Putin se podle mluvčího nehodlá vměšovat do případu Safronov

Ruský prezident a vedení země se nemohou zabývat vyšetřováním případu zadrženého poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS. Safronova ruská tajná služba FSB podezírá, že ještě jako novinář české rozvědce poskytl informace o dodávkách ruských zbraní na Blízký východ a do Afriky. Za vlastizradu mu hrozí až 20 let vězení, petici na jeho podporu podepsaly desetitisíce lidí.

Vladimír Putin, ruský prezident
doporučujeme

"Nyní se vyšetřuje, ale prezident se prostě nemůže zabývat vyšetřováním, které se vede vůči jednotlivým občanům, dokonce i tak proslulých občanů, jako je velmi známý a talentovaný novinář Safronov," řekl Dmitrij Peskov novinářům. Peskov podle TASS zdůraznil, že vyšetřování je vzhledem k charakteru obvinění utajené.

Mluvčí současně ujistil, že Putin určitě bude informován o názorech novinářů na situaci v ruských médiích, která podle novinářské otázky pociťují tlak kvůli zatýkání žurnalistů. "Nepochybně nálady v odvětví jsou věc, která se musí hlásit prezidentovi a také se tak stane. Prezident také bude určitě informován o názorech představitelů odvětví," dodal.

Peskov podle agentury Interfax neodpověděl na otázku, jaká byla Putinova reakce na informaci o zatčení Safronova, který v minulosti patřil ke skupině novinářů, zpravodajsky pokrývajících dění v Kremlu.

Na podporu Safronova vznikla petice iniciovaná novináři investigativního listu Novaja Gazeta a její autoři žádají, aby byly zveřejněny důkazy, které Federální bezpečnostní služba (FSB) po zadržení bývalého novináře předložila. Počet signatářů se za necelých 24 hodin více než zečtyřnásobil, do dnešního odpoledne ji podepsalo přes 43.000 lidí.

Safronov pracoval v předních denících Kommersant a Vedomosti. Podle FSB jej zverbovala česká rozvědka v roce 2012, svůj úkol splnil v roce 2017, přičemž konečným příjemcem tajných informací shromážděných novinářem byly Spojené státy, dodal TASS.

Safronov je ve vazbě v moskevské věznici Lefortovo. Podle tajemníka komise dohlížející na podmínky ve vězení Alexeje Melnikova, který vězně navštívil, nemá Safronov žádné vážnější výhrady k podmínkám. "Nebyl mučen, ani ho nezbili. Se stravou - měl rybu s bramborovou kaší - je spokojen. Stejně tak s knihovničkou a televizí v cele, i když je pravda, že televize je bez antény a nefunguje," dodal podle TASS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko mluvil s Putinem, krizi je prý třeba brzy vyřešit

15.08.2020 14:44 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se dnes telefonicky spojil s ruským prezidentem Vladimirem…

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

14.08.2020 21:47 Ruská generální prokuratura oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v…

Tisíce demonstrantů v centru Minsku volají po Lukašenkově odchodu

14.08.2020 21:07 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta…

Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

14.08.2020 17:03 Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama