Tisícovka demonstrantů v Kyjevě požadovala odchod ministra vnitra

Tisícovka demonstrantů před sídlem parlamentu v Kyjevě dnes požadovala odvolání vlivného ministra vnitra Arsena Avakova kvůli skandálům v ukrajinské policii, svědčícím o neúspěchu reformy pořádkových sil. Uvedla to agentura AFP.

Ukrajina, ilustrační foto
doporučujeme

Demonstranti, většinou mladí lidé v rouškách proti nákaze koronavirem, zapalovali dýmovnice a rozbili staré policejní auto, které při této příležitosti přivezli.

"Nulová důvěra. Pryč s Avakovem!" stálo na jednom z transparentů. "Nebuď komplic znásilňování, vražd, násilí a zneužívání: hlasujte pro odvolání Avakova!" vybízel poslance další transparent.

Někdejší bohatý podnikatel Avakov je jediným ukrajinským ministrem, který zastává úřad nepřetržitě od roku 2014, navzdory vystřídání několika vlád a zvolení nového prezidenta.

Obránci lidských práv jej obviňují, že zavírá oči nad četnými policejní přehmaty. Na konci května šokoval Ukrajinu případ znásilnění a mučení mladé ženy přímo na policejní stanici. Dva policisté byli zatčeni a jejich jednotka byla rozpuštěna.

Kritici strážců zákona připomínají, že krátce nato poblíž Kyjeva začaly dva soupeřící gangy po sobě střílet za bílého dne. Obdobná přestřelka se strhla i na trhu poblíž Oděsy. Před rokem opilí policisté neúmyslně zastřelili pětiletého chlapce, když se bavili střílením na plechovky poblíž dětského hřiště. Tato dramata představují podle mnoha jen špičku ledovce.

"V policii vládne zvůle a obrovská korupce," tvrdí Oleksandra Ustinovová z opoziční strany Hlas. "Policie se často víc věnuje čachrování než potírání zločinu," dodala. Pozastavila se také nad bohatstvím mnoha policejních důstojníků, navzdory spíše bídným platům.

Kritici vytýkají Avakovovi neúspěch policejní reformy, spuštěné předchozím prezidentem Petrem Porošenkem, zvoleným v roce 2014 po svržení proruského režimu. Po slavnostním vytvoření nové hlídkové služby, financované několika západními zeměmi v roce 2015, se reforma fakticky zastavila. Prověrky, které měly vyloučit zkorumpované z policejních řad, vedly k propuštění jen pěti procent policistů, ale téměř všechna tato rozhodnutí zrušil soud. Ustrnutí reforem a korupční skandály přispěly k Porošenkově porážce v loňských prezidentských volbách a triumfálnímu vítězství herce Volodymyra Zelenského.

Ale i Zelenskyj, ztělesňující naděje na změny k lepšímu, si ponechal Avakova, který kromě policie velí také národní gardě, pohraničníkům a státní službě pro mimořádné situace. Avakov vládne až 300.000 ozbrojencům, což podle Ustinovové nemůže opominout žádný prezident.

Avakov, odpovídající dnes v parlamentu na interpelace, odsoudil nařčení svých odpůrců a vyzval je k tomu, aby "kvůli pár darebákům" nevinili celou policii. "Nic neskrýváme a reagujeme rychle a přísně na ostudné incidenty," prohlásil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

04.08.2020 17:57 V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije…

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 16:41 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko vyčetl Rusku ztrátu miliard, slíbil dvojnásobné platy

04.08.2020 13:50 Bělorusko vinou sporů s Ruskem o dodávky ropy přišlo o 1,5 miliardy běloruských rublů (asi 13,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama