Kočky do karantény? Jejich majitelé jsou zmateni, vzali útokem weby veterinářů

Britští chovatelé koček v posledních dnech vzali útokem internetové stránky tamní veterinární asociace poté, co z jejích původních informací vyplynulo, že lidé by své mazlíčky během pandemie nemoci covid-19 měli zavřít doma. Vědecké poznatky naznačují, že mezi kočkami se může šířit koronavirus.

Kocour Larry
doporučujeme

Sdružení zvěrolékařů nicméně později upřesnilo, že se to týká koček lidí, kteří jsou v domácí izolaci kvůli příznakům nákazy koronavirem. Do karantény by tak měl jít i kocour Larry, "vrchní myšilov" v Downing Street, protože jeho současný pán, premiér Boris Johnson je kvůli nemoci covid-19 na jednotce intenzivní péče.

Deník The Guardian napsal, že lidé z premiérovy kanceláře podle všeho na rady veterinářů nedbají, protože Larry se může toulat po Downing Street a v úterý, kdy už byl Johnson v intenzivní péči lékařů, byl kocour vyfotografován, jak čeká, až ho někdo vpustí do vchodu číslo deset. Minulý týden, kdy byl Johnson ještě v izolaci ve svém bytě v čísle 11, Larryho jistý policista venku drbal na břiše.

"Naše rada není taková, aby všechny kočky zůstávaly doma. Jen kočky z domácností, kde je někdo nakažený ... a pokud to dobře snášejí, mají být zavřené," uvedla šéfka Britské veterinární asociace (BVA) Daniella Dos Santosová.

BVA vydala své doporučení na základě studie Veterinárního výzkumného ústavu v čínském Char-pinu, podle které se koronavirus může šířit mezi kočkami, nikoliv však psy. Podle tamních vědců jsou kočky velmi náchylné k nákaze koronavirem, přenáší se mezi nimi zřejmě kapénkovou infekcí. Nicméně přímé důkazy o tom, že by kočky mohly nakazit lidi, neexistují.

Již známý je případ kočky z Belgie nakažené nemocí covid-19, která trpěla problémy s dýcháním, a zvracela. Bylo to týden poté, co se u jejího majitele projevily příznaky nákazy koronavirem. Testy provedené na lutyšské univerzitě následně ukázaly, že i zvíře má infekci.

"Případů nákazy nemocí covid-19 u zvířat je velmi málo a ve všech případech je pravděpodobné, že šlo o přenos z člověka na zvíře. Neexistuje ale důkaz, že zvířata mohou přenést covid-19 na své majitele," říká Dos Santosová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama