Smyčka okolo Ruska se utahuje. Arménie chce do EU, doplní množství zemí Balkánu a východní Evropy

Arménie se stala dalším státem, který bude usilovat o členství v Evropské unii. Doplní tak téměř desítku dalších zemí východní Evropy a západního Balkánu, které jsou v různých fázích přístupového procesu. Ten v sobě nese významnou českou stopu – angažmá české diplomacie z roku 2009 umožnilo vznik Východního partnerství.

Nejnovějším vážným zájemcem o členství je Arménie, jihokavkazská země, která se nachází přímo mezi mocenských vlivem Ruska, Íránu a Turecka. Tamní vláda minulý čtvrtek schválila zákon, který zahajuje proces vstupu do Evropské unie. Informoval o tom server Euronews.

Rusko arménský krok překvapivě uznalo. „Toto je rozhodně svrchovaným právem země,“ nastínil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že členství Arménie v EU by se vylučovalo s jejím členstvím v Eurasijské ekonomické unii (EAEU). „Jsme si jisti, že členství Arménie v EAEU jim přináší mnoho dobrého,“ podoktl.

Podle šéfa arménské diplomacie Ararata Mirzojana mohou brzy čekat změny i Evropané. „Země by mohla v nadcházejících měsících podepsat nové partnerství s Bruselem, jehož součástí by mohla být i liberalizace vízového režimu,“ uvedl.

Premiér země Nikol Pašinjan ale upozornil před přílišným nadšením. „Veřejnost by neměla očekávat rychlý vstup do EU. Bude jej nejprve třeba schválit v referendu,“ upřesnil.

Východní partnerství s českou stopou

Česká diplomacie už od roku 2009 v Evropské unii udělala velký kus práce. Významně se podílela na vzniku projektu Východního partnerství, které umožňuje postsovětským zemím projít přístupovým procesem do EU efektivněji. Partnerství původně zahrnovalo Arménii, Ázerbájdžán, Gruzii, Moldavsko, Ukrajinu a Bělorusko. Poslední jmenovaná země se ale partnerství na vládní úrovni aktuálně neúčastní.

Vytvoření ucelené politiky vůči vybraným státům východní Evropy patřilo k prioritám českého předsednictví v Radě EU roku 2009, jak uvádí resort diplomacie na webu. Zakládající summit Východního partnerství se uskutečnil dne 7. května 2009 v Praze.

Iniciativa má coby součást Evropské politiky sousedství za cíl podporovat politickou spolupráci, hospodářskou integraci a posilovat stabilitu, demokracii a prosperitu v regionu. EU v těchto ohledech podporuje politické a institucionální reformy v partnerských zemích, zejména v oblastech právního státu, demokracie, lidských práv a dobrého vládnutí.

Východní partnerství se snaží posilovat obchodní vztahy a hospodářskou integraci mezi EU a partnerskými zeměmi. Některé země, jako Ukrajina, Gruzie a Moldavsko, podepsaly Asociační dohody a dohody o prohloubené a komplexní zóně volného obchodu (DCFTA), které umožňují snazší přístup na jednotný trh EU.

Jedním z cílů je usnadnit mezilidské kontakty, například prostřednictvím liberalizace vízového režimu pro občany partnerských zemí – což již platí pro některé země, jako je Ukrajina, Gruzie a Moldavsko (známé také jako asociační trio) – a v dohledné době by se měla zapojit výše zmíněná Arménie.

EU se ohledně Balkánu shoduje

Velký zájem o vstup do EU projevily všechny země západního Balkánu, včetně Srbska, které je sice obecně vnímáno jako proruské, do evropské integrace se však zapojuje velice aktivně. Vypovídají o tom výroční zprávy Evropské komise.

„Po ruské agresi proti Ukrajině se Srbsko na mezinárodních fórech (včetně Valného shromáždění OSN) připojilo k některým postojům EU. Srbsko nadále spolupracovalo s EU při obcházení sankcí a poskytování finanční a humanitární podpory Ukrajině,“ píše komise ve zprávě za rok 2024.

Rok 2025 bude významný také pro Bosnu a Hercegovinu, která podle serveru Sarajevo Times má v dohledné době zahájit přístupová jednání. Evropská unie už na ně oficiálně kývla a Evropská rada, složená z lídrů členských zemí, jejich spuštění doporučila. Letošek bude symbolický také kvůli tomu, že uplyne třicet let od podpisu Daytonské mírové smlouvy, která roku 1995 ukončila brutální a krvavou válku v Bosně.

„Rozhodný přechod od Daytonu k Bruselu znamená posílení demokratických institucí, zlepšení hospodářství a zajištění stability a prosperity pro všechny občany. Na cestě z Daytonu do Bruselu jde o víc než jen o splnění technických kritérií. Jde o vytvoření společnosti, v níž má každý občan podíl na její budoucnosti, v níž je dodržován právní stát a v níž je plně využit potenciál této země,“ shrnul zmocněnec EU v Bosně Luigi Soreca.

Koncem loňského roku se na summitu v Bruselu sešli zástupci Bosny, Severní Makedonie, Kosova, Albánie a Srbska s vedoucími představiteli EU, aby projednali budoucnost rozšiřovacího procesu. „Pro nás všechny je rozšíření prioritou. K tomuto rozšíření jsme se již zavázali a všichni – věříme, že toto rozšíření je nejdůležitější geopolitickou investicí do míru, bezpečnosti a prosperity,“ zdůraznil předseda Rady EU Antonio Costa podle maltského serveru TVM News.

Důležitost západobalkánského regionu pro EU potvrdila také šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Tento balkánský region je pro EU důležitý,“ řekl s tím, že si přeje, aby se „vztahy v následujících pěti letech posunuly a prohloubily“.

Související

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.
Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) arménie

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 11 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy