Proč se vybíjejí miliony norků? Mohou ohrozit účinnost vakcín, tvrdí Kodaň

Zmutovaná forma nového typu koronaviru, kterou vědci potvrdili na norkových farmách v Dánsku, se údajně vyskytovala již dříve, uvedla v pondělí britská stanice BBC s odvoláním na zjištění nizozemských vědců. Kodaň varovala, že tato mutace může ohrozit účinnost jakékoli budoucí vakcíny.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Přítomnost zmutovaného viru, který se v Dánsku zjevně přenesl ze zvířat na lidi, zpětně potvrdili i na norkové farmě v Holandsku, tvrdí přední nizozemský vědec, profesor Wim van der Poel z univerzity ve Wageningenu.

Dosud ohlásilo přítomnost zmutovaného koronaviru na farmách šest zemí: Nizozemsko, Dánsko, Španělsko, Švédsko, Itálie a USA.

Norkové se během pandemie nakazili virem Sars-CoV-2 od chovatelů a následně ho přenesli na lidi, čímž zvýšily riziko mutace viru.

Kodaň varovala, že tato mutace může ohrozit účinnost jakékoli budoucí vakcíny. Dánsko je zároveň největším světovým producentem norkových kožešin.

V zemi se nachází 1080 norkových farem, kde chovají 15 až 17 milionů těchto zvířat. V strachu před šířením zmutovaného viru se vláda rozhodla norka na farmách vyhubit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Británie hlásí za poslední den 16 tisíc nově nakažených a přes 500 úmrtí

04.12.2020 18:51 V Británii za posledních 24 hodin přibylo 16.298 nakažených koronavirem, je to nejvíce za téměř…

Rusko musí zaplatit miliardy. Nizozemský soud odmítl žádost o odklad…

04.12.2020 16:21 Nizozemský nejvyšší soud dnes odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného…

Ukrajinská tajná služba podnikla razii ve zbrojařském koncernu

04.12.2020 14:03 Aktualizováno Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama