Podle Kremlu Navalného uvěznění situaci v Rusku nezmění

Kreml dnes označil tvrdé policejní zásahy proti demonstracím za osvobození uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného za opodstatněné. Nelegální akce musí být potlačeny, prohlásil mluvčí prezidenta Vladimira Putina podle tiskových agentur a jako provokace odmítl výzvy Navalného spolupracovníků k dalším protestům.

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

Kreml se podle mluvčího ani nedomnívá, že by Navalného uvěznění mohlo ovlivnit politickou situaci v zemi, kterou v září čekají parlamentní volby.

Policie od začátku protestů zadržela více než 10.000 lidí, uvedla agentura AFP s odvoláním na server OVD-Info, specializující se na monitorování policejních zákroků. Jen v úterý, kdy soud změnil Navalnému dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný, policisté zadrželi 1400 demonstrantů.

Stejnojmenná nevládní organizace dnes kritizovala také ponižující zacházení se zadrženými, kteří mnohdy museli dlouhé hodiny vydržet natlačeni ve vězeňských vozech a autobusech bez jídla a bez toalet. Grigorij Durnovo z OVD-Info také upozornil, že systematickým jevem se stává odepírání přístupu právníků k zadrženým na policejních stanicích.

Kreml odmítl úvahy politologů, že uvěznění Navalného vytvoří "ruského Mandelu" po vzoru odpůrce jihoafrického režimu apartheidu a pozdějšího jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, vyvolá vlnu protestů před parlamentními volbami a prohloubí izolaci Ruska ve světě.

"Politická situace v Rusku je dostatečně multipolární. Země se chystá na parlamentní volby, které budou v září, vytvářejí se nové strany. Je to velice mnohostranný proces, a proto určitě nelze hovořit o nějakém podstatnějším vlivu (uvěznění Navalného na situaci)," řekl novinářům mluvčí Peskov podle agentury TASS. "Nevím o nějaké reakci prezidenta (na rozhodnutí soudu). Tradičně nekomentujeme verdikty a rozhodnutí soudů. Neučiníme tak ani nyní. Prostě nemáme právo to komentovat," dodal.

Moskevský soud v úterý poslal hlavního Putinova odpůrce do vězení, když jeho dřívější podmíněný trest v délce 3,5 roku změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se přitom má započítat doba, kterou opozičník v rámci předešlého soudního verdiktu pobýval v domácím vězení, takže Navalnyj má za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců. Jeho obhájkyně již oznámila, že se odvolá.

Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč podle aktuálního kurzu) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Sama firma přitom v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla "žádnou škodu". Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení.

Navalného zadrželi 17. ledna hned na moskevském letišti po příletu z Berlína, kde se od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

06.03.2021 10:15 Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy…

Před 85 lety vpochodovaly Hitlerovy jednotky do Porýní

06.03.2021 07:11 Za bezmocného přihlížení celé Evropy nechal před 85 lety, 7. března 1936, nacistický vůdce Adolf…

Pro cesty z Británie do zahraničí bude potřeba nový dokument

05.03.2021 18:11 Brity čeká od pondělí 8. března při cestách do zahraničí více papírování. Nově budou muset vyplnit…

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama