Anglie zmírňuje karanténní opatření. Lidé prý nemají jezdit MHD

V Anglii se dnes po dvou měsících striktních omezení kvůli pandemii nemoci covid-19 vrátila řada lidí na svá běžná pracovní místa, vláda nicméně nadále doporučuje v co největší míře využívat možnosti práce z domova. Informovala o tom agentura DPA. Úřady rovněž vyzvaly obyvatele, aby se pokud možno z preventivních důvodů snažili vyhnout prostředkům hromadné dopravy. Přeplněnou MHD by pro cestu do práce nezvolil ani britský ministr dopravy Grant Shapps, uvedl deník The Guardian.

K návratu do práce, pokud není jiná alternativa, o víkendu vybídl premiér Boris Johnson. Týká se to především dělnických profesí a pracovníků v průmyslu, kteří z domova pracovat nemohou. Johnson rovněž doporučil pro cesty do práce upřednostnit před MHD auto, kolo či chůzi.

"Žádáme obyvatele, aby byli rozumní a nezahltili veřejnou dopravu. I se všemi opět jezdícími vlaky a autobusy nebude dostatek místa. Jeden člověk z deseti bude moci cestovat, aniž by byla (MHD) přeplněná," řekl dnes Shapps televizi Sky News o nezbytnosti dodržovat od ostatních dostatečný odstup. "Je velmi důležité, aby v MHD bylo dostatek místa pro klíčové pracovníky, kteří nemají jinou možnost. Je velmi důležité, aby lidé nepřeplnili tento systém, který bude po nějaký čas výrazně omezený," dodal.

V rozhovoru pro BBC dostal Shapps otázku, zda by sám jel přeplněným metrem či autobusem. "Ne. Lidé by se toho měli vyvarovat," řekl. Uvedl, že ve stanicích metra a na významných zastávkách autobusů budou pracovníci dopravních podniků, kteří budou radit, kterými linkami nejezdit. Dodal, že 44 procent lidí, kteří jezdí MHD, bydlí ve vzdálenosti pěti kilometrů od práce, takže mohou jít pěšky či jet na kole. Pokud není zbytí a lidé musí zvolit MHD, pak je podle Shappse dobré použít roušku.

Zatímco Anglie přikročila k uvolňování protikoronavirových opatření, Wales, Skotsko a Severní Irsko jako další části Spojeného království zvolily kvůli epidemii přísnější cestu. Británie je totiž co do počtu lidí, kteří s covidem-19 zemřeli, nejpostiženějším státem Evropy. Americká Univerzita Johnse Hopkinse uvádí, že komplikacím souvisejícím s nákazou zde podlehlo takřka 33.000 osob.

V Anglii lze od dnešního dne rovněž využívat více možností volnočasových aktivit. Oficiálně je opět povoleno opalování v parcích, sporty jako golf a tenis či návštěvy zahradnictví. V Chessingtonu na jihozápadě Londýna se ještě před otevřením zahradnictví vytvořila fronta asi 40 zákazníků.

Umožněny jsou také výlety autem, což se ale nelíbí především obyvatelům na pobřeží, kteří se obávají zavlečení nákazy a chaosu. "Veřejné toalety, parkoviště a kavárny jsou zavřené, tohle nemůže fungovat," citovala DPA jistou ženu u jihoanglického Christchurch.

Související

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Aktualizováno před 6 hodinami

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu

Evropští lídři se v posledních měsících naučili jednu zásadní lekci: pracovat s prezidentem Donaldem Trumpem takovým, jaký je – a ne jakého by si přáli. Tento přístup se naplno projevil při nedávném oznámení, že Spojené státy budou nepřímo dodávat zbraně Ukrajině – Evropané je koupí sami a NATO bude koordinovat jejich doručení.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná

Počátkem tohoto týdne vyvolal velký rozruch únik citlivých údajů o tisících Afgháncích, kteří spolupracovali s britskými jednotkami a byli v ohrožení života po návratu Tálibánu k moci. Zjištění, že jejich osobní data byla omylem zveřejněna zaměstnancem britského velitelství speciálních sil, otřásla důvěrou v bezpečnostní aparát. Jak se však dnes ukázalo, celý incident byl ještě vážnější, než se původně předpokládalo.

včera

včera

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

včera

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

včera

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

včera

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

včera

včera

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

včera

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

včera

včera

včera

včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy