Kočky do karantény? Jejich majitelé jsou zmateni, vzali útokem weby veterinářů

Britští chovatelé koček v posledních dnech vzali útokem internetové stránky tamní veterinární asociace poté, co z jejích původních informací vyplynulo, že lidé by své mazlíčky během pandemie nemoci covid-19 měli zavřít doma. Vědecké poznatky naznačují, že mezi kočkami se může šířit koronavirus.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kocour Larry
doporučujeme

Sdružení zvěrolékařů nicméně později upřesnilo, že se to týká koček lidí, kteří jsou v domácí izolaci kvůli příznakům nákazy koronavirem. Do karantény by tak měl jít i kocour Larry, "vrchní myšilov" v Downing Street, protože jeho současný pán, premiér Boris Johnson je kvůli nemoci covid-19 na jednotce intenzivní péče.

Deník The Guardian napsal, že lidé z premiérovy kanceláře podle všeho na rady veterinářů nedbají, protože Larry se může toulat po Downing Street a v úterý, kdy už byl Johnson v intenzivní péči lékařů, byl kocour vyfotografován, jak čeká, až ho někdo vpustí do vchodu číslo deset. Minulý týden, kdy byl Johnson ještě v izolaci ve svém bytě v čísle 11, Larryho jistý policista venku drbal na břiše.

"Naše rada není taková, aby všechny kočky zůstávaly doma. Jen kočky z domácností, kde je někdo nakažený ... a pokud to dobře snášejí, mají být zavřené," uvedla šéfka Britské veterinární asociace (BVA) Daniella Dos Santosová.

BVA vydala své doporučení na základě studie Veterinárního výzkumného ústavu v čínském Char-pinu, podle které se koronavirus může šířit mezi kočkami, nikoliv však psy. Podle tamních vědců jsou kočky velmi náchylné k nákaze koronavirem, přenáší se mezi nimi zřejmě kapénkovou infekcí. Nicméně přímé důkazy o tom, že by kočky mohly nakazit lidi, neexistují.

Již známý je případ kočky z Belgie nakažené nemocí covid-19, která trpěla problémy s dýcháním, a zvracela. Bylo to týden poté, co se u jejího majitele projevily příznaky nákazy koronavirem. Testy provedené na lutyšské univerzitě následně ukázaly, že i zvíře má infekci.

"Případů nákazy nemocí covid-19 u zvířat je velmi málo a ve všech případech je pravděpodobné, že šlo o přenos z člověka na zvíře. Neexistuje ale důkaz, že zvířata mohou přenést covid-19 na své majitele," říká Dos Santosová.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mění taktiku. Špatné zprávy se publikují v noci

03.06.2020 08:44 Ruské úřady začaly zveřejňovat statistické údaje až pozdě v noci, protože vláda si nepřeje…

Kdy Rusko použije jaderné zbraně? Putin představil novou vojenskou doktrínu

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil strategický dokument, který označuje vytvoření a…

Britská bilance epidemie za den narostla o 324 mrtvých

02.06.2020 18:47 Britská vláda dnes oznámila úmrtí dalších 324 lidí s pozitivním testem na koronavirus, oficiální…

Během pandemie zemřelo v Británii o 62 tisíc lidí víc, než je obvyklé

02.06.2020 16:26 Během koronavirové pandemie v Británii zemřelo o 62.000 lidí více, než bylo během stejného období v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy