Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné dohody o otevřeném nebi, která umožňuje účastnickým zemím kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států. Informují o tom agentury. Moskva své rozhodnutí dává do souvislosti s tím, že loni od úmluvy odstoupily Spojené státy.
Ruská diplomacie v dnešním prohlášení uvedla, že americké odstoupení od smlouvy "významně narušilo rovnováhu zájmů signatářských zemí" a podkopalo roli úmluvy v podobě "zajištění důvěry a bezpečnosti" mezi zúčastněnými státy. Zároveň podotkla, že spojenci USA po americkém odchodu nepodpořili ruské návrhy na udržení životaschopnosti smlouvy.
"Vzhledem k nedostatečnému pokroku ve snahách odstranit překážky, které brání budoucímu fungování smlouvy v nové situaci, je ruské ministerstvo zahraničí oprávněno oznámit zahájení vnitrostátních procedur k umožnění ruského odstoupení od dohody o otevřeném nebi," uvedla diplomacie v prohlášení. Podotkla, že jakmile tato procedura skončí, Rusko své odstoupení oznámí ostatním signatářským státům.
Podle agentury Reuters proces odstoupení od podobných úmluv obvykle trvá měsíce. Budo ho muset potvrdit ruský parlament, dodala AP. Vladimir Jermakov z ruského ministerstva zahraničí agentuře TASS řekl, že bude nutné schválit odpovídající zákon; kdy se tak stane, neupřesnil.
Moskva se podle Reuters obává, že by USA mohly mít i po odstoupení od smlouvy přístup k informacím získaných při přeletech jejich spojenců. List Kommersant už dříve napsal, že se Rusko snažilo získat od signatářských zemí garance, že podobné informace s Washingtonem sdílet nebudou, ale nepovedlo se mu to.
Šéf zahraničního výboru státní Dumy Leonid Sluckij dnes podle AP naznačil, že by Moskva mohla své rozhodnutí přehodnotit, pokud by se k dohodě rozhodly vrátit USA. Podotkl však, že je to spíše "utopie".
Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později. Účastnickým zemím umožňuje kontrolní přelety nad územím dalších signatářských států.
Spojené státy od úmluvy odstoupily loni v listopadu pod vedením administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Washington tento krok zdůvodnil tvrzením, že Rusko některá její ustanovení nedodržovalo. Američané dlouhodobě tvrdili, že Moskva dohodu porušuje například tím, že zakazuje přelety nad městem, kde se předpokládají rozmístěné jaderné zbraně, které by mohly zasáhnout Evropu. Rusko už dříve porušování úmluvy odmítlo a ujišťovalo, že se jejími podmínkami hodlá plně řídit.
Reuters podotýká, že Moskva záměr odstoupit od úmluvy oznámila jen několik dní před nástupem nového amerického prezidenta Joea Bidena do úřadu a v období obav z nových závodů ve zbrojení. Poslední dohoda mezi Moskvou a Washingtonem o omezení strategických jaderných zbraní nazvaná START 3 totiž - bez prodloužení - vyprší 5. února. Příští šéf Bílého domu už řekl, že chce tuto dohodu prodloužit, ale zatím není jasné, na jak dlouho.
Související

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Rusko , Smlouva o otevřeném nebi , USA (Spojené státy americké) , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 53 minutami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 1 hodinou

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 2 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 2 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 3 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 3 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 4 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 4 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 5 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 6 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera
Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
U Specializovaného trestního soudu na Slovensku začal v úterý soudní proces s atentátníkem na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Předseda vlády se jednání nezúčastnil. Podle informací deníku Pravda chtěl obžalovaný Juraj C. uzavřít dohodu o vině a trestu, ale nebylo to možné. Útočník dnes odmítl vypovídat.
Zdroj: Lucie Podzimková