Epidemická situace se ve většině Spojeného království zlepšuje, ukazují data, která dnes zveřejnil britský statistický úřad (ONS). Podle jeho týdenního hlášení počty infikovaných klesají v Anglii, Skotsku a Walesu, ale ne v Severním Irsku.
Nejznatelnější je přitom pokles počtu infikovaných mezi mladšími věkovými skupinami. Například v Anglii v týdnu do 31. července připadal jeden nakažený na 75 lidí. O týden dříve ale statistický úřad evidoval jednoho nakaženého na 65 lidí.
Údaje statistického úřadu jsou považovány za spolehlivější než oficiální data britské vlády, která výrazně spoléhají na míru testování a hlášení infikovaných, uvedla agentura AP. Průzkum statistického úřadu je naopak založen na testování náhodného vzorku populace, který se následně extrapoluje.
Reprodukční číslo podle dnešního odhadu vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) nyní v Anglii činí 0,8 až 1,1, což je pokles proti minulému týdnu, kdy to bylo 1,1 až 1,4. Aktuální odhad znamená, že každých deset nakažených průměrně nakazí dalších osm až 11 lidí. Pokud je reprodukční číslo pod hodnotou jedna, má se za to, že epidemie zpomaluje.
Spojené království, které má zhruba 66 milionů obyvatel, za uplynulý den zaznamenalo 31.808 případů nákazy koronavirem a 92 s ním spojených úmrtí. Od začátku pandemie eviduje Spojené království zhruba 130.000 koronavirových úmrtí, což je v absolutních číslech sedmá nejvyšší bilance na světě. Současný pokles v šíření nákazy v zemi přitom hodně vědců překvapil. Řada odborníků předpovídala, že se kvůli nakažlivější mutaci delta a zrušení protikoronavirových restrikcí epidemie v létě prudce zhorší.
V Anglii, kde zdravotní politiku řídí centrální vláda, se většina restrikcí uvolnila 19. července, ve stejný den se část opatření zmírnila i ve Skotsku. To společně s Walesem a Severním Irskem přijímá ohledně epidemických opatření vlastní rozhodnutí. Ve Walesu se většina restrikcí uvolní o víkendu.
Pokles počtu nakažených, který v uplynulém týdnu v Británii vedl ke 13procentnímu poklesu hospitalizací pacientů s covidem-19, je připisován několika důvodům. Jedním z nich je, že lidé jsou navzdory zrušení restrikcí stále opatrní. Dále pak, že jsou kvůli letním prázdninám zavřené školy a že skončilo mistrovství Evropy ve fotbale, kdy se mnoho lidí rozhodlo vyrazit sledovat zápasy do hospod či společně se dívat na fotbal doma. Dalším důvodem je úspěšná očkovací kampaň. Podle dnešních údajů je proti covidu-19 zatím ve Spojeném království naočkováno 74 procent obyvatel starších 18 let. Britská vláda tento týden přistoupila na doporučení odborníků začít nabízet vakcínu od společnosti Pfizer i lidem ve věku 16 a 17 let.
Stávající optimistický vývoj epidemie nicméně vědci označují za křehký. Šíření by se podle nich mohlo opět zrychlit začátkem školního roku a s nástupem chladnějšího podzimního počasí, kdy se budou lidé více zdržovat ve vnitřních prostorách.
Související

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
Velká Británie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 1 hodinou

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák