Šéf WFP převzal Nobelovu cenu za mír, v projevu varoval před "pandemií hladu"

Na 270 milionů lidí ve světě je ohroženo hladem, uvedl při dnešním slavnostním převzetí Nobelovy ceny za mír šéf Světového potravinového programu (WFP). Organizace letošní ocenění získala za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech. Předání ceny se kvůli pandemii nemoci covid-19 uskutečnilo jen virtuálně.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Kvůli množství válek, klimatickým změnám, rozsáhlému používání hladu jako politické a vojenské zbraně a také kvůli pandemii, která vše exponenciálně zhoršuje, je 270 milionů lidí ohroženo hladem," upozornil šéf WFP David Beasley v sídle organizace v Římě, kde mu byly Nobelova medaile a diplom předány.

"Pokud se k těmto lidem nedostane pomoc, způsobí to pandemii hladu, která zastíní dopady covidu," dodal Beasley. Zdůraznil přitom, že 30 milionů lidí je na pomoci WFP stoprocentně závislých.

"Světový potravinový program představuje přesně ten typ mezinárodní spolupráce, který svět v současné době tak naléhavě potřebuje," uvedla při slavnostním obřadu v sídle norského Nobelova výboru jeho předsedkyně Berit Reissová-Andersenová na adresu organizace, která loni poskytla pomoc téměř 100 milionům lidí v 88 zemích.

Obvykle se Nobelova cena za mír slavnostně předává na radnici v norské metropoli Oslu za přítomnosti krále Haralda V. Kvůli pokračující koronavirové krizi si ale představitelé Světového potravinového programu nemohli přijet pro cenu osobně a zůstali v Římě. Očekává se, že Oslo navštíví později a vystoupí s přednáškou o své práci.

Také předání zbývajících Nobelových cen - za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a ekonomii - tradičně konané ve švédské metropoli Stockholmu se letos přesunulo on-line. Laureáti cen byli vyhlášeni v říjnu. Ceremoniály se konají tradičně 10. prosince, tedy na výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prestižní týdeník: Navalného hnutí nelze umlčet silou, Rusko potřebuje…

26.01.2021 00:01 NÁZOR - Alexej Navalnyj je přesný opak Vladimira Putina, deklaruje editorial serveru The Observer.…

Británie chce kvůli mutacím zpřísnit pravidla karantény

25.01.2021 21:57 Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit…

Demonstrace za Navalného mají novou podobu, tamní vláda se jich obává,…

25.01.2021 19:48 Sobotní protesty na podporu ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, které se uskutečnily po…

Loni bylo přesídleno nejméně uprchlíků za skoro 20 let

25.01.2021 18:12 Méně než 1,6 procenta z 1,44 milionu lidí s uprchlickým statusem, kteří byli v loňském roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama