Nová encyklika tepe ekonomickou nespravedlnost, papež opět vyzval k přijímání migrantů

Vatikán dnes zveřejnil novou encykliku papeže Františka podepsanou v sobotu v historickém italském městě Assisi. Text nazvaný "Bratři všichni" se zabývá ekonomickými a sociálními nespravedlnostmi, souvislostmi migrace i polarizací ve společnosti.

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Hlava katolické církve mimo jiné označuje pandemii covidu-19 za nový důkaz toho, že nízká míra zdanění bohatých a působení tržních sil nevytváří slibované pozitivní důsledky.

"Byli zde tací, kteří by nás rádi přesvědčili, že svoboda trhu byla dostatečným předpokladem k tomu, aby (po vypuknutí pandemie) všechno zůstalo v pořádku," cituje z encykliky agentura Reuters. Papež dále tvrdí, že soukromé vlastnictví nemůže být za všech okolností bráno jako nezcizitelné právo, když někteří žijí v přepychu, zatímco jiní nemají nic.

Také kritizuje ekonomickou teorii označovanou anglickým výrazem trickle-down (prosakování), kterou zastávají někteří konzervativní politici a ekonomové. Podle tohoto myšlenkového proudu daňové úlevy a další opatření na podporu velkých firem v konečném důsledku přinášejí pozitiva i pro zbytek společnosti díky soukromým investicím a vytváření pracovních míst, tedy "prosakováním" bohatství shora dolů.

Papež František v encyklice toto uvažování odsuzuje jako "magickou teorii" a jako součást "dogmatu neoliberální víry". Také se vyjádřil k finanční krizi po roce 2008, která byla podle něj promarněnou šancí na změnu. Místo toho prý krize vyústila v nárůst svobod u "skutečně mocných, kteří vždy najdou způsob, jak vyváznout bez újmy".

Encyklika je nejautoritativnější dokument, jaký může papež vydat. Vzhledem k obsahu se ta poslední zařadí mezi encykliky sociální. Text o několika částech se kromě ekonomických otázek vyjadřuje k řadě dalších témat, čtvrtá kapitola nazvaná "Srdce otevřené celému světu" hovoří i o přijímání migrantů.

"Je naší povinností respektovat právo každé lidské bytosti na to najít si místo, kde může nejen uspokojit své primární potřeby a potřeby své rodiny, ale také se naplno realizovat jako člověk," citovala z dané kapitoly agentura ANSA.

František dále varuje před budováním skutečných i pomyslných zdí ve snaze zabránit kontaktům s jinými kulturami. "Ten, kdo vztyčí zeď... skončí jako otrok mezi zdmi, které vybudoval, bez obzorů," napsal papež. Aniž by jmenoval konkrétní země či osobnosti, odsoudil politiky, kteří se na cestě k popularitě snaží využívat "nejzákladnějších a nejsobečtějších" tendencí lidí nebo praktikují politiku nenávisti a strachu ve vztahu k jiným národům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Situace na východě Ukrajiny se zhoršila, dva vojáci zabiti

30.10.2020 08:33 Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se…

Papež František ruší audience pro veřejnost, Vánoce budou zřejmě virtuální

30.10.2020 07:59 Papež František se už kvůli riziku šíření koronavirové infekce nebude během pravidelných audiencí…

Existuje trvalá imunita vůči covidu-19? Profesorka odmítá skeptický pohled

30.10.2020 00:01 NÁZOR - Nově zveřejněný výzkum z Británie naznačuje, že úroveň protilátek proti koronaviru oproti…

Ázerbájdžán a Arménie si začaly vyměňovat těla zabitých vojáků

29.10.2020 20:52 Aktualizováno Ázerbájdžán předal arménské straně těla 30 vojáků zabitých při konfliktu o Náhorní Karabach a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama