Většina Britů chce volný pohyb osob i po brexitu, ukázal průzkum

Většina britských voličů podle nového průzkumu souhlasí s tím, aby se současný režim volného pohybu osob vztahoval na Británii i po jejím odchodu z Evropské unie. V anketě vypracované agenturou YouGov pro televizi Sky News takový model podpořilo 56 procent respondentů, zatímco opačný postoj vyjádřilo 28 procent. Současný režim, který imigrantům z EU plošně dává právo žít a pracovat v Británii, chce vládní Konzervativní strana opustit s koncem příštího roku.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Imigrace je od počátku jedním z ústředních brexitových témat a konzervativní vláda dlouhodobě jako jeden z přínosů odchodu z evropského bloku označuje "opětovné převzetí kontroly nad hranicemi". Od roku 2021 chce zavést nový "bodový" imigrační systém a přijímat přistěhovalce na základě jejich schopností, nikoli jejich státní příslušnosti.

Nepříliš překvapivě mělo v novém průzkumu zachování volného pohybu jasnou podporu (80 procent) mezi voliči, kteří by preferovali setrvání Británie v EU. O něco překvapivější je to, že jen těsná většina (53 procent) zastánců brexitu vyjádřila nesouhlas s případným pokračováním současného režimu. U voličů Konzervativní strany byl podíl ještě o několik procentních bodů nižší.

Téma imigrace se v posledních dnech dostává do popředí kampaně před parlamentními volbami, které Británii čekají 12. prosince. Plány obou hlavních politických stran přitom nejsou zcela jasné. Konzervativci uvádějí, že jejich nový systém přistěhovalectví omezí, zároveň ale opustili přísný limit počtu přistěhovalců vytyčený za vlády expremiéra Davida Camerona.

Labouristé na posledním stranickém sjezdu přijali usnesení o zachování unijního režimu, podrobnější program ale zatím nezveřejnili. Lídr hlavní opoziční strany Jeremy Corbyn tento týden v rozhovoru pro BBC nechtěl uvést, zda by podle něj do Británie mělo přicházet více nebo méně přistěhovalců.

"Je velmi zajímavé, že obě strany jsou nervózní, když mluví o imigraci. Konzervativci mají obavy, že to vypadá, jako by chtěli prásknout dveřmi, labouristé se obávají vyvolání dojmu, že je otvírají dokořán," komentovala poslední vyjádření hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Papež povýšil Luise Antonia Tagleho, může být jeho nástupcem

08.12.2019 18:30 Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro…

Počet mrtvých po výbuchu v Prešově klesl z osmi na sedm

08.12.2019 17:18 Aktualizováno Slovenským záchranářům se dnes nepodařilo najít nezvěstnou osobu v troskách vrchní části…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama