Moskva podle politologa nevidí Němce a EU jako partnery v ukrajinské krizi

Rusko nevnímá Německo a Evropskou unii jako partnery pro řešení krize na východě Ukrajiny, nadcházející jednání německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové v Moskvě tak žádné výsledky nepřinese. Dnes to v rozhovoru se zahraničními novináři prohlásil Stefan Meister z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP).

Moskva, Kreml.

Řekl také, že od Ruska lze očekávat další vyhrocení ukrajinské krize a také snahy prohloubit spory a nejednotu německé vlády v postojích vůči Moskvě.

Rusko tento týden jednalo o Ukrajině a bezpečnostních zárukách s USA a Severoatlantickou aliancí a také v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ze setkání ale nevzešly podle Meistera závěry, které by Moskva chtěla.

"Nyní je otázkou, co bude dál. Myslím, že útok na Ukrajinu není nepravděpodobný," řekl Meister, který v DGAP vede program mezinárodního řádu a demokracie. Poznamenal, že případný útok nemusí mít podobu rozsáhlé invaze. "Může jít třeba o jižní část k vytvoření koridoru na (anektovaný ukrajinský poloostrov) Krym a zajištění tamních dodávek vody. Dovedu si dobře představit kybernetické útoky, výpady hackerů, vojenská cvičení, lze čekat provokace a další zvyšování tlaku," myslí si německý politolog.

Zdůraznil, že Evropany Rusové nevidí jako partnery, se kterými chtějí o krizi jednat. "To jsou Američané a ne Evropané. Z pohledu Moskvy nejsou Evropané bezpečnostně a politicky důležití, Rusové chtějí mluvit s Washingtonem," řekl.

Meister rovněž poukázal, že nové německé vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze chybí jednotný politický přístup k východní Evropě a Rusku, což je vidět v otázce dokončeného plynovodu Nord Stream 2. Tímto produktovodem, proti kterému mají výhrady některé evropské země a USA, má proudit plyn mezi Ruskem a Německem po dně Baltského moře. Plynovod ještě ale v Německu nezískal potřebná povolení k provozu.

Ačkoli tímto plynovodem ještě surovina neproudí, už teď se podle Meistera Rusům vyplatil. "Rozděluje Evropskou unii a USA," řekl. Jako hlavní cíl plynovodu Meister vidí v odpojení Ukrajiny z tranzitního řetězce.

Zatímco Baerbocková souhlasí s názorem, že Nord Stream 2 hraje geopolitickou roli, kancléř Scholz hovoří jen o čistě hospodářském projektu, který by v případě konfliktu s Ruskem neměl být terčem sankcí. "To oslabuje Německo a také Evropskou unii," je přesvědčen Meister. Poznamenal, že v samotné Scholzově sociální demokracii (SPD) je postoj k Rusku rovněž nejednotný, neboť levicové křídlo strany je proti sankcím a pro dialog s Ruskem. "Dovedu si představit, že Rusko se toto pnutí v německé vládě pokusí posílit," řekl.

Takové snahy by podle Meistera byly vidět i v případě setkání Scholze s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Přišly by nabídky, byly by zdvořilosti," řekl k možné schůzce. Naopak Baerbocková bude podle něj spíše čelit tvrdému zacházení a kritice.

Baerbocková v nadcházejícím týdnu navštíví Ukrajinu a Rusko. "Nic z toho nebude," řekl Meister o plánovaném setkání německé ministryně zahraničí s jejím ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Schůzku tak očekává jako seznamovací a testovací.

Scholz tento týden německým poslancům řekl, že Německo usiluje obnovit jednání o mírovém řešení sporu na Donbasu, v takzvaném normandském formátu. To jsou rozhovory Ruska s Ukrajinou společně s Francií a Německem. Meister ale řekl, že Rusko tomuto formátu nepřikládá důležitost.

"Ukrajinci jsou z ruského pohledu jen vazalové USA," uvedl politolog. "Rusové rovněž nevidí Německo jako dostatečně silného partnera, aby se s ním o důležitých tématech bavili," řekl s tím, že Německo a EU definuje Moskva jako oponenty, kterým chce prodávat plyn. "A to je vše," řekl.

I když by v případě jednání Scholze s Putinem čekalo německého kancléře zdvořilé přijetí, s respektem Kremlu, jakému se těšila jeho předchůdkyně Angela Merkelová, ale prozatím podle Meistera počítat nemůže. "Merkelová byla těžká váhá zahraniční politiky." řekl politolog, podle kterého se s Putinem vzájemně respektovali. "Tento respekt si Scholz musí teprve zasloužit," poznamenal.

Putin tak podle Meistera nebude Scholze vnímat jako rovného. "Problém se Scholzem je navíc takový, že buď nic neříká, nebo nikdo neví, co tím myslí," řekl Meister s tím, že diplomaticky by se to dalo nazvat minimalistickým vyjadřováním.

Meister rovněž hovořil o složité zahraničněpolitické a bezpečnostní situaci Ukrajiny, pro kterou po anexi Krymu a konfliktu s proruskými separatisty na východě už není neutralita možností. "Potřebuje bezpečnostní záruky, nemá tak jiné východisko než usilovat o vstup do NATO," řekl. "V dohledné době ale možnost jejího vstupu do NATO nevidím," dodal.

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Počasí bude během týdne překvapivě stálé, naznačuje předpověď

24.01.2022 06:30 Až nečekaně stálé bude počasí během právě začínajícího pracovního týdne. Naznačuje to nejnovější…

Válek očekává vrchol omikronové vlny epidemie v příštím týdnu

23.01.2022 15:07 Epidemie covidu bude v příštím týdnu vrcholit, může být až 80.000 potvrzených nákaz denně. Počty…

Arménský prezident Sarkisjan rezignoval na svou funkci

23.01.2022 18:30 Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP…

Sankce proti Rusku kvůli Ukrajině by teď podle Blinkena nebyly…

23.01.2022 17:41 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes televizi CNN řekl, že uvalit ekonomické sankce na…

V Oslu začala jednání Tálibánu s aktivisty a západními představiteli

23.01.2022 15:14 V Oslu dnes začala jednání afghánského vládnoucího islamistického hnutí Tálibán se zástupci…

Papež se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny

23.01.2022 13:25 Papež František dnes prohlásil, že se znepokojením sleduje narůstající napětí kolem Ukrajiny. V…

Rusko má za den rekordních více než 63 200 nových nákaz koronavirem

23.01.2022 11:21 V Rusku za uplynulý den přibylo 63.205 případů koronaviru. Je to dosavadní denní maximum a oproti…

Británie obvinila Kreml ze snahy dosadit na Ukrajině proruského vůdce

23.01.2022 11:03 Aktualizováno Britské ministerstvo zahraničí obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce.…

USA podle Roskosmosu zamítly vízum ruskému kosmonautovi, který má letět na…

23.01.2022 10:30 Spojené státy odmítly vydat vízum ruskému kosmonautovi Nikolaji Čubovi. Oznámil to šéf ruské…

Němci mohou svými postoji povzbudit Putina k invazi, obávají se Ukrajinci

22.01.2022 22:02 Aktualizováno Němečtí představitelé by podle ukrajinského ministra zahraničních věcí Dmytra Kuleby měli přestat s…

Do Kyjeva dorazila první zásilka z americké vojenské pomoci

22.01.2022 13:10 Do Kyjeva v noci na dnešek dorazila první zásilka z nedávno schválené americké vojenské pomoci.…

V Rusku za poslední den přibylo rekordních 57 212 nově nakažených

22.01.2022 10:11 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo rekordních 57.212 nově nakažených koronavirem, což je…

Související:

Právě se děje

reklama