NÁZOR – Jen málo věcí děsí evropské vlády tolik jako možnost vítězství amerického prezidenta Donalda Trumpa ve volbách v roce 2020, konstatuje Marcel Dirsus v komentáři pro server Politico. Politolog z University v Kielu připomíná, že za necelé tři roky v úřadě se Trumpovi podařilo značně poškodit transatlantické vztahy.
Možný, ale nepravděpodobný scénář
Pokud Trump bude vládnout nadále, může z transatlantických vztahů učinit trosky, varuje odborník. Poukazuje, že americký prezident uráží spojenecké politiky při každé příležitosti, ačkoliv lichotí autoritářům v Moskvě a Pekingu, NATO vnímá přinejlepším jako trpěnou nutnost, zatímco vůči EU je jeho administrativa často otevřeně nepřátelská a americký vyslanec při osmadvacítce údajně zašel tak daleko, že prohlásil, že jeho úkolem je Unii zničit.
Ať už jde o Írán či klimatickou změnu, je stále těžší nalézt společnou řeč a ve většině evropských metropolí je Trump tak nepopulární, že jakékoliv opatření, které podpoří, ztrácí přitažlivost, upozorňuje Dirsus. Dodává, že proto získalo na oblibě tvrzení, že Trumpovo prezidentství Evropu více semkne.
„Tváří v tvář hořké pravdě, že Amerika směřuje k tomu, že i v nadcházejících letech zůstane nespolehlivým spojencem, někteří tvrdí, že Evropané nebudou mít na výběr než dále tlačit evropský projekt,“ píše politolog. Vysvětluje, že dle tohoto konceptu začnou evropské vlády blíže spolupracovat v zahraniční a bezpečnostní politice a díky velkým investicím do vojenské oblasti se stanou méně závislé na USA.
Výsledkem by byla sjednocenější Evropa mluvící jedním hlasem, schopná postarat se o sebe a převzít roli rázného obránce liberálního světového řádu, uvádí expert. Takový scénář označuje za možný, ale nepravděpodobný.
Americká pomoc historicky hrála integrální roli při spojování Evropy a vyjma diplomatické podpory poskytovaly právě americké bezpečnostní garance podmínky pro vznik EU, konstatuje politolog. Dodává, že spolu s tím, jak se americký bezpečnostní deštník stává za Trumpa méně spolehlivý, jsou staré štěpící linie jasnější a objeví se i nové.
Jak oslabuje NATO, evropské země se pokusí uzavřít s USA bilaterální smlouvy, které by jim garantovaly bezpečnost, očekává Dirsus. Připouští, že jiní budou prosazovat tlak na nějaké evropské řešení, ačkoliv EU spolu s brexitem přijde o jednu ze svých největších armád.
Není rovněž jasné, zda bude jednotná Evropa schopná vystupovat jako obránce liberálního řádu, varuje odborník. Připomíná, že evropští politici rádi pronášejí velké projevy o nutnosti bránit liberální mezinárodní řád, ale zpravidla nejsou ochotní vynakládat životy a prostředky na jeho obranu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce podle politologa Evropu sblížit s Ruskem Vladimira Putina, zatímco německá kancléřka Angela Merkelová není ochotná vyloučit čínské společnosti z citlivých infrastrukturních projektů, aby si nerozhněvala Komunistickou stranu Číny. „Pokud se toto děje teď, představte si, co budou Evropané ochotni činit po dalších pár letech s Trumpem,“ píše Dirsus. Dodává, že Evropa si stále nepřipouští, jak zlý může další vývoj být.
Merkelová má pravdu
Mezi evropskými politiky je stále populárnější vyzývat, aby se EU v zahraniční a bezpečnostní politice přestala řídit principem jednomyslného souhlasu, poukazuje expert. Vysvětluje, že podle tohoto argumentu Evropu brzdí obtížné hledání nutného konsensu, ale ve skutečnosti by daný posun mohl věci pouze zhoršit, nikoliv představovat vhodnou reakci na Trumpův přístup „Amerika především“.
„Nedá se očekávat, že silné státy použijí své zdroje na prosazování zahraniční politiky, kterou odmítají,“ píše Dirsus. Domnívá se, že opuštění principu jednomyslnosti sice může fungovat v jiných oblastech, ale v zahraniční a bezpečnostní politice by za situace, kdy sílí euroskepticismus, šlo o katastrofu a dárek pro populisty nalevo i napravo, který by nikterak neusnadnil EU jednotné vystupování.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zdeEU se může posouvat dopředu pouze tak rychle jako její nejvíce euroskeptičtí členové a tento postup bude stále těžší, pokud bude Bílý dům využívat rozdíly mezi členskými státy, varuje odborník. Deklaruje, že Evropa ale nemůže pouze čekat, že se věci vrátí tam, kde se nacházely, a Merkelová má pravdu, pokud tvrdí, že Evropa musí učinit víc pro to, aby vzala svůj osud do vlastních rukou.
To neznamená, že si Evropa může dovolit zcela se odvrátit od USA, ale bude muset chodit po mnohem tenčím laně a prosazovat politiku, která zároveň posílí její soběstačnost a udrží dobré vztahy s Washingtonem, uvádí politolog. Za logický start označuje silné investice do obranyschopnosti, jelikož i Washington dlouho tlačí Evropu, aby vynakládala větší peníze na svou bezpečnost, což se nezmění ani po odchodu Trumpa z úřadu.
Pokud má existovat nějaká naděje, že NATO dlouhodobě přežije, budou k tomu muset Evropané přispět, upozorňuje Dirsus. Dodává, že pokud se USA stanou ještě nespolehlivější a NATO ztratí schopnost odradit útočníka, Evropa bude muset dělat mnohem více tak jako tak, a proto může klidně začít nyní.
Související

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
EU (Evropská unie) , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , NATO
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
před 3 hodinami

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
před 5 hodinami

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
před 6 hodinami

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
před 6 hodinami

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
před 7 hodinami

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
před 7 hodinami

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
před 8 hodinami

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
před 8 hodinami

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
před 9 hodinami

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
před 10 hodinami

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
před 10 hodinami

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
před 11 hodinami

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
před 11 hodinami

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
před 12 hodinami

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
před 12 hodinami

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
před 13 hodinami

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 13 hodinami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 14 hodinami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 14 hodinami
S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni.
Zdroj: Tereza Marešová