
Papež František navštíví ve dnech 20. až 26. listopadu Thajsko a Japonsko. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků. Podle agentury AP bude hlavním cílem papežovy cesty podpořit globální jaderné odzbrojení a povzbudit malé katolické komunity v obou těchto asijských zemích.
Pro Japonsko, kde bude papež podle dnešního sdělení Vatikánu pobývat od 23. do 26. listopadu, to bude první papežská návštěva po téměř 40 letech. Naposledy byl v Japonsku papež Jan Pavel II. v roce 1981.
V Tokiu se papež František setká s premiérem Šinzóem Abem a také s císařem Naruhitem. Na stadionu v metropoli by měl odsloužit mši. V Hirošimě a Nagasaki se pomodlí za oběti atomových bomb a pravděpodobně se také sejde s přeživšími.
V převážně buddhistickém Thajsku se podle AP ke katolické víře hlásí asi 388.000 lidí z 69milionové populace. Ve 127milionovém Japonsku je katolíků 441.000; mnoho z nich žije právě v Nagasaki. Hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus.
Dvaaosmdesátiletý papež argentinského původu navštívil Asii za svého působení v čele katolické církve zatím třikrát; byl už v Jižní Koreji, na Srí Lance, na Filipínách, v Barmě a v Bangladéši.
Tiskové agentury poukázaly i na papežovy osobní spojitosti s Japonskem a Thajskem. Podle AP má papež František v Thajsku vzdálenou sestřenici, která do země přišla v roce 1966 jako misionářka. Argentinská jeptiška Ana Rosa Sivoriová, která žije v severothajském městě Udontchání, má s papežem společného pradědečka. Do Japonska se chtěl jako misionář v mládí vydat i sám papež, nakonec se ale tohoto plánu musel vzdal kvůli plicní operaci, uvedla agentura AFP.
K celosvětovému zákazu používání nukleárních zbraní vyzývá papež František opakovaně. V roce 2017 ve svém projevu na konferenci o jaderném odzbrojení prohlásil, že je připraven změnit oficiální postoj katolické církve k atomovým zbraním. Vatikán po desetiletí zastával názor, že držení jaderného arzenálu jako bezpečnostní pojistky je morálně přípustné, ovšem za předpokladu, že konečným cílem je jeho odstranění. Podle papeže Františka ale v současné době není strategie jaderného odstrašování přežívající z dob studené války ospravedlnitelná.
V loňském roce při své cestě do Chile papež František vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Novinářům tehdy na tiskové konferenci ukázal fotku z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra.
Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140.000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80.000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.
Související

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , Vatikán , Japonsko , Naruhito , Thajsko
Aktuálně se děje
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
včera

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
včera

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
včera
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek