Rusko zaostává ve snaze naočkovat své obyvatele proti covidu-19

Rusko, které loni jako první na světě schválilo vakcínu proti covidu-19, nyní podle agentury AP zaostává ve snaze naočkovat své obyvatele. Vyvolává to pochyby ohledně ambiciózního cíle ruských úřadů, které chtějí do poloviny června nechat očkovat přes 30 milionů lidí a do srpna skoro 69 milionů z celkových zhruba 146 milionů obyvatel země, píše AP.

Eurozpravy.cz

Ruští zdravotníci podle ní k 27. dubnu očkovali alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu 12,1 milionu obyvatel země. Obě potřebné dávky vakcín dostalo 7,7 milionu Rusů, tedy zhruba pět procent obyvatel. Agentura DPA v neděli s odvoláním na ruskou státní televizi uvedla, že jednu dávku vakcíny dostalo 13 milionů lidí a obě asi devět milionů. Pro srovnání - ve Spojených státech dostalo alespoň jednu dávku očkovacího preparátu 43 procent obyvatel a v Evropské unii takřka 27 procent lidí, podotkla AP.

Podle datového analytika Alexandra Dragana aplikují zdravotníci preparáty proti covidu 200.000 až 205.000 zájemcům denně. Aby úřady dosáhly svého červnového cíle, musel by podle něj vakcínu dostávat denně téměř dvojnásobek lidí.

Na tempo vakcinace v Rusku má podle AP vliv několik faktorů. Jedním z nich je neochota Rusů se proti covidu-19 očkovat. Z únorového průzkumu nezávislého centra Levada vyplynulo, že jen 30 procent respondentů je ochotno nechat si aplikovat Sputnik V, první ze tří ruských vakcín. Podle agentury k neochotě přispěl fakt, že Sputnikem V se začalo v zemi očkovat už době, kdy ještě pokračovaly klinické studie ohledně účinnosti a bezpečnosti preparátu.

Podle Dragana jsou dalším z možných vysvětlení vyjádření úřadů. Většina opatření proti šíření koronaviru je už uvolněna a činitelé chválí reakci Kremlu na pandemii, takže jen málo lidí cítí motivaci k očkování, míní Dragan. Vasilij Vlasov z Vysoké ekonomické školy v Moskvě upozorňuje na nejednoznačné signály úřadů a médií. "Rusové byli v roce 2020 bombardováni protichůdnými zprávami - nejdříve o tom, že (koronavirus) není nebezpečný (...) Poté, že to je smrtící infekce," řekl Vlasov agentuře AP. Později podle něj Rusové čelili informacím o tom, že zahraniční vakcíny jsou nebezpečné, a současně zprávám o mezinárodním úspěchu Sputniku V.

Patřičná mediální kampaň začala v televizích na konci března. Přičemž Pervyj kanal vysílal klipy, kde celebrity a veřejné osobnosti popisují zkušenost s vakcinací, ale nejsou vidět při samotném očkování, píše AP. "Živná půda pro konspirační teoretiky," podotýká Dragan.

Úřady se leckde rozhodly podpořit chuť k vakcinaci u Rusů finančně. Třeba v Moskvě nabízejí kupóny v hodnotě 1000 rublů (přes 280 korun) lidem starším 60 let, když se nechají očkovat. Což při důchodech kolem 20.000 rublů měsíčně (přes 5600 korun) není zanedbatelná částka. Iniciativa ovšem velké nadšení nevyvolala. Někteří senioři si agentuře AP postěžovali, že je pro ně obtížné se pro kupony na internetu registrovat anebo najít obchody, které je přijímají.

Dalším faktorem jsou nedostatečné dodávky vakcín. Výrobci v zemi dosud vyrobili jen 28 milionů sad všech tří vakcín, které je nutné aplikovat ve dvou dávkách, podotkla AP s tím, že jen něco přes 17 milionů sad prošlo kontrolou kvality a bylo distribuováno k použití. Na mnoha místech země tak pociťují nedostatek preparátů. Například ve Sverdlovské oblasti se v polovině dubna nacházelo na čekací listině 178.000 lidí, kteří se chtějí nechat očkovat.

Vasilij Vlasov přitom upozorňuje, že pandemie v Rusku nekončí. Naopak se objevují signály, že sílí. "V Rusku se nakazí přibližně stejný počet lidí jako loni v květnu," říká a dodává, že denně umírá dvakrát více lidí než před rokem. Podle vládních statik se denní přírůstky nakažených pohybují v rozmezí 8000 až 9000, přičemž každý den zemře 300-400 infikovaných.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 00:01 NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje