Situaci v Mariupolu, který se na východě Ukrajiny nachází v ruském obklíčení, dnes označil za kritickou velitel ukrajinské 36. brigády námořní pěchoty Serhij Volyna, jehož vojáci město brání. Ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že ruské síly ovládly mariupolskou Iljičovu ocelárnu, což však ukrajinská strana zatím nepotvrdila.
Volyna deníku Ukrajinska Pravda řekl, že Mariupol nyní může zachránit jedině rychlá vojenská operace, která by ukončila blokádu města, nebo politické jednání. Obránci města se podle něho nehodlají vzdát a jsou připraveni bojovat, situace se ale zhoršuje.
Volynova brigáda se v posledních dnech spojila s plukem Azov a vojáci se opevnili v komplexu oceláren Azovstal, který má rozlohu jedenácti kilometrů čtverečních. Předtím se 36. brigáda námořní pěchoty snažila uhájit pozice v továrnách Azovmaš a Iljič, ale došly jí zásoby jídla i munice.
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko uvedl, že část brigády se připojila k pluku Azov, část Rusové zajali. Žádné konkrétní počty neuvedl. Ruská armáda ve čtvrtek tvrdila, že tento týden se jí vzdalo 1160 příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, ale jak podotýká agentura AP, tyto informace nelze ověřit.
Mariupolská městská rada dnes na sociální síti telegram napsala, že Rusové ve městě začali exhumovat těla pochovaná na dvorcích mezi obytnými domy a nedovolují místním, aby tam další lidi pohřbívali. Okupanti prý také jmenovali dozorce, kteří mají dohlížet, že lidé své příbuzné a známé nebudou pohřbívat. Podle ukrajinské strany ve městě funguje 13 ruských mobilních krematorií. Mají sloužit k zahlazení stop po válečných zločinech, kterých se jednotky Ruska a bojovníci separatistické Doněcké lidové republiky dopouštějí.
V Mariupolu stále živoří asi 100.000 lidí, kterým podle šéfa Světového potravinového programu (WFP) Davida Beasleyho hrozí "vyhladovění k smrti". Starosta Bojčenko v úterý řekl, že podle odhadů mohlo v Mariupolu zemřít více než 20.000 civilistů.
Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.
Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.
Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.
"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.
Související

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Ukrajinci hlásí zásah ubytovny ruských vojáků v okupovaném Melitopolu
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Útok na škole v USA: Tři děti zemřely, střelec je po smrti
Aktualizováno před 6 minutami

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel
Aktualizováno před 36 minutami

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů
Aktualizováno před 46 minutami

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku
před 58 minutami

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa
před 1 hodinou

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
před 1 hodinou

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny
Aktualizováno před 1 hodinou

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce
před 1 hodinou

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády
Aktualizováno před 1 hodinou

Ostravská koalice přišla kvůli hnutí ANO o většinu v městském zastupitelstvu
před 2 hodinami

Rusko vyhrožuje: Máme zbraně schopné v krajním případě zničit Spojené státy
před 2 hodinami

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE
před 2 hodinami

Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda
před 3 hodinami

Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu
Aktualizováno před 3 hodinami

Zdroje nejsou nevyčerpatelné, podpora Ukrajině se vyčerpává materiálně i morálně, upozornila Čaputová
před 3 hodinami

Bezemisní norma od roku 2035 dostává jasné obrysy. Podpořili ji i velvyslanci zemí EU
před 4 hodinami

Hrozí světu stejná ekonomická krize, jako v roce 2008?
Aktualizováno před 4 hodinami

Rusko rozmístí jaderné zbraně v Bělorusku i přes odmítavou reakci, vzkazuje Západu Peskov
Aktualizováno před 4 hodinami

Pražský hrad je po Zemanovi konečně v pořádku. Dnes se na něj stěhuje Pavel
před 4 hodinami
Evropa a energetika. Brusel chce zlevnit elektřinu i plyn, ale jak na to?
Evropská komise (EK) nedávno představila úpravy energetického trhu, které mají „předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny“. Návrh sice nevyvolal ani v Česku takové pozdvižení, jako třeba možná změna věku odchodu do důchodu na 68 let, přesto se v některých společenských kruzích nepokrytě hovoří o tom, že jde prý o diktát EK, který už je za hranou skutečně tržní ekonomiky. Podobné scénáře ale spíše naznačují to, že si neumíme stanovit důležitost či přesný postup toho, co vlastně sami od jiných chceme. Levné energie nebo neomezenou konkurenci často podivných firem, které nám v konečném důsledku mohou spíše nadělat nechtěné problémy?
Zdroj: Pavel Daniel