Arménie se stala dalším státem, který bude usilovat o členství v Evropské unii. Doplní tak téměř desítku dalších zemí východní Evropy a západního Balkánu, které jsou v různých fázích přístupového procesu. Ten v sobě nese významnou českou stopu – angažmá české diplomacie z roku 2009 umožnilo vznik Východního partnerství.
Nejnovějším vážným zájemcem o členství je Arménie, jihokavkazská země, která se nachází přímo mezi mocenských vlivem Ruska, Íránu a Turecka. Tamní vláda minulý čtvrtek schválila zákon, který zahajuje proces vstupu do Evropské unie. Informoval o tom server Euronews.
Rusko arménský krok překvapivě uznalo. „Toto je rozhodně svrchovaným právem země,“ nastínil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že členství Arménie v EU by se vylučovalo s jejím členstvím v Eurasijské ekonomické unii (EAEU). „Jsme si jisti, že členství Arménie v EAEU jim přináší mnoho dobrého,“ podoktl.
Podle šéfa arménské diplomacie Ararata Mirzojana mohou brzy čekat změny i Evropané. „Země by mohla v nadcházejících měsících podepsat nové partnerství s Bruselem, jehož součástí by mohla být i liberalizace vízového režimu,“ uvedl.
Premiér země Nikol Pašinjan ale upozornil před přílišným nadšením. „Veřejnost by neměla očekávat rychlý vstup do EU. Bude jej nejprve třeba schválit v referendu,“ upřesnil.
Východní partnerství s českou stopou
Česká diplomacie už od roku 2009 v Evropské unii udělala velký kus práce. Významně se podílela na vzniku projektu Východního partnerství, které umožňuje postsovětským zemím projít přístupovým procesem do EU efektivněji. Partnerství původně zahrnovalo Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii, Moldavsko, Ukrajinu a Bělorusko. Poslední jmenovaná země se ale partnerství na vládní úrovni aktuálně neúčastní.
Vytvoření ucelené politiky vůči vybraným státům východní Evropy patřilo k prioritám českého předsednictví v Radě EU roku 2009, jak uvádí resort diplomacie na webu. Zakládající summit Východního partnerství se uskutečnil dne 7. května 2009 v Praze.
Iniciativa má coby součást Evropské politiky sousedství za cíl podporovat politickou spolupráci, hospodářskou integraci a posilovat stabilitu, demokracii a prosperitu v regionu. EU v těchto ohledech podporuje politické a institucionální reformy v partnerských zemích, zejména v oblastech právního státu, demokracie, lidských práv a dobrého vládnutí.
Východní partnerství se snaží posilovat obchodní vztahy a hospodářskou integraci mezi EU a partnerskými zeměmi. Některé země, jako Ukrajina, Gruzie a Moldavsko, podepsaly Asociační dohody a dohody o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu (DCFTA), které umožňují snazší přístup na jednotný trh EU.
Jedním z cílů je usnadnit mezilidské kontakty, například prostřednictvím liberalizace vízového režimu pro občany partnerských zemí – což již platí pro některé země, jako je Ukrajina, Gruzie a Moldavsko (známé také jako asociační trio) – a v dohledné době by se měla zapojit výše zmíněná Arménie.
EU se ohledně Balkánu shoduje
Velký zájem o vstup do EU projevily všechny země západního Balkánu, včetně Srbska, které je sice obecně vnímáno jako proruské, do evropské integrace se však zapojuje velice aktivně. Vypovídají o tom výroční zprávy Evropské komise.
„Po ruské agresi proti Ukrajině se Srbsko na mezinárodních fórech (včetně Valného shromáždění OSN) připojilo k některým postojům EU. Srbsko nadále spolupracovalo s EU při obcházení sankcí a poskytování finanční a humanitární podpory Ukrajině,“ píše komise ve zprávě za rok 2024.
Rok 2025 bude významný také pro Bosnu a Hercegovinu, která podle serveru Sarajevo Times má v dohledné době zahájit přístupová jednání. Evropská unie už na ně oficiálně kývla a Evropská rada, složená z lídrů členských zemí, jejich spuštění doporučila. Letošek bude symbolický také kvůli tomu, že uplyne třicet let od podpisu Daytonské mírové smlouvy, která roku 1995 ukončila brutální a krvavou válku v Bosně.
„Rozhodný přechod od Daytonu k Bruselu znamená posílení demokratických institucí, zlepšení hospodářství a zajištění stability a prosperity pro všechny občany. Na cestě z Daytonu do Bruselu jde o víc než jen o splnění technických kritérií. Jde o vytvoření společnosti, v níž má každý občan podíl na její budoucnosti, v níž je dodržován právní stát a v níž je plně využit potenciál této země,“ shrnul zmocněnec EU v Bosně Luigi Soreca.
Koncem loňského roku se na summitu v Bruselu sešli zástupci Bosny, Severní Makedonie, Kosova, Albánie a Srbska s vedoucími představiteli EU, aby projednali budoucnost rozšiřovacího procesu. „Pro nás všechny je rozšíření prioritou. K tomuto rozšíření jsme se již zavázali a všichni – věříme, že toto rozšíření je nejdůležitější geopolitickou investicí do míru, bezpečnosti a prosperity,“ zdůraznil předseda Rady EU Antonio Costa podle maltského serveru TVM News.
Důležitost západobalkánského regionu pro EU potvrdila také šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Tento balkánský region je pro EU důležitý,“ řekl s tím, že si přeje, aby se „vztahy v následujících pěti letech posunuly a prohloubily“.
Související

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Na Mělnicku se stala vážná nehoda. Dva zranění, řidič nadýchal
před 2 hodinami

Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Aktualizováno před 3 hodinami

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka
před 3 hodinami

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
před 4 hodinami

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové
před 5 hodinami

Fico zradil Slovensko, útočí opozice na premiéra kvůli cestě do Moskvy
před 6 hodinami

Washington se může stáhnout z mírových jednání, když je Moskva nechce. Hrozí válka v Česku?
před 7 hodinami

Nečas zřejmě proti Švýcarsku nenastoupí. Výstroj mu zůstala na letišti v Londýně
před 8 hodinami

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
před 8 hodinami

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
před 9 hodinami

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
před 10 hodinami

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno před 11 hodinami

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
před 11 hodinami

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
před 12 hodinami

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
před 13 hodinami

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
před 15 hodinami

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Zdroj: Lucie Podzimková