Ve Francii se koná 2. kolo místních voleb. Macronova strana zřejmě utrží porážku

Lidé asi v 5000 francouzských obcích a městech si dnes přes obličej navlékli roušky a vyrazili k volebním urnám. Dnešek se totiž stal novým termínem pro konání druhého kola komunálních voleb, které bylo v březnu zrušeno kvůli šíření koronaviru.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Hlasování je vnímáno jako celostátní test prezidenta Emmanuela Macrona v polovině volebního období. Jeho vládní straně Republika v pohybu (REM) hrozí, že nezíská ani jedno velké město, uvedla agentura Reuters.

Macron před rokem doufal, že místní volby pomohou ukotvit jeho mladou centristickou stranu ve městech po celé Francii, včetně Paříže, před novým soubojem o Elysejský palác. V poslední době jsou ale taková očekávání na ústupu.

Zhruba 35.000 starostů po celé zemi vytváří místní politiku v otázkách sahajících od územního plánování přes vzdělávání až po životní prostředí. Rozhodování voličů obvykle určují místní faktory, volby ale také dávají Francouzům příležitost podpořit či potrestat šéfa státu v polovině mandátu.

"Máme vládu, která je zcela odtržena od reality," řekla agentuře Reuters Pařížanka Naouel, která je voličkou pravicové opozice. V metropoli se zdá, že socialistická starostka Anne Hidalgová je na cestě k pohodlnému vítězství. A Paříž nepředstavuje pro Macrona jediné zklamání.

První kolo hlasování, v němž voliči vybírali vedení 35.000 měst a obcí, poznamenala v neděli 15. března rekordně nízká účast. Kvůli obavám z koronaviru přišlo volit jen 44,7 procenta voličů.

O dva dny později začala v zemi platit přísná karanténní opatření, která se od května postupně uvolňují. Nyní Francie podle americké Univerzity Johnse Hopkinse eviduje skoro 200.000 nakažených a více než 29.780 mrtvých s nemocí covid-19.

V prvním kole se podařilo zvolit vedení radnic více než 30.000 obcí, a tak dnes zbývá vybrat starosty a zastupitele už jen v 5000 obcí, jasno není například o vedení Paříže.

Úřady veřejnost ujišťují, že konání voleb je bezpečné. Jít volit podle francouzského premiéra Édouarda Philippea nyní nepředstavuje větší riziko, než jít na nákup. Nicméně v poledne byla účast patnáctiprocentní, zatímco v roce 2014 byla téměř dvacetiprocentní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věci v Polsku se začnou měnit, míní český politik. Vondru překvapil…

14.07.2020 14:44 Výsledky polských prezidentských voleb stále ještě nejsou definitivní. Po sečtení 99,99 % je ale…

Řecko v pondělí oznámilo 24 nakažených, turisté se musí prokázat QR kódem

14.07.2020 14:12 Řecko za pondělí zaznamenalo 24 nových případů nákazy koronavirem, v sedmi případech lidé s infekcí…

Francie slaví státní svátek. Poprvé od roku 1945 bez bombastické vojenské…

14.07.2020 14:03 Ve Francii se dnes konají oslavy státního svátku. Prezident Emmanuel Macron dopoledne dorazil na…

Razie proti teroristům v Barceloně: Policie zadržela dva Alžířany

14.07.2020 13:24 Katalánská policie při protiteroristické operaci zadržela dnes ráno v Barceloně dva občany Alžírska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy