Británie má 74 procent obyvatel naočkovaných. Epidemická situace se zlepšuje

Epidemická situace se ve většině Spojeného království zlepšuje, ukazují data, která dnes zveřejnil britský statistický úřad (ONS). Podle jeho týdenního hlášení počty infikovaných klesají v Anglii, Skotsku a Walesu, ale ne v Severním Irsku.

Nejznatelnější je přitom pokles počtu infikovaných mezi mladšími věkovými skupinami. Například v Anglii v týdnu do 31. července připadal jeden nakažený na 75 lidí. O týden dříve ale statistický úřad evidoval jednoho nakaženého na 65 lidí.

Údaje statistického úřadu jsou považovány za spolehlivější než oficiální data britské vlády, která výrazně spoléhají na míru testování a hlášení infikovaných, uvedla agentura AP. Průzkum statistického úřadu je naopak založen na testování náhodného vzorku populace, který se následně extrapoluje.

Reprodukční číslo podle dnešního odhadu vládní zdravotní agentury Public Health England (PHE) nyní v Anglii činí 0,8 až 1,1, což je pokles proti minulému týdnu, kdy to bylo 1,1 až 1,4. Aktuální odhad znamená, že každých deset nakažených průměrně nakazí dalších osm až 11 lidí. Pokud je reprodukční číslo pod hodnotou jedna, má se za to, že epidemie zpomaluje.

Spojené království, které má zhruba 66 milionů obyvatel, za uplynulý den zaznamenalo 31.808 případů nákazy koronavirem a 92 s ním spojených úmrtí. Od začátku pandemie eviduje Spojené království zhruba 130.000 koronavirových úmrtí, což je v absolutních číslech sedmá nejvyšší bilance na světě. Současný pokles v šíření nákazy v zemi přitom hodně vědců překvapil. Řada odborníků předpovídala, že se kvůli nakažlivější mutaci delta a zrušení protikoronavirových restrikcí epidemie v létě prudce zhorší.

V Anglii, kde zdravotní politiku řídí centrální vláda, se většina restrikcí uvolnila 19. července, ve stejný den se část opatření zmírnila i ve Skotsku. To společně s Walesem a Severním Irskem přijímá ohledně epidemických opatření vlastní rozhodnutí. Ve Walesu se většina restrikcí uvolní o víkendu.

Pokles počtu nakažených, který v uplynulém týdnu v Británii vedl ke 13procentnímu poklesu hospitalizací pacientů s covidem-19, je připisován několika důvodům. Jedním z nich je, že lidé jsou navzdory zrušení restrikcí stále opatrní. Dále pak, že jsou kvůli letním prázdninám zavřené školy a že skončilo mistrovství Evropy ve fotbale, kdy se mnoho lidí rozhodlo vyrazit sledovat zápasy do hospod či společně se dívat na fotbal doma. Dalším důvodem je úspěšná očkovací kampaň. Podle dnešních údajů je proti covidu-19 zatím ve Spojeném království naočkováno 74 procent obyvatel starších 18 let. Britská vláda tento týden přistoupila na doporučení odborníků začít nabízet vakcínu od společnosti Pfizer i lidem ve věku 16 a 17 let.

Stávající optimistický vývoj epidemie nicméně vědci označují za křehký. Šíření by se podle nich mohlo opět zrychlit začátkem školního roku a s nástupem chladnějšího podzimního počasí, kdy se budou lidé více zdržovat ve vnitřních prostorách.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy