Anglie zmírňuje karanténní opatření. Lidé prý nemají jezdit MHD

V Anglii se dnes po dvou měsících striktních omezení kvůli pandemii nemoci covid-19 vrátila řada lidí na svá běžná pracovní místa, vláda nicméně nadále doporučuje v co největší míře využívat možnosti práce z domova. Informovala o tom agentura DPA. Úřady rovněž vyzvaly obyvatele, aby se pokud možno z preventivních důvodů snažili vyhnout prostředkům hromadné dopravy. Přeplněnou MHD by pro cestu do práce nezvolil ani britský ministr dopravy Grant Shapps, uvedl deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

K návratu do práce, pokud není jiná alternativa, o víkendu vybídl premiér Boris Johnson. Týká se to především dělnických profesí a pracovníků v průmyslu, kteří z domova pracovat nemohou. Johnson rovněž doporučil pro cesty do práce upřednostnit před MHD auto, kolo či chůzi.

"Žádáme obyvatele, aby byli rozumní a nezahltili veřejnou dopravu. I se všemi opět jezdícími vlaky a autobusy nebude dostatek místa. Jeden člověk z deseti bude moci cestovat, aniž by byla (MHD) přeplněná," řekl dnes Shapps televizi Sky News o nezbytnosti dodržovat od ostatních dostatečný odstup. "Je velmi důležité, aby v MHD bylo dostatek místa pro klíčové pracovníky, kteří nemají jinou možnost. Je velmi důležité, aby lidé nepřeplnili tento systém, který bude po nějaký čas výrazně omezený," dodal.

V rozhovoru pro BBC dostal Shapps otázku, zda by sám jel přeplněným metrem či autobusem. "Ne. Lidé by se toho měli vyvarovat," řekl. Uvedl, že ve stanicích metra a na významných zastávkách autobusů budou pracovníci dopravních podniků, kteří budou radit, kterými linkami nejezdit. Dodal, že 44 procent lidí, kteří jezdí MHD, bydlí ve vzdálenosti pěti kilometrů od práce, takže mohou jít pěšky či jet na kole. Pokud není zbytí a lidé musí zvolit MHD, pak je podle Shappse dobré použít roušku.

Zatímco Anglie přikročila k uvolňování protikoronavirových opatření, Wales, Skotsko a Severní Irsko jako další části Spojeného království zvolily kvůli epidemii přísnější cestu. Británie je totiž co do počtu lidí, kteří s covidem-19 zemřeli, nejpostiženějším státem Evropy. Americká Univerzita Johnse Hopkinse uvádí, že komplikacím souvisejícím s nákazou zde podlehlo takřka 33.000 osob.

V Anglii lze od dnešního dne rovněž využívat více možností volnočasových aktivit. Oficiálně je opět povoleno opalování v parcích, sporty jako golf a tenis či návštěvy zahradnictví. V Chessingtonu na jihozápadě Londýna se ještě před otevřením zahradnictví vytvořila fronta asi 40 zákazníků.

Umožněny jsou také výlety autem, což se ale nelíbí především obyvatelům na pobřeží, kteří se obávají zavlečení nákazy a chaosu. "Veřejné toalety, parkoviště a kavárny jsou zavřené, tohle nemůže fungovat," citovala DPA jistou ženu u jihoanglického Christchurch.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii podlehlo koronaviru dalších 215 lidí, epidemie je však na ústupu

30.05.2020 19:35 Aktualizováno V Británii za uplynulých 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 215…

Počet nakažených v Rusku atakuje hranici 400 tisíc, denní přírůstek úmrtí…

30.05.2020 10:38 Denní přírůstek úmrtí pacientů s koronavirem se v Rusku za uplynulých 24 hodin proti předchozímu…

Padne další smlouva o kontrole zbrojení? Americký deník zmiňuje i Česko

30.05.2020 00:01 NÁZOR - Účinnost smluv o kontrole zbrojení se odvíjejí od vůle zemí, které je podepsaly, deklaruje…

WHO a 37 zemí vyzvaly ke sdílení vakcín a léků na covid-19

29.05.2020 20:32 Světová zdravotnická organizace (WHO) a 37 zemí světa dnes vyzvalo ke společnému vlastnictví vakcín…

Související:

Právě se děje

Další zprávy