Země EU chtějí rychle zreformovat WHO, má získat víc pravomocí pro boj s covidem

Státy Evropské unie chtějí rychlou reformu Světové zdravotnické organizace (WHO), která má podle nich získat větší pravomoci pro boj s covidem-19 a příštími pandemiemi. Shodli se na tom dnes ministři zdravotnictví unijních zemí, kteří jednali o dalším společném postupu proti koronaviru.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn prohlásil, že společná distribuce vakcín začne až po úplném završení závěrečné fáze testů. Evropská komise očekává, že to bude začátkem jara.

„Wir wollen die @WHO transparenter, effektiver und schlagkräftiger machen.“ @jensspahn bei der gemeinsamen Pressekonferenz mit @SKyriakidesEU nach dem virtuellen #EPSCO. @EU2020DE #EU2020BMG pic.twitter.com/UgirXQwhFZ

— BMG (@BMG_Bund) October 30, 2020

Ministři na dnešní videokonferenci jednali o společném návrhu na reformu organizace, která má podle unie získat více pravomocí i finančních zdrojů pro situace podobné té dnešní. Evropský blok chce docílit mimo jiné toho, aby všechny státy včas poskytovaly WHO úplné informace o epidemickém vývoji. Zástupci organizace by mimo jiné mohli sami situaci kontrolovat přímo na místě. Unie tím reaguje na kritiku, že organizace nedokázala přimět například Čínu, aby s ní sdílela aktuální covidová data, což na začátku pandemie komplikovalo celosvětovou reakci.

"Je extrémně důležité, abychom tuto reformu posunuli kupředu," prohlásila po jednání s ministry eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová. EU patří společně s Británií mezi největší přispěvatele do rozpočtu WHO, která spadá pod Organizaci spojených národů.

Nejhlasitější kritika práce WHO zněla letos z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož byla organizace příliš vstřícná vůči Číně, kde se loni nový koronavirus poprvé objevil. Trump v létě oznámil, že USA z organizace odejdou v polovině příštího roku. Jeho rozhodnutí kritizovala řada zdravotnických expertů i někteří evropští politici, podle nichž jde o krátkozraký krok narušující chod hlavní světové zdravotnické koordinační agentury v horké fázi pandemie.

Reformě WHO bude předcházet nezávislé expertní hodnocení toho, jak zvládla koordinovat světový boj proti pandemii.

Ministři dnes hovořili také o další koordinaci národních opatření, k níž státy dlouhodobě vyzývá Brusel. Již ve čtvrtek se lídři zemí bavili o vzájemném uznávání testů, plošném využívání rychlotestů či propojení trasovacích aplikací. Komise státům přislíbila, že stamiliony dávek vakcín získaných společnými nákupy začne rozdělovat všem stejně. Unijní exekutiva se přitom obává, že v některých zemích by i vlivem dezinformačních webů značná část obyvatel nemusela očkování podstoupit, což by zkomplikovalo boj proti viru.

"Aby lidé vakcínu přijali, musíme od začátku dát velmi jasně najevo, že počkáme na třetí fázi klinických testů před jejím schválením," prohlásil po dnešním jednání německý ministr zdravotnictví. Šéfka EK Ursula von der Leyenová tento týden odhadla, že plošná distribuce vakcíny by mohla začít v dubnu.

Související

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) EU (Evropská unie) Jens Spahn (CDU) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 3 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 5 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy