Země EU chtějí rychle zreformovat WHO, má získat víc pravomocí pro boj s covidem

Státy Evropské unie chtějí rychlou reformu Světové zdravotnické organizace (WHO), která má podle nich získat větší pravomoci pro boj s covidem-19 a příštími pandemiemi. Shodli se na tom dnes ministři zdravotnictví unijních zemí, kteří jednali o dalším společném postupu proti koronaviru.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn prohlásil, že společná distribuce vakcín začne až po úplném završení závěrečné fáze testů. Evropská komise očekává, že to bude začátkem jara.

Ministři na dnešní videokonferenci jednali o společném návrhu na reformu organizace, která má podle unie získat více pravomocí i finančních zdrojů pro situace podobné té dnešní. Evropský blok chce docílit mimo jiné toho, aby všechny státy včas poskytovaly WHO úplné informace o epidemickém vývoji. Zástupci organizace by mimo jiné mohli sami situaci kontrolovat přímo na místě. Unie tím reaguje na kritiku, že organizace nedokázala přimět například Čínu, aby s ní sdílela aktuální covidová data, což na začátku pandemie komplikovalo celosvětovou reakci.

"Je extrémně důležité, abychom tuto reformu posunuli kupředu," prohlásila po jednání s ministry eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. EU patří společně s Británií mezi největší přispěvatele do rozpočtu WHO, která spadá pod Organizaci spojených národů.

Nejhlasitější kritika práce WHO zněla letos z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož byla organizace příliš vstřícná vůči Číně, kde se loni nový koronavirus poprvé objevil. Trump v létě oznámil, že USA z organizace odejdou v polovině příštího roku. Jeho rozhodnutí kritizovala řada zdravotnických expertů i někteří evropští politici, podle nichž jde o krátkozraký krok narušující chod hlavní světové zdravotnické koordinační agentury v horké fázi pandemie.

Reformě WHO bude předcházet nezávislé expertní hodnocení toho, jak zvládla koordinovat světový boj proti pandemii.

Ministři dnes hovořili také o další koordinaci národních opatření, k níž státy dlouhodobě vyzývá Brusel. Již ve čtvrtek se lídři zemí bavili o vzájemném uznávání testů, plošném využívání rychlotestů či propojení trasovacích aplikací. Komise státům přislíbila, že stamiliony dávek vakcín získaných společnými nákupy začne rozdělovat všem stejně. Unijní exekutiva se přitom obává, že v některých zemích by i vlivem dezinformačních webů značná část obyvatel nemusela očkování podstoupit, což by zkomplikovalo boj proti viru.

"Aby lidé vakcínu přijali, musíme od začátku dát velmi jasně najevo, že počkáme na třetí fázi klinických testů před jejím schválením," prohlásil po dnešním jednání německý ministr zdravotnictví. Šéfka EK Ursula von der Leyenová tento týden odhadla, že plošná distribuce vakcíny by mohla začít v dubnu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Trevíru muž úmyslně najel autem na pěší zónu. Pět mrtvých, mnoho…

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Ve městě Trevíru (Trier) na západě Německa dnes vjelo auto na pěší zónu. Zemřelo pět lidí a nejméně…

Zdravotnický personál v Belgii utíká z nemocnic

01.12.2020 22:01 Aktualizováno Jedna je dnes pekařkou, druhý se chce stát knihovníkem: oba za sebou zaklapli bránu nemocnice a…

Francie opět eviduje méně než 10.000 případů koronaviru

01.12.2020 21:28 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8083 nových případů koronavirové infekce, uvedla agentura…

V Rakousku začalo hromadné testování na koronavirus

01.12.2020 21:26 Aktualizováno Rakousko dnes zahájilo hromadné testování populace na koronavirus. Jako první na řadu přišli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama