Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy se koronavirová pandemie začala šířit světem, konstatuje Carl Philpott v komentáři pro server The Conversation. Profesor otorhinolaryngologie z University of East Anglia připomíná, že dosud se novým koronavirem nakazilo téměř 100 milionů lidí, přičemž 60 % pociťovalo narušení čichu a chuti a u 10 % z nich tyto symptomy přetrvávají.

Koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Trvalejší symptom se tedy projevil u zhruba 6 milionů lidí a jejich počet roste, upozorňuje profesor. Pokládá otázku, co se s tím dá dělat.

"Ztrátě čichu se tradičně dostává na poli medicíny malé pozornosti, a proto neexistuje dostatek klinických testů léčby," přiznává odborník. Dodává, že v této oblasti probíhá jistý výzkum, ale nějakou dobu potrvá, než se jeho zjištění publikují.

Autor komentáře je členem mezinárodní expertní skupiny, která nedávno přezkoumala existující poznatky a diskutovala o možnostech léčby poruch čichu způsobené viry, včetně SARS-CoV-2. Na základě zkušeností s léčbou pacientů trpících tímto problémem bylo vydáno konsensuální stanovisko o terapii pro post-infekční čichovou dysfunkci.

Shoda panuje na tom, že nejlepší léčbou je čichový trénink a zvážit lze i podání kapek vitaminu A, uvádí Philpott. Naproti tomu konstatuje, že steroidy zřejmě nehrají žádnou roli v samotné léčbě, i když mohou pomoci bránit jiným problémům, které blokují nos, například rýmě.   

Předchozí studie zkoumaly i jiné možnosti léčby, ale nejpřísnější vědecká metoda - randomizovaná kontrolní studie - v jejich případě zatím neproběhla, což limituje váhu doporučení zmíněné expertní skupiny, upozorňuje otorhinolaryngolog.

Čichový trénink

"Čichový trénink je terapie, kterou občas používají experti na poruchy čichu. Jejím přínosem je absence vedlejších efektů na ty, kteří ji využívají," pokračuje profesor. Doplňuje, že není nutný žádný předpis, jde o levnou a doma snadno realizovatelnou metodu.    

Několik studií z posledního desetiletí naznačuje, že opakované, krátkodobé vystavení vůním může lidem, kteří ztratili čich, pomoci, nastiňuje odborník. Konstatuje, že to přínos se ukazuje především v případě pacientů, kteří o čich přišli v důsledku virové infekce, jakou je běžné nachlazení.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stále ale není jasné, zda to platí i pro ztrátu čichu v důsledku nemoci covid-19, přiznává otorhinolaryngolog. Dodává však, že neexistuje jakýkoliv důvod domnívat se, že efekt bude jiný.

Při tradiční metodě čichového tréninku se používají čtyři vůně - hřebíček, rozmarýn, citron a eukalyptus, vysvětluje lékař. Podotýká, že v domácnosti lze nalézt mnoho věcí, které poskytují paletu vůní, tudíž si lidé mohou volit vůně, které znají, považují za příjemné a mají k nim vztah.  

"Citronová a pomerančová kůra, muškátový oříšek, hřebíček, máta, eukalyptus, mletá káva, kokos a vanilka jsou běžné věci, které lze použít," píše Philpott. Odkazuje na web charitativní organizace Fifth Sense, kde se nachází konkrétní postup tréninku.

Čichový trénink stimuluje činnost specializovaných nervových buněk, čímž pomáhá obnovit čichové funkce, přičemž některé výzkumy ukazují, že se mohou projevit i změny v jistých oblastech mozku, uvádí expert. Zmiňuje  závěry nejnovějších studií, že každých dvanáct týdnů by se měly měnit čtyři vůně, jelikož při tomto postupu lze dosáhnout větší obnovy čichu.

Jiné výzkumu ukazují, že čím větší počet týdnů trénink probíhá, tím lépe a pacienti by neměli přestat, pokud se výsledek neprojeví ihned, zdůrazňuje Philpott. Zároveň doplňuje, že každý, kdo pociťuje podobné dlouhodobé příznaky covidu-19, by se měl poradit s lékařem, případně navštívit specializovanou kliniku, především projevuje-li se u něj zkreslení jednotlivých vůní, známé jako parosmie.

"Nicméně čichový trénink je snadným a jednoduchým výchozím bodem k zotavení," konstatuje závěrem profesor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Počet obětí koronaviru v Rusku překročil 200 tisíc

06.03.2021 16:59 Od začátku pandemie zemřelo již více než 200.000 Rusů, kteří se nakazili koronavirem, vyvolávajícím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama