Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí, fotografie jsou falešné

Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna v centru Berlína proti restrikcím platným v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 zhruba 1,5 milionu lidí. Nejen, že je tato informace falešná, ale ani fotografie zachycující údajnou demonstraci nejsou pravdivé.

Skutečná fotografie z demonstrace v Německu. Jak vidno, o milionu lidí nemůže být ani řeč
doporučujeme

Edita Fefe je jednou z těch, kdo na sociální síti sdílela dezinformační příspěvek s údajným počtem lidí, kteří se měli zúčastnit protestů proti koronavirovým omezením.

"Manipulace a lži, nic jiného od msm nelze ani čekat, když v covid podvodu jedou společně s vládami, včetně té naší. Prý 15 tis. zúčastněných. 800tis je 15 tis?! 1,3 mil. je 15 tis?!!" napsala na svém profilu a doplnila video z YouTube.

Stejnou dezinformační rétoriku zaujala i Marcela Hoffmannová. Ta na svém profilu napsala, že se demonstrace mělo zúčastnit až 1,3 milionu lidí. A přiložila i několik fotografií.

Ve skutečnosti ale počet demonstrujících podle německé policie nepřekročil 20 000 lidí. Lidé se vydali od Braniborské brány po třídě 17. června a nesli transparenty s nápisy jako "Koronavirus, falešný poplach", "Jsme nuceni nosit náhubky" nebo "Přirozená imunita místo očkování". 

Demonstranti ale mezi sebou nedodržovali bezpečné rozestupy ani si nenasadili roušky, policie proto shromáždění později rozpustila a na organizátora akce podala trestní oznámení kvůli porušování těchto pravidel.

Jak prostřednictvím slovenské agentury Teraz upozornila agentura AFP, podobné nepravdy sdíleli i lidé na sociálních síti na Slovensku, mezi nimi i poslanec Miloš Svrček.

Nejen, že přehnané informace o počtu demonstrujících nejsou pravdivé, ale ani přiložené fotografie často neodpovídají skutečnosti. Na jednom ze snímků, které kolují po internetu v souvislosti s protestem, je sice demonstrace, ale nekonala se 1. srpna 2020 a už vůbec ne v Berlíně. Jde o pochod proti rasismu v rámci hnutí Black Lives Matter, který se uskutečnil 6. června 2020 v Hamburku.

"Další fotografie byla také vytržená z kontextu a měla ukazovat masu protestujících 1. srpna 2020 v Berlíně. Sdílel ji nejen poslanec Miloš Svrček, ale i dezinformační stránka extra plus. Tento snímek je sice z Berlína, ale zhotoven byl 6. června 2020 a zobrazuje demonstraci v reakci na násilnou smrt George Floyda. Autorem fotografie je Simon zamořují Martin, který ji zveřejnil na svém Twitteru a pro AFP její pravost potvrdil," píše agentura.

Ani některé další fotografie nepochází ve skutečnosti ze zmíněné demonstrace. Jedna z nich byla pořízena například 10. srpna 2019 během technopárty Street Parade v Curychu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama