Rozhovory s EU je podle Britů možné dokončit do konce roku

Rozhovory o podobě budoucí smlouvy o vztazích Evropské unie a Británie se stále může podařit dokončit ve stanovené lhůtě, která vyprší na konci letošního roku. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil člen britského kabinetu Michael Gove. Londýn by podle něj měl svůj návrh dohody zveřejnit do několika týdnů.

Michael Gove
doporučujeme

"Věříme, že je stále možné završit vyjednávání podle navrženého časového harmonogramu," prohlásil Gove před parlamentní komisí. "Jsem přesvědčený. (...) Řekl bych, že šance je rozhodně lepší než dva ku jedné," dodal. Poznamenal také, že by se obě strany nad britským návrhem měly sejít na konci června. Odmítl však naznačit, zda by Londýn odešel od vyjednávacího stolu, pokud by se nepodařilo zajistit dostatečný pokrok.

Šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier minulý týden prohlásil, že jednání zatím příliš nepokročila, a že Británie nemůže odmítat prodloužení přechodného pobrexitového období a zároveň zpomalovat rozhovory o některých tématech. Některé postoje Londýna přitom označil za zklamání.

Podle Govea je největším bodem sváru otázka rybolovných práv pro rybáře EU v britských vodách. "Tohle je jedna z oblastí v níž je postoj EU zvláště obtížný a náročný. Je to další příklad oblasti, v níž vyjednavači EU nepřistupují k Británii tak, jak by přistupovali k jiným nezávislým státům," podotkl Gove s tím, že Brusel musí přijmout fakt, že bude mít Londýn v budoucnu kontrolu nad svými vodami.

Británie odešla z EU na konci letošního ledna. Nyní se země nachází v takzvaném přechodném období, kdy se na ni dál vztahují veškeré povinnosti plynoucí z členství v EU, nemůže však promlouvat do utváření unijních pravidel. Londýn dlouhodobě odmítá prodloužení přechodného období i přesto, že do vyjednávání zasáhla celosvětová pandemie covidu-19.

Budoucí dohoda mezi EU a Británii mimo jiné určí, za jakých podmínek bude proudit zboží či služby přes Lamanšský průliv či jak bude vypadat obranná a bezpečnostní spolupráce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama