Británie nemá poprvé od července žádného mrtvého s koronavirem

Britské zdravotnické úřady nezaznamenaly za poslední den žádné úmrtí související s nákazou koronavirem. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse se tak stalo poprvé od konce loňského července.

Ve Spojeném království nicméně trvají obavy z nového rozmachu epidemie, zejména kvůli variantě koronaviru poprvé objevené v Indii, kterou nyní Světová zdravotnická organizace (WHO) označuje jako delta. Skotsko vzhledem k situaci pozastavilo plány na rozvolňování restrikcí.

Nových případů nákazy se v Británii za 24 hodin objevilo 3165, což je více, než kolik činily pondělní statistiky v posledních týdnech. Británie eviduje nejvíce úmrtí souvisejících s koronavirem v Evropě, a to bezmála 128.000. Dohromady tam již úřady zaznamenaly téměř 4,5 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem.

Úřady v Británii v poslední době znepokojuje rozmach varianty koronaviru nazývané delta, která je podle předběžných zjištění vědců nakažlivější než většina dosavadních verzí viru. Premiér Boris Johnson nedávno prohlásil, že vláda možná kvůli zhoršující se situaci bude muset odložit plány na rozvolnění v Anglii, které původně přislíbila k 21. červnu. Někteří odborníci v pondělí uvedli, že je země na pokraji třetí vlny epidemie.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes oznámila, že pozastavila plán uvolňování restrikcí ve Skotsku s tím, že se region stále nachází v "choulostivém a křehkém bodu" při boji s nákazou.

Většina částí Skotska tak zůstane na dosavadní druhé úrovni uzávěry, kromě několika málo nejméně zasažených regionů, které přejdou do prvního stupně, v němž je možné například shromažďování většího počtu lidí. Město Glasgow, jež bylo dosud jako jediné ve Skotsku na třetím stupni uzávěry, při kterém jsou mimo jiné zavřena kina, stadiony a nesmí se podávat alkohol v restauracích, přejde na druhý stupeň.

Největší londýnské letiště Heathrow dnes ve snaze zabránit šíření dalších případných nebezpečných variant koronaviru vyčlenilo jeden ze svých terminálů pro přílety ze všech zemí, které britská vláda považuje za rizikové. Je jich nyní 43 a patří mezi ně například Indie, Brazílie či Jihoafrická republika. Obyvatelé Spojeného království, kteří se z těchto zemí vrací, mají po příletu předepsanou desetidenní karanténu ve státem schválených hotelech.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy