Británie chce důkaz, že je princezna Latífa naživu, potvrdil Raab

Británie chce od Spojených arabských emirátů důkaz, že je princezna Latífa naživu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Děje se tak poté, co britská BBC ve svém programu Panorama zveřejnila video, v němž dcera dubajského vládce Muhammada bin Rašída Maktúma tvrdí, že je proti své vůli zadržovaná ve střežené vile.

Dominic Raab
doporučujeme

Raab dnes zprávu označil za hluboce znepokojující. Zdůraznil však, že pro případné uvalení sankcí existuje přísný právní rámec.

"Vzhledem k tomu, co jsme právě viděli, myslím, že čistě z lidského pohledu chceme vidět, že je naživu a v pořádku," odpověděl Raab na dotaz televize Sky News, zda by chtěl od SAE důkaz, že je Latífa naživu. Doplnil, že video Británii hluboce znepokojilo a bude se jím zabývat OSN.

Zároveň Raab zdůraznil, že zavedení sankcí není jednoduché. "Není to tak snadné jako říct, že bychom mohli uvalit sankce. Pro takový krok existuje velmi přísný právní rámec," řekl dnes ministr BBC. "Pokud jde o lidskoprávní záležitost nebo velmi citlivý případ, nevyhýbáme se naší odpovědnosti," dodal.

Tiskové oddělení dubajské vlády předalo otázky ohledně videa právní firmě dubajského vládce. Ta však okamžitě neposkytla komentář.

Britské soudy se zabývají rodinnými aférami dubajského vládce i kvůli jeho bývalé ženě Háje, která se o se dvěma dětmi uchýlila do Británie. Tamní soud loni rozhodl, že šajch Maktúm exmanželku zastrašoval a nařídil únos dvou svých dospělých dcer, které má s jinou ženou. Jedna z nich byla Latífa. Únosci ji údajně našli na jachtě u indických břehů a proti její vůli odvezli spět do Dubaje. Maktúmovi právníci obvinění odmítli.

Nově zveřejněné video obnovuje pochyby o poměrech v Maktúmově rodině. "Jsem v této vile rukojmí, udělali z ní vězení. Všechna okna jsou zabarikádovaná, nemohu je otevřít," tvrdí na záběrech pětatřicetiletá Latífa. Pořídila je údajně v koupelně, což je v domě jediná uzamykatelná místnost. Agentura Reuters uvedla, že se jí nepodařilo nezávisle ověřit, kdy a kde bylo video pořízeno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Před 85 lety vpochodovaly Hitlerovy jednotky do Porýní

06.03.2021 07:11 Za bezmocného přihlížení celé Evropy nechal před 85 lety, 7. března 1936, nacistický vůdce Adolf…

Pro cesty z Británie do zahraničí bude potřeba nový dokument

05.03.2021 18:11 Brity čeká od pondělí 8. března při cestách do zahraničí více papírování. Nově budou muset vyplnit…

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama