V Řecku kvůli tropickému vedru otevřou pláže

V Řecku se od soboty za přísných opatření opět otevřou pro veřejnost pláže s organizovaným provozem, které byly od března zavřené kvůli pandemii covidu-19. Informovala o tom místní média. Podle nich vláda k tomuto kroku přistoupila vzhledem k očekávaným teplotám, které se mají na jihu země blížit až 40 stupňům Celsia, uvedla dnes agentura DPA. Vláda tak chce zabránit davům na plážích, v novém nařízení totiž omezila mimo jiné počet návštěvníků pláží i vzdálenost slunečníků a lehátek.

Moře, ilustrační foto
doporučujeme

Od soboty bude moci být na pěti stovkách řeckých plážích provozovaných městy či soukromníky současně pouze 40 lidí na 1000 metrů čtvereční. Vzdálenost mezi slunečníky s lehátky bude muset být minimálně čtyři metry. Pod jedním slunečníkem budou moci být pouze dvě lehátka, výjimku budou mít rodiny s malými dětmi.

Po každém návštěvníkovi bude muset personál lehátka vydezinfikovat a pravidelně se mají dezinfikovat i sociální zařízení.

Bary na plážích budou moci nabízet jídlo a pití pouze z okénka, u něhož nebudou smět být zahrádky. Jídlo bude muset být zabalené a nesmí se připravovat na místě. Zakázán na plážích bude prodej alkoholu i kontaktní sporty. Prodejci by měli mít roušky a rukavice.

Deník Kathimerini dnes upozornil, že není jasné, kdo bude zodpovědný za dodržování těchto pravidel. Vláda sice vyzvala starosty obcí, aby to zajistili, někteří ale podle řeckého deníku namítli, že nemají oprávnění dodržování těchto pravidel vynutit.

Starostové nicméně toto uvolnění přívítali. Někteří ale mají obavy z toho, zda budou rekreanti na plážích pravidla dodržovat a zda se podaří zabránit davům na plážích. Podobně se totiž před týdnem zaplnila náměstí řeckých měst, když poprvé po šesti týdnech omezení volného pohybu mohli Řekové ven, aniž by museli prokazovat některý z povolených důvodů, jako byly nákup potravin či cesta do práce.

Od pondělka budou moci Řekové cestovat i mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy. Povolení cest na řecké ostrovy zatím nemá oficiální harmonogram, vláda nicméně minulý týden podle místních médií oznámila, že by se tak mohlo stát už 1. června, pokud "vše půjde dobře" a nezvýší se výrazně denní nárůsty nově nakažených koronavirem.

Konkrétní plán pro turistiku zveřejní řecká vláda příští týden a vláda v něm zohlední doporučení, která ve středu vydala Evropská komise, napsal dnes deník Kathimerini.

Témata: Řecko | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Itálie zřejmě prodlouží nouzový stav, v Kampánii jsou roušky povinné

24.09.2020 16:38 Italská vláda nejspíš až do konce roku prodlouží nouzový stav, který nyní v zemi platí do 31. října…

Francie přivítala návrh migračního paktu EU: Rovnováha mezi solidaritou a…

24.09.2020 16:08 Francie dnes přivítala nový návrh azylové a migrační politiky, který předložila ve středu Evropská…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama