V Minsku se znovu protestovalo proti Lukašenkovi, policie zatýká

V běloruském hlavním městě Minsku dnes znovu vyšli do ulic odpůrci režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Nepovoleného protestu se podle organizace na ochranu lidských práv Vjasna zúčastnilo na 50.000 lidí a přes sto osob bylo zadrženo.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Minsku a dalších běloruských městech pokračují již 71. dnem hromadné protesty, které začaly poté, co ústřední volební komise 9. srpna ohlásila, že vítězem prezidentských voleb se opět stal dlouholetý autoritářský vůdce Lukašenko. Opozice stejně jako Evropská unie a další státy výsledek hlasování neuznaly a požadují vypsání nových voleb.

Účastníci dnešní demonstrace, často vybavení bílo-červeno-bílou vlajkou jako symbolem běloruské opozice, podle agentur skandovali hesla "Ať žije Bělorusko!", "Svobodné volby!" či "Lukašenko do policejního antonu!". Agentura Interfax odhaduje účast nižší než Vjasna, přibližně 30.000 lidí.

Policie nasadila těžkou techniku, uzavřela ulice přilehlé k trase pochodu a proti demonstrantům použila ohlušující granáty a vodní děla. Podle agentury DPA pořádkové síly střílely do vzduchu gumové projektily poté, co je demonstranti údajně napadli kameny. Tři stanice minského metra byly uzavřeny.

Interfax informoval o mobilních jednotkách běloruských policistů, které objíždějí město a zatýkají povětšinou osamocené demonstranty či menší skupinky přívrženců opozice. Mezi dosud zatčenými jsou i novináři. Organizace Vjasna uvedla, že bylo dnes zadrženo po celém Bělorusku 108 lidí - nejvíce v Minsku, ale také při protirežimních demonstracích v Brestu, Vitebsku a dalších běloruských městech.

Dnešní protest se koná již desátý víkend v řadě, přičemž nedělní manifestace mívají zpravidla nejvyšší účast. Bezpečnostní složky v poslední době přitvrdily ve svém postupu vůči demonstrantům, od začátku protestů zatkly podle agentury Reuters na 13.000 lidí. Ministerstvo vnitra tento týden otevřeně pohrozilo použitím střelných zbraní a ostré munice. Opozice oproti tomu vyzývá k poklidným protestům a násilí odsuzuje.

"Toto je první pochod od té doby, co úřady pohrozily použitím střelných zbraní. Ale ani to nezastavilo protesty, které získají jiné formy, ale neodumřou," řekl podle agentury AP šéf Vjasny Ales Bjaljacki.

V sobotu se v Minsku uskutečnil protestní pochod žen a studentů, při němž bylo podle ministerstva vnitra zatčeno 58 demonstrantů. Kromě opozice byly v sobotu k vidění také manifestace stoupenců Lukašenka. Jejich shromáždění na rozdíl od těch opozičních úřady povolily.

Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která se záhy po volbách uchýlila do litevského exilu, dala minulý víkend Lukašenkovi ultimátum, aby do příští neděle odstoupil a propustil všechny politické vězně. V opačném případě bude podle jejích slov čelit celostátní stávce, která ochromí Bělorusko.

"Začne celostátní stávka všech podniků, všechny silnice budou zablokované, prodej ve státem vlastněných obchodech se zhroutí," uvedla v prohlášení Cichanouská. Demonstranti dnes v Minsku pochodovali ulicí, kde se nachází několik továren a dalších podniků. Provolávali přitom hesla: "Stávka!" či "Dělníci jsou s lidem!".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V ruské covidové nemocnici explodovala nádrž s kyslíkem, 150 pacientů…

31.10.2020 13:01 V ruském Čeljabinsku na Urale bylo dnes ze zařízení pro pacienty s covidem-19 evakuováno 150…

Gruzie volí nový parlament. O moc soupeří dva nejvlivnější politici v zemi

31.10.2020 12:30 Gruzínci dnes volí v parlamentních volbách s nepředvídatelným výsledkem, píše agentura AFP. Několik…

Tisk: Británie se pokusí zbrzdit koronavirus přísnými opatřeními

31.10.2020 11:23 Britský premiér Boris Johnson uvažuje o zavedení přísných celonárodních protiepidemických restrikcí…

Cesta Severní Makedonie do EU se komplikuje, Bulharsko pohrozilo vetem

31.10.2020 11:17 Bulharsko pohrozilo zablokováním přístupových jednání o vstupu Severní Makedonie do Evropské unie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama