Srbsko koupilo od Číny moderní systém protivzdušné obrany

Srbsko nakoupilo od Číny moderní systém protivzdušné obrany FK-3. S odvoláním na výroční zprávu státní zbrojařské firmy o tom dnes informovala srbská média. Podle agentury Reuters je koupě známkou prohlubujících se vztahů mezi Bělehradem a Pekingem.

Srbská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Nákup systému FK-3 byl zmíněn v ročence státní společnosti pro obchod se zbraněmi Jugoimport SDPR. Firma uvedla, že v loňském roce dovezla zbraně či vojenský materiál v hodnotě 620,3 milionu dolarů (bezmála 14 miliard korun), přičemž dodávky zahrnovaly i nákup armádních dronů a systému protivzdušné obrany z Číny. Podle Reuters je to poprvé, co si systém FK-3 pořídila evropská země.

Podle mediálního projektu Balkánská bezpečnostní síť (BBM), jenž se specializuje na témata vojenství, je nákup přímým výsledkem jednání mezi srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Technické parametry systému FK-3 jsou podle portálu z velké části stále zahaleny tajemstvím, čínský výrobce však uvádí schopnost raket zasáhnout letící cíl na vzdálenost 100 kilometrů a do výšky 27 kilometrů.

Peking vnímá Srbsko jako součást iniciativy nové Hedvábné stezky, jejímž cílem je vytvářet nové obchodní příležitosti pro čínské firmy. V balkánské zemi již Čína investovala miliardy eur, většinou ve formě půjček na výstavbu infrastrukturních či energetických projektů.

Koncem června obdržela srbská armáda šest průzkumných a útočných dronů s laserem naváděnými střelami. I v tomto případě se jednalo o první dodávku těchto stojů do Evropy.

Srbsko aspiruje na členství v Evropské unii, současně ale udržuje přátelské vztahy s Čínou a Ruskem. V roce 2006 vyhlásilo vojenskou neutralitu. Ve stejném roce vstoupilo do programu NATO Partnerství pro mír, o plné členství v alianci však neusiluje.

Značná část technického vybavení srbské armády má původ v bývalém Sovětském svazu, byť silné postavení si v ní tradičně zachovává také domácí vojenský průmysl. Srbsko v uplynulých letech nakoupilo z Ruska stíhačky MiG-29, rakety, vrtulníky, tanky a bojová vozidla pěchoty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama