V Karabachu opět vypukly boje. Arménie a Ázerbájdžán se obviňují z porušení příměří

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z porušování příměří v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že při střetech v oblasti přišli v posledních týdnech o život čtyři ázerbájdžánští vojáci. Jsou to první oběti od dojednaného příměří, uvedla agentura Reuters. Arménské úřady pak tvrdí, že šest arménských vojáků bylo v sobotu zraněno při ázerbájdžánském vojenském útoku.

Arménie, ilustrační foto
doporučujeme

Ruské mírové síly v oblasti konfliktu nehlásily žádné větší střety. Jen uvedly, že o víkendu zaznamenaly jeden případ porušení příměří.

Podle vlády v Baku byly střety zaznamenány v oblasti, která od ukončení bojů 10. listopadu spadá pod její kontrolu. Poznamenala, že při střetech také byli zraněni dva ázerbájdžánští vojáci. Vojenské operace, které se uskutečnily v pátek a v sobotu, podle ní měly za cíl zničit nebo vyhnat nepřátelské síly odpovědné za útoky na ázerbájdžánské vojáky.

Jerevan podle Reuters uvádí, že arménští vojáci odrazili pokusy o proniknutí na území, které mělo zůstat pod kontrolou vlády povstalecké provincie. Arménské ministerstvo zahraničí pak tvrdí, že Ázerbájdžán pokračuje v provokacích.

Arménské ministerstvo obrany ve svém prohlášení uvedlo, že pokračují jednání mezi arménskými, ruskými a ázerbájdžánskými vojáky, která mají vyřešit situaci ve městě Hadrut a zajistit návrat stran do jejich bývalých pozic.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Po čtvrt století se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán označoval toto území za okupované.

Nejnovější konflikt se rozhořel 27. září. Ukončila ho až dohoda uzavřená za zprostředkování Ruska 10. listopadu. Ázerbájdžánu zaručila značné územní zisky. Arméni museli předat druhé straně správu nad třemi okresy, které měli dosud pod kontrolou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama