Boje o Náhorní Karabach: Počet mrtvých roste, na útěku jsou desítky tisíc lidí

Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu ohlásilo dalších 40 padlých vojáků v současných bojích o tuto oblast ovládanou arménskými separatisty. Podle agentury Interfax tak stoupl počet obětí na straně Arménie od začátku bojů, tedy od 27. září, na 280 mrtvých, agentura Reuters udává 320 mrtvých.

Ilustrační foto
doporučujeme

V konfliktu proti sobě stojí ázerbájdžánská armáda a jednotky etnických Arménů.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes podle Reuters uvedl, že Francie, Rusko a USA budou jednat ve čtvrtek v Ženevě a v pondělí v Moskvě a pokusí se přesvědčit znesvářené strany konfliktu o Náhorní Karabach k zahájení příměří.

Současný střet mezi Ázerbájdžánem a Arménií je nejvážnější za více než 25 let. Podle zdrojů agentury AFP odešla z domovů kvůli bojům až polovina obyvatel Náhorního Karabachu, tedy 70.000 až 75.000 lidí. Podle tohoto zdroje tvoří 90 procent z nich ženy a děti. "Z domovů odešlo 70.000 až 75.000 lidí, a to buď do vnitrozemí Arcachu (arménský název Náhorního Karabachu), nebo na jiná bezpečná místa mimo hranice tohoto území," sdělil zdroj AFP.

zdroj: YouTube

Ruský prezident Vladimir Putin, který je ve stálém kontaktu s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem, dnes o situaci telefonicky jednal také s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

Alijev v rozhovoru s ruskou státní televizí Pervyj kanal uvedl, že je po skončení akutní fáze vojenských operací v Náhorním Karabachu ochotný započít s Arménií jednání, informuje agentura TASS. Arménský premiér Pašinjan ale listu Time dříve řekl, že Arménie bude souhlasit s příměřím jen v případě, že se v regionu přestane angažovat Turecko a z oblasti se stáhnou žoldáci.

Alijev dnes také ve stejném rozhovoru obvinil Arménii z toho, že se do konfliktu snaží zapojit evropské země a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Alijev zdůraznil, že spor by podle něj neměl překračovat hranice Arménie a Ázerbájdžánu.

Pašinjan ale konstatoval, že konflikt již regionální rámec překročil, protože se ho "účastní radikálové a mezinárodní teroristé, což představuje nebezpečí pro všechny země regionu a ohnisko bezpečností hrozby pro celý svět". Pašinjan také zdůraznil, že situaci silně ovlivňuje zapojení Turecka, a uvedl, že jedním z důvodů, proč se Turecko po 100 letech vrátilo na jižní Kavkaz, je, aby "pokračovalo v politice genocidy Arménů", citovala arménského premiéra agentura TASS.

Mezinárodní společenství republiku Náhorní Karabach neboli Arcach neuznává. Žije tam něco přes 140.000 lidí a z nich 99 procent jsou etničtí Arméni. Arménie a Ázerbájdžán vedou o toto území spor desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu na přelomu 80. a 90. let minulého století v krvavé válce, která si vyžádala asi 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

V současném boji se obě strany obviňují z ohrožování civilistů, a to zejména ve středisku území Stěpanakertu, který je domovem 50.000 lidí.

Konflikt sleduje mnoho zemí z obav, že se do něj vloží cizí státy. Íránský prezident Hasan Rúhání dnes prohlásil, že boje mohou přerůst v regionální válku. Dodal, že Írán nedovolí, aby země posílaly k jeho hranicím teroristy. Syrský prezident Bašár Asad v úterý řekl, že do Náhorního Karabachu odcházejí radikálové ze Sýrie a z rozdmýchávání napětí obvinil Turecko.

Řecko dnes odvolalo svého velvyslance z Ázerbájdžánu kvůli údajným "nepodloženým a urážlivým" vyjádřením ázerbájdžánské vlády. Podle ní Řecko toleruje na svém území cizí bojovníky. Atény dnes svého velvyslance odvolaly ke konzultacím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak chránit ekonomiku v druhé vlně pandemie? Profesor má čtyři doporučení

27.10.2020 00:01 NÁZOR - V mnoha západních zemích roste počet nakažených koronavirem, například Británie, Francie a…

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 21:43 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Velká Británie má přes 20 tisíc nově nakažených, část země čeká zpřísnění

26.10.2020 20:21 Británie zaregistrovala 20.890 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, tedy o něco více než v…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama