Rozhovory s EU je podle Britů možné dokončit do konce roku

Rozhovory o podobě budoucí smlouvy o vztazích Evropské unie a Británie se stále může podařit dokončit ve stanovené lhůtě, která vyprší na konci letošního roku. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil člen britského kabinetu Michael Gove. Londýn by podle něj měl svůj návrh dohody zveřejnit do několika týdnů.

Michael Gove
doporučujeme

"Věříme, že je stále možné završit vyjednávání podle navrženého časového harmonogramu," prohlásil Gove před parlamentní komisí. "Jsem přesvědčený. (...) Řekl bych, že šance je rozhodně lepší než dva ku jedné," dodal. Poznamenal také, že by se obě strany nad britským návrhem měly sejít na konci června. Odmítl však naznačit, zda by Londýn odešel od vyjednávacího stolu, pokud by se nepodařilo zajistit dostatečný pokrok.

Šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier minulý týden prohlásil, že jednání zatím příliš nepokročila, a že Británie nemůže odmítat prodloužení přechodného pobrexitového období a zároveň zpomalovat rozhovory o některých tématech. Některé postoje Londýna přitom označil za zklamání.

Podle Govea je největším bodem sváru otázka rybolovných práv pro rybáře EU v britských vodách. "Tohle je jedna z oblastí v níž je postoj EU zvláště obtížný a náročný. Je to další příklad oblasti, v níž vyjednavači EU nepřistupují k Británii tak, jak by přistupovali k jiným nezávislým státům," podotkl Gove s tím, že Brusel musí přijmout fakt, že bude mít Londýn v budoucnu kontrolu nad svými vodami.

Británie odešla z EU na konci letošního ledna. Nyní se země nachází v takzvaném přechodném období, kdy se na ni dál vztahují veškeré povinnosti plynoucí z členství v EU, nemůže však promlouvat do utváření unijních pravidel. Londýn dlouhodobě odmítá prodloužení přechodného období i přesto, že do vyjednávání zasáhla celosvětová pandemie covidu-19.

Budoucí dohoda mezi EU a Británii mimo jiné určí, za jakých podmínek bude proudit zboží či služby přes Lamanšský průliv či jak bude vypadat obranná a bezpečnostní spolupráce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Elton John vyzval k širšímu testování na virus HIV

01.12.2020 08:13 Zpěvák Elton John se připojil k předním britským charitativním skupinám bojujícím proti HIV/AIDS v…

Běloruský student u soudů pyká za demonstrace i práci pro KGB

01.12.2020 08:09 Běloruský vysokoškolák Jan Salanovič byl od začátku listopadu již šestkrát odsouzen za účast na…

V Bělorusku demonstrovali proti režimu důchodci

30.11.2020 20:02 Stovky důchodců dnes v Minsku - a v menším počtu i v dalších běloruských městech - demonstrovaly…

Rebelie proti Johnsonovi. Mezi konzervativci roste napětí kvůli…

30.11.2020 14:50 V britské Konzervativní straně roste napětí kvůli opatřením, která zavádí v boji s šířením…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama