Anglie spustila mobilní aplikaci k boji s koronavirem, zaznamenává i návštěvy hospod

Anglie a Wales dnes spustily mobilní aplikaci, která má pomoci v boji s šířením koronaviru. Aplikace umí dohledávat kontakty, kontrolovat lokální míru rizika nákazy nebo zaznamenávat návštěvy restaurací a hospod. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která připomíná, že vláda aplikaci spouští se čtyřměsíčním zpožděním způsobeným technickými obtížemi.

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Mobilní aplikace využívá signálu bluetooth a zaznamená, pokud se jeden uživatel ocitne na více než patnáct minut a méně než dva metry v blízkém kontaktu s jiným uživatelem aplikace. Pokud u jednoho z nich testy prokážou nákazu koronavirem, bude moci anonymně sdílet výsledky se všemi lidmi, se kterými se dotyčný ocitl v blízkém kontaktu. Ti dostanou zprávu, aby se na 14 dní izolovali.

V rámci ochrany soukromí, aplikace vygeneruje pro každého náhodné identifikační číslo a kontakty si bude pamatovat jen aplikace přímo v zařízení. Data se nebudou ukládat na nějakém centrálním serveru, píše Reuters.

Kromě toho si skrze ni lidé budou moci objednat test na covid-19, zkontrolovat symptomy nemoci nebo se registrovat na různých událostech či v pohostinských zařízeních.

"Každý, kdo si aplikaci stáhne, pomůže ochránit sebe, blízké, komunitu. Čím více lidí si ji stáhne, tím účinnější bude," řekl rozhlasové stanici BBC Radio 4 britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Aplikace se objevuje v době, kdy v zemi rychle přibývá případů koronaviru a zpřísňují se opatření proti šíření nákazy. Spojené království ve středu zaznamenalo 6178 nových případů infekce koronavirem, tedy o 1252 více než v úterý. A dalších 37 lidí s covidem-19 zemřelo, uvedla BBC na svém webu. Spojené království hlásí nejvyšší počet mrtvých s covidem-19 z celé Evropy, a pátý nejvyšší na světě. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Británii koronavirem nakazilo už více než 412.245 lidí, s covidem-19 tam zemřelo přes 41.951 lidí.

Česko má podobnou mobilní aplikaci už od jara. Od minulého pátku si uživatelé eRoušky mohou stáhnout její novou verzi. Ta umí - podobně jako ta anglická - anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Británie zavádí rychlotest na covid, výsledek je za 12 minut

26.10.2020 16:21 Řetězec lékáren Boots v následujícím týdnu uvede v Británii na trh koronavirový rychlotest, který…

Rozruch v Kyjevě: Aktivistka Femen se svlékla donaha před polskou ambasádou

26.10.2020 15:53 Aktivistka feministické skupiny Femen se dnes vysvlékla donaha před polským velvyslanectvím v…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama