozí dodávky do…

Polsku má kvůli pokutě za Turów hrozit krácení plateb z rozpočtu EU

26.10.2021 17:02 Aktualizováno Polsku kvůli nezaplacené pokutě uložené Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic…

Fico kritizuje odposlechy svých schůzek, média zveřejnila podrobnosti

26.10.2021 16:05 Za nezákonné a v rozporu s demokracii označil dnes slovenský expremiér Robert Fico odposlechy svých…

V EU hrozí vážná chřipková sezóna, upozorňuje ECDC

26.10.2021 16:00 Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes vydalo varování před hrozbou závažné…

Unijní státy se neshodly na řešení drahých energií, zváží společný nákup…

26.10.2021 15:36 Evropská komise prověří výhody a rizika společných nákupů plynu, které podporuje část zemí Evropské…

Počet nových případů koronaviru se v Německu zvýšil během týdne o téměř…

26.10.2021 14:11 Denní počet nových případů koronaviru se v Německu během týdne zvýšil téměř o polovinu. Podle…

Polsko registruje 6000 nákaz, zdvojnásobí počet lůžek pro pacienty s…

26.10.2021 13:20 Polsko za uplynulý den zaznamenalo 6265 potvrzených případů koronavirové nákazy, uvedla dnes…

V Německu ve středu začnou zevrubná koaliční jednání, snadná nebudou

26.10.2021 12:48 Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) ve středu zahájí…

Slovensko má nejvíce hospitalizovaných v souvislosti s koronavirem od…

26.10.2021 10:38 Na Slovensku v pondělí výrazněji stoupl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou…

Nákaza koronavirem se v Bulharsku potvrdila u rekordního počtu lidí

26.10.2021 09:33 Nákaza koronavirem se v Bulharsku za uplynulý den potvrdila u 5863 lidí a dalších 243 osob tam po…

Související:

Právě se děje

reklama