Britští experti nesouhlasí s uvolňováním restrikcí. Obávají se druhé vlny pandemie covid-19

Britští zdravotničtí experti v otevřeném dopise kritizují dosud nejrozsáhlejší uvolnění restriktivních opatření v Anglii, které kabinet premiéra Borise Johnsona ohlásil na 4. července. Důrazně rovněž varují před druhou vlnou koronavirové pandemie, která podle nich představuje "skutečné nebezpečí". Dnes o tom informovala agentura DPA.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Dopis adresovaný britským politickým stranám a zveřejněný v odborném časopise British Medical Journal (MBJ) vyzývá k rychlé akci, aby se zabránilo obětem i ekonomickým ztrátám. Mezi signatáři apelu jsou i prezidenti některých profesních sdružení ve zdravotnictví.

Johnson v úterý uvedl, že od 4. července se otevřou restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea. Kromě toho se má zmírnit pravidlo o dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti: v místech, kde není možné mít od druhých odstup dva metry, bude napříště stačit metr jeden. Uvolnění platí pouze pro Anglii, neboť jednotlivé země Spojeného království si o koronavirových opatřeních rozhodují samy.

"Jakkoliv lze rozsah pandemie v Británii těžko předpovědět, dostupné důkazy napovídají, že lokální ohniska nákazy jsou čím dál pravděpodobnější a druhá vlna představuje skutečné nebezpečí," píší experti. Vláda by se podle nich neměla soustředit pouze na rychlé řešení hospodářských škod po první vlně, ale také na to, aby byla země přiměřeně připravena na vlnu druhou.

Za "ne zcela bez rizika" označili plánované rozvolňování opatření už v úterý také poradci vlády pro veřejné zdraví. Británie byla ze všech evropských zemí koronavirovou pandemií postižena nejvíce: Oficiální statistiky hovoří o téměř 43.000 obětech s covidem-19. Podle agentury Reuters, která do celkové bilance zahrnuje i údaje z úmrtních listů zveřejňované statistickým úřadem, je mrtvých více než 54.000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal neohlášení změny majetkových poměrů

07.07.2020 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ve stanovené lhůtě neoznámil výrazné změny v…

V Severní Makedonii našli v kamionu 211 migrantů, mezi nimi 63 dětí

07.07.2020 18:36 Kamion plný migrantů, včetně více než šesti desítek dětí, jedoucí od řeckých hranic zastavili v…

Pečovatele pobouřil výrok premiéra Johnsona o epidemii v domovech

07.07.2020 18:00 Britský premiér Boris Johnson se dnes ocitl pod palbou zástupců pečovatelského sektoru za pondělní…

V Rusku zadrželi poradce šéfa Roskosmosu, je podezřelý ze špionáže

07.07.2020 16:25 Aktualizováno V Rusku byl dnes kvůli podezření ze špionáže zadržen poradce generálního ředitele vesmírné agentury…

Související:

Právě se děje

Další zprávy