Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v narážce na Spojené státy. Při návštěvě fóra Armija-2022, které dnes začalo v parku Patriot u Moskvy, Putin podle agentury TASS také uvedl, že mnohé typy perspektivních ruských zbraní o roky a desetiletí svými parametry výrazně předstihují zahraniční obdoby.
Pochválil také ruské vojáky, že čestně plní svou povinnost během speciální vojenské operace, což je termín, který Kreml používá pro ruskou vojenskou agresi proti Ukrajině. Tato válka dnes pokračovala 173. dnem. "Nyní během speciální vojenské operace naši vojáci společně s bojovníky z Donbasu se ctí plní svou povinnost, bojují za Rusko, za mírový život v Doněcké a Luhanské lidové republice, jasně plní všechny stanovené úkoly, krok za krokem osvobozují území Donbasu," prohlásil Putin.
"Chci zdůraznit, že Rusko se zasazuje za co nejširší rozvoj vojenské a technické spolupráce. Nyní v podmínkách vznikajícího mnohopolárního světa je to mimořádně důležité," dodal šéf Kremlu. Rusko si podle něj velice cení toho, že má hodně spojenců, partnerů v podobě shodně uvažujících států na různých kontinentech. "Jsou to státy, které se neklaní takzvaným hegemonům a jejichž vůdci projevují opravdu mužný charakter," řekl a dodal, že Rusko je připraveno nabídnout svým spojencům nejrůznější zbraně.
Ruský prezident ujišťoval, že ruské zbraně jsou o mnoho let před před konkurencí. Agentura Reuters poznamenala, že šéf Kremlu hovořil o připravenosti Ruska prodávat vyspělé zbraně spojencům a spolupracovat na vývoji vojenských technologií téměř půl roku po začátku války na Ukrajině, v níž si jeho armáda vede hůře, než se očekávalo. Konflikt je zatím nepřesvědčivou přehlídkou ruského zbrojního průmyslu, Ukrajinci ruské síly vyhnali od dvou největších měst a na východě země Rusové postupují pomalu a za cenu velkých ztrát, píše Reuters.
Podle některých západních vojenských analytiků by ruský zápas s mnohem menším protivníkem na Ukrajině mohl podkopat Putinovy obchodní snahy. "Velký problém pro něj představuje skutečnost, že ruská válka proti Ukrajině je katastrofou pro důvěryhodnost ruské armády - její výkon je velmi špatnou reklamou pro ruské zbraně," domnívá se Ruth Deyermondová z londýnské univerzity King's College. Vysloužilý americký generál Ben Hodges, jenž v minulosti velel silám USA v Evropě, dodal, že západní sankce uvalené na Rusko vyvolávají otázky ohledně jeho schopnosti získávat komponenty a zajišťovat údržbu prodávaných zbraní.
Ochranou separatistických "lidových republik" v Donbasu odůvodňuje Moskva tažení na Ukrajině, které si podle odhadů již vyžádalo tisíce životů a miliony lidí vyhnalo z jejich domovů. Vpád ruských vojsk, který začal na Putinův rozkaz 24. února, rozpoutal největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Kyjev a Západ odsuzují invazi jako ničím nevyprovokovanou agresi.
K míru se zatím neschyluje a obě strany podle BBC nejsou připraveny ke kompromisu. Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení válečného stav prakticky do konce podzimu a také zvýšení vojenských výdajů.
Související

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 1 hodinou

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 2 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 5 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 6 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek