Zvýšené pití během pandemie vytvořilo skupinu lidí, kteří se nepovažují za alkoholiky, ale činí jim problém vysadit alkohol na jakoukoliv dobu, varuje adiktolog z Univerzity v Yorku Ian Hamilton. V komentáři pro server The Conversation upozorňuje, že tuto skupinu lze označit za "pijáky v šedé zóně", kterým hrozí zdravotní komplikace spojené s konzumací alkoholu.
Riziko si konzumenti neuvědomují
Relativně nový pojem "pití v šedé zóně" popisuje osoby, které konzumují větší než střídmé množství alkoholu, ale nesplňují kritéria závislosti, vysvětluje odborník. Dodává, že tito lidé sice nepijí denně ani po ránu - což je široce považováno za alkoholismus -, ale alkoholu holdují nakolik, že mají problém jej vysadit.
Mnoho takových pijáků nemá dojem, že potřebují pomoc, vyzdvihuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že jakýkoliv rozsáhlejší nárůst konzumace alkoholu je závažný a byť je většina lidí obeznámena s rizikem závislosti, existuje i široké spektrum fyzických zdravotních problémů spojených se zvýšeným pitím, které si konzumenti neuvědomují, například kardiovaskulární a onkologická onemocnění.
Celková spotřeba alkoholu ve Velké Británii v posledních letech sice mírně klesala, objevuje se stále více důkazů, že část lidí naopak pije více, konstatuje adiktolog. Podotýká, že segment populace, který kupuje alkohol nejčastěji, zvýšil mezi lety 2019 a 2021 svou spotřebu o 14,3 %, což činí 5,3 milionu litrů lihu.
Spolu s tím v Británii rostly škody, které alkohol páchá, a země eviduje nárůst hospitalizací a úmrtí spojených s alkoholem, vyzdvihuje Hamilton. Doplňuje, že na základě vyhodnocení osmnácti průzkumů mapujících osobní spotřebu alkoholu během pandemie dospěly britské zdravotnické úřady k závěru, že 11-37 % Britů hlásí menší příjem alkoholu, avšak 14-26 % jejich spoluobčanů naopak přiznává větší míru pití.
"To je mimořádně znepokojivé s ohledem na to, že víme, že většina lidí v takových průzkumech podhodnocuje, kolik pijí, a to až o 40 %," pokračuje odborník. Nastiňuje, že při uzavření hospod se pití přesunulo domů, což mohlo lidi pobízet k větší konzumaci, protože doma si konzumenti zpravidla nalijí větší sklenku, než dostanou v baru.
Na základě shromážděných důkazů Hamilton tvrdí, že více a častěji pijí především ti Britové, kteří zažívají během pandemie stres. Odkazuje na jednu z mezinárodních studií zaměřenou na konzumaci alkoholu během lockdownů, která zjistila, že právě britští pijani zvyšovali konzumaci nejčastěji, přičemž jako důvod uváděli právě stres spojený s pandemií.
David versus Goliáš
I zmíněné průzkumy v Británii zjistily, že po vypuknutí pandemie došlo u některých lidí k podstatnému navýšení konzumace alkoholu, uvádí expert. Za pozoruhodný považuje poznatek, že ti, kteří před příchodem koronaviru pili v rámci úřady doporučovaného týdenního limitu, tento limit dále dodržovali, ale osoby, jež i v minulosti překračovaly příjem 14 jednotek alkoholu za týden, svou konzumaci ještě navýšily.
Britské zdravotnické úřady momentálně doporučují nekonzumovat více než 14 jednotek alkoholu týdně (zhruba 7 půllitrů desetistupňového piva, 7 dvoudecových skleniček vína či 7 panáků tvrdého alkoholu, pozn. red.), přičemž za hranici rizikového pití je považováno 50 jednotek týdně u mužů a 35 jednotek u žen, vysvětluje Hamilton. Dodává, že ti Britové, kteří pili v tomto množství před pandemií, v jejím průběhu zvýšili svou konzumaci o závratných 59 %.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Někteří tvrdí, že alkoholový průmysl přijal názor, že většina lidí pije zodpovědně. To je jeden z hlavních argumentů tohoto odvětví pro odmítání větší regulace," pokračuje adiktolog. Připomíná, že výrobci alkoholu operují s osobní odpovědností, nikoliv vlastní odpovědností, byť nedokážou definovat, co vlastně bezpečné pití znamená. Autor komentáře kritizuje, že toto přenáší břemeno změny pijáckých návyků na jednotlivce a zbavuje producenty potřeby upravit reklamní a prodejní strategie.
V době, kdy je jasné, že bude nutné nárůst spotřeby alkoholu řešit, financování léčby a podpory v Británii klesá, upozorňuje odborník. Vyzdvihuje, že někteří producenti alkoholu naopak navýšili peníze na marketing, který je efektivnější než dříve, přičemž existují analýzy, že výrobci alkoholu využili lockdowny k cílené kampani na sociálních sítích.
Poměr financí vynakládaných na zdravotnická preventivní opatření a reklamu na alkohol přirovnává Hamilton k Davidu a Goliášovi. Nelíbí se mu, že britská vláda o alkoholu, resp. nezdravém vztahu k němu během pandemie příliš nemluvila a obchody, které mají povolení prodávat alkohol přes noc, označila za "základní službu", tudíž mohly fungovat i během lockdownů.
Výrobci alkoholu tedy ukázali, nakolik dokážou ovlivňovat vládní politiku ve svůj prospěch, soudí adiktolog. Očekává, že ve chvíli, kdy ve Spojeném království klesá rozpočet na léčbu a prevenci alkoholismu, zatímco se zvyšuje objem prostředků na reklamu na alkohol, sotva dojde ke snížení počtu hospitalizací a úmrtí spojených s konzumací alkoholu.
Související

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Alkohol , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 1 hodinou

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 1 hodinou

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 2 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 3 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 4 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 4 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 5 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 5 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 5 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 6 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 6 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 7 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 8 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera
Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.
Zdroj: Jakub Jurek