Papež František zamíří do Asie, v Japonsku se setká s novým císařem

Papež František navštíví ve dnech 20. až 26. listopadu Thajsko a Japonsko. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků. Podle agentury AP bude hlavním cílem papežovy cesty podpořit globální jaderné odzbrojení a povzbudit malé katolické komunity v obou těchto asijských zemích.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Papež František
doporučujeme

Pro Japonsko, kde bude papež podle dnešního sdělení Vatikánu pobývat od 23. do 26. listopadu, to bude první papežská návštěva po téměř 40 letech. Naposledy byl v Japonsku papež Jan Pavel II. v roce 1981.

V Tokiu se papež František setká s premiérem Šinzóem Abem a také s císařem Naruhitem. Na stadionu v metropoli by měl odsloužit mši. V Hirošimě a Nagasaki se pomodlí za oběti atomových bomb a pravděpodobně se také sejde s přeživšími.

V převážně buddhistickém Thajsku se podle AP ke katolické víře hlásí asi 388.000 lidí z 69milionové populace. Ve 127milionovém Japonsku je katolíků 441.000; mnoho z nich žije právě v Nagasaki. Hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus.

Dvaaosmdesátiletý papež argentinského původu navštívil Asii za svého působení v čele katolické církve zatím třikrát; byl už v Jižní Koreji, na Srí Lance, na Filipínách, v Barmě a v Bangladéši.

Tiskové agentury poukázaly i na papežovy osobní spojitosti s Japonskem a Thajskem. Podle AP má papež František v Thajsku vzdálenou sestřenici, která do země přišla v roce 1966 jako misionářka. Argentinská jeptiška Ana Rosa Sivoriová, která žije v severothajském městě Udontchání, má s papežem společného pradědečka. Do Japonska se chtěl jako misionář v mládí vydat i sám papež, nakonec se ale tohoto plánu musel vzdal kvůli plicní operaci, uvedla agentura AFP.

K celosvětovému zákazu používání nukleárních zbraní vyzývá papež František opakovaně. V roce 2017 ve svém projevu na konferenci o jaderném odzbrojení prohlásil, že je připraven změnit oficiální postoj katolické církve k atomovým zbraním. Vatikán po desetiletí zastával názor, že držení jaderného arzenálu jako bezpečnostní pojistky je morálně přípustné, ovšem za předpokladu, že konečným cílem je jeho odstranění. Podle papeže Františka ale v současné době není strategie jaderného odstrašování přežívající z dob studené války ospravedlnitelná.

V loňském roce při své cestě do Chile papež František vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Novinářům tehdy na tiskové konferenci ukázal fotku z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra.

Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140.000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80.000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO kvůli koronaviru zatím stav globální nouze nevyhlásila

23.01.2020 21:42 Odborníci zatím nevědí, do jaké míry je pravděpodobný přenos onemocnění novým koronavirem z Číny do…

Putin prosazuje summit stálých členů Rady bezpečnosti OSN

23.01.2020 20:21 Ruský prezident Vladimir Putin navrhl uspořádat letos summit stálých členských zemí Rady…

Merkelová v Davosu: Ochrana klimatu se může stát otázkou přežití

23.01.2020 17:43 Otázka, zda se podaří dosáhnout klimatických cílů stanovených v pařížské dohodě z roku 2015, by se…

Aféra nového ruského premiéra. Jak jeho rodina přišla k závratnému majetku?

23.01.2020 17:24 Sestra nového ruského premiéra Michaila Mišustina je majitelkou luxusních nemovitostí v hodnotě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama