Evropa si nepřipouští, jak zle může být. Politolog vystoupil s rázným varováním

NÁZOR – Jen málo věcí děsí evropské vlády tolik jako možnost vítězství amerického prezidenta Donalda Trumpa ve volbách v roce 2020, konstatuje Marcel Dirsus v komentáři pro server Politico. Politolog z University v Kielu připomíná, že za necelé tři roky v úřadě se Trumpovi podařilo značně poškodit transatlantické vztahy.

Možný, ale nepravděpodobný scénář

Pokud Trump bude vládnout nadále, může z transatlantických vztahů učinit trosky, varuje odborník. Poukazuje, že americký prezident uráží spojenecké politiky při každé příležitosti, ačkoliv lichotí autoritářům v Moskvě a Pekingu, NATO vnímá přinejlepším jako trpěnou nutnost, zatímco vůči EU je jeho administrativa často otevřeně nepřátelská a americký vyslanec při osmadvacítce údajně zašel tak daleko, že prohlásil, že jeho úkolem je Unii zničit.

Ať už jde o Írán či klimatickou změnu, je stále těžší nalézt společnou řeč a ve většině evropských metropolí je Trump tak nepopulární, že jakékoliv opatření, které podpoří, ztrácí přitažlivost, upozorňuje Dirsus. Dodává, že proto získalo na oblibě tvrzení, že Trumpovo prezidentství Evropu více semkne.

„Tváří v tvář hořké pravdě, že Amerika směřuje k tomu, že i v nadcházejících letech zůstane nespolehlivým spojencem, někteří tvrdí, že Evropané nebudou mít na výběr než dále tlačit evropský projekt,“ píše politolog. Vysvětluje, že dle tohoto konceptu začnou evropské vlády blíže spolupracovat v zahraniční a bezpečnostní politice a díky velkým investicím do vojenské oblasti se stanou méně závislé na USA.

Výsledkem by byla sjednocenější Evropa mluvící jedním hlasem, schopná postarat se o sebe a převzít roli rázného obránce liberálního světového řádu, uvádí expert. Takový scénář označuje za možný, ale nepravděpodobný.

Americká pomoc historicky hrála integrální roli při spojování Evropy a vyjma diplomatické podpory poskytovaly právě americké bezpečnostní garance podmínky pro vznik EU, konstatuje politolog. Dodává, že spolu s tím, jak se americký bezpečnostní deštník stává za Trumpa méně spolehlivý, jsou staré štěpící linie jasnější a objeví se i nové.

Jak oslabuje NATO, evropské země se pokusí uzavřít s USA bilaterální smlouvy, které by jim garantovaly bezpečnost, očekává Dirsus. Připouští, že jiní budou prosazovat tlak na nějaké evropské řešení, ačkoliv EU spolu s brexitem přijde o jednu ze svých největších armád.

Není rovněž jasné, zda bude jednotná Evropa schopná vystupovat jako obránce liberálního řádu, varuje odborník. Připomíná, že evropští politici rádi pronášejí velké projevy o nutnosti bránit liberální mezinárodní řád, ale zpravidla nejsou ochotní vynakládat životy a prostředky na jeho obranu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podle politologa Evropu sblížit s Ruskem Vladimira Putina, zatímco německá kancléřka Angela Merkelová není ochotná vyloučit čínské společnosti z citlivých infrastrukturních projektů, aby si nerozhněvala Komunistickou stranu Číny. „Pokud se toto děje teď, představte si, co budou Evropané ochotni činit po dalších pár letech s Trumpem,“ píše Dirsus. Dodává, že Evropa si stále nepřipouští, jak zlý může další vývoj být.

Merkelová má pravdu

Mezi evropskými politiky je stále populárnější vyzývat, aby se EU v zahraniční a bezpečnostní politice přestala řídit principem jednomyslného souhlasu, poukazuje expert. Vysvětluje, že podle tohoto argumentu Evropu brzdí obtížné hledání nutného konsensu, ale ve skutečnosti by daný posun mohl věci pouze zhoršit, nikoliv představovat vhodnou reakci na Trumpův přístup „Amerika především“.

„Nedá se očekávat, že silné státy použijí své zdroje na prosazování zahraniční politiky, kterou odmítají,“ píše Dirsus. Domnívá se, že opuštění principu jednomyslnosti sice může fungovat v jiných oblastech, ale v zahraniční a bezpečnostní politice by za situace, kdy sílí euroskepticismus, šlo o katastrofu a dárek pro populisty nalevo i napravo, který by nikterak neusnadnil EU jednotné vystupování.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde

EU se může posouvat dopředu pouze tak rychle jako její nejvíce euroskeptičtí členové a tento postup bude stále těžší, pokud bude Bílý dům využívat rozdíly mezi členskými státy, varuje odborník. Deklaruje, že Evropa ale nemůže pouze čekat, že se věci vrátí tam, kde se nacházely, a Merkelová má pravdu, pokud tvrdí, že Evropa musí učinit víc pro to, aby vzala svůj osud do vlastních rukou.

To neznamená, že si Evropa může dovolit zcela se odvrátit od USA, ale bude muset chodit po mnohem tenčím laně a prosazovat politiku, která zároveň posílí její soběstačnost a udrží dobré vztahy s Washingtonem, uvádí politolog. Za logický start označuje silné investice do obranyschopnosti, jelikož i Washington dlouho tlačí Evropu, aby vynakládala větší peníze na svou bezpečnost, což se nezmění ani po odchodu Trumpa z úřadu.

Pokud má existovat nějaká naděje, že NATO dlouhodobě přežije, budou k tomu muset Evropané přispět, upozorňuje Dirsus. Dodává, že pokud se USA stanou ještě nespolehlivější a NATO ztratí schopnost odradit útočníka, Evropa bude muset dělat mnohem více tak jako tak, a proto může klidně začít nyní.

Související

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Donald Trump NATO

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 2 hodinami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 6 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 8 hodinami

USA o útoku na Írán věděly předem. Operaci neschválily

Spojené státy dostaly předem oznámení o izraelském útoku na Írán. Operaci však neschválily, ani se na ní nepodílely, citovala v pátek místní média americké představitele.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy