Británie má 74 procent obyvatel naočkovaných. Epidemická situace se zlepšuje

Epidemická situace se ve většině Spojeného království zlepšuje, ukazují data, která dnes zveřejnil britský statistický úřad (ONS). Podle jeho týdenního hlášení počty infikovaných klesají v Anglii, Skotsku a Walesu, ale ne v Severním Irsku.

Nejznatelnější je přitom pokles počtu infikovaných mezi mladšími věkovými skupinami. Například v Anglii v týdnu do 31. července připadal jeden nakažený na 75 lidí. O týden dříve ale statistický úřad evidoval jednoho nakaženého na 65 lidí.

Údaje statistického úřadu jsou považovány za spolehlivější než oficiální data britské vlády, která výrazně spoléhají na míru testování a hlášení infikovaných, uvedla agentura AP. Průzkum statistického úřadu je naopak založen na testování náhodného vzorku populace, který se následně extrapoluje.

Reprodukční číslo podle dnešního odhadu vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) nyní v Anglii činí 0,8 až 1,1, což je pokles proti minulému týdnu, kdy to bylo 1,1 až 1,4. Aktuální odhad znamená, že každých deset nakažených průměrně nakazí dalších osm až 11 lidí. Pokud je reprodukční číslo pod hodnotou jedna, má se za to, že epidemie zpomaluje.

Spojené království, které má zhruba 66 milionů obyvatel, za uplynulý den zaznamenalo 31.808 případů nákazy koronavirem a 92 s ním spojených úmrtí. Od začátku pandemie eviduje Spojené království zhruba 130.000 koronavirových úmrtí, což je v absolutních číslech sedmá nejvyšší bilance na světě. Současný pokles v šíření nákazy v zemi přitom hodně vědců překvapil. Řada odborníků předpovídala, že se kvůli nakažlivější mutaci delta a zrušení protikoronavirových restrikcí epidemie v létě prudce zhorší.

V Anglii, kde zdravotní politiku řídí centrální vláda, se většina restrikcí uvolnila 19. července, ve stejný den se část opatření zmírnila i ve Skotsku. To společně s Walesem a Severním Irskem přijímá ohledně epidemických opatření vlastní rozhodnutí. Ve Walesu se většina restrikcí uvolní o víkendu.

Pokles počtu nakažených, který v uplynulém týdnu v Británii vedl ke 13procentnímu poklesu hospitalizací pacientů s covidem-19, je připisován několika důvodům. Jedním z nich je, že lidé jsou navzdory zrušení restrikcí stále opatrní. Dále pak, že jsou kvůli letním prázdninám zavřené školy a že skončilo mistrovství Evropy ve fotbale, kdy se mnoho lidí rozhodlo vyrazit sledovat zápasy do hospod či společně se dívat na fotbal doma. Dalším důvodem je úspěšná očkovací kampaň. Podle dnešních údajů je proti covidu-19 zatím ve Spojeném království naočkováno 74 procent obyvatel starších 18 let. Britská vláda tento týden přistoupila na doporučení odborníků začít nabízet vakcínu od společnosti Pfizer i lidem ve věku 16 a 17 let.

Stávající optimistický vývoj epidemie nicméně vědci označují za křehký. Šíření by se podle nich mohlo opět zrychlit začátkem školního roku a s nástupem chladnějšího podzimního počasí, kdy se budou lidé více zdržovat ve vnitřních prostorách.

Související

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 1 hodinou

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 10 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 10 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy