Volby v Bělorusku: Lukašenko míří k šestému mandátu, nespokojenost s jeho vládnutím roste

Bělorusko v neděli čekají prezidentské volby, ve kterých se autoritářský šéf státu Alexandr Lukašenko, vládnoucí zemi již od roku 1994, uchází o šestý mandát za sebou. Ale ani očekávané Lukašenkovo vítězství v nedělním hlasování podle pozorovatelů nemusí utišit nespokojenost doutnající v bývalé sovětské republice, která leží mezi Ruskem a východním okrajem Evropské unie a NATO.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Poté, co úřady z voleb vyloučily dva hlavní Lukašenkovy soky, finančníka Viktara Babaryku a bývalého velvyslance Valeryje Capkala, se nejvážnější soupeřkou ze čtveřice povolených vyzyvatelů jeví Svjatlana Cichanouská. Sedmatřicetiletá žena kandiduje místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.

A mnozí z 6,8 milionu oprávněných voličů se podle agentury DPA už ptají, zda může žena v domácnosti, matka dvou dětí a učitelka cizích jazyků bez politických zkušeností srazit "posledního evropského diktátora" na kolena.

zdroj: YouTube

"Jsem už unavená z toho, že se bojím. A co vy? Jste už unavení z toho, že jste trpěliví? Jste unavení, že jste zticha? Jste unavení, že se bojíte?" ptala se kandidátka v poslední červencový den na opozičním mítinku s účastí více než 60.000 lidí, který agentura Reuters označila za největší od rozpadu Sovětského svazu. "Nastala chvíle, kdy každý musí překonat svůj strach," burcovala Cichanouská a davy jí odpovídaly voláním po změně.

Cichanouská v kampani plní stadiony a parky davy lidí, kteří po letech zase začali doufat ve změnu poměrů. Mezi komentátory si už vysloužila přezdívku běloruské Johanky z Arku a předpovědi, že nesejde ze scény ani po očekávané nedělní porážce.

Úřady házejí kandidátce klacky pod nohy. Ve čtvrtek musel její štáb zrušit naplánovaný mítink v Minsku, protože na místě úřady uspořádaly oslavu svátku železničního vojska - a najednou tak tomu bylo i všude jinde. Šéfku štábu policisté nakrátko zadrželi a varovali před "nepovolenými akcemi".

Pětašedesátiletý Lukašenko přeměnil tábor moci v baštu obleženou nepřáteli a varuje před nepokoji, spiknutími, masakry a revolucemi. "Proti Bělorusku se vede hybridní válka a musíme čekat špinavosti z jakéhokoliv směru," prohlásil prezident během další z porad s bezpečnostními složkami. "Čestně přiznám, že nevíme, čeho jsou schopni. Dokonce ani nevíme, kdo to jsou. Zda Američané se členy NATO, anebo kdosi z Ukrajiny tu rozdělává oheň, anebo nás tak moc 'milují' naši východní bratři," prohlásil.

Za mřížemi se v poslední době ocitly nejen stovky přívrženců opozice, ale i 33 Rusů, údajných žoldnéřů z Vagnerovy společnosti známé z bojů na východě Ukrajiny, Sýrii či Libyi, a naposledy prý i několik lidí s americkým pasem.

Nejsou to ale jen skuteční či domnělí nepřátelé, kdo hlavě státu dělá starosti. Čím dál více Bělorusů je znechuceno poměry, ekonomickou situací i Lukašenkovým zlehčujícím postojem k pandemii; nákazu doporučoval léčit vodkou a saunou. Statisíce Bělorusů v posledních letech odešly do ciziny.

Lukašenko nyní slibuje, že během příštích pěti let průměrná mzda vzroste na dvojnásobek. V minulosti sliboval dokonce desetinásobek - a mzdy v přepočtu na dolary skutečně vzrostly z padesátky v roce 1999 na 500 v roce 2010. Problém tkví v tom, že od té doby přešlapují na místě, stejně jako celá ekonomika. V roce 2012 měla běloruská mzda kupní sílu 73 procent polského platu, ale mezitím klesla na 60 procent, připomněl Reuters.

Bělorusové žijící v Česku budou moci v neděli od 08:00 do 20:00 hlasovat v prezidentských volbách v budově velvyslanectví v Praze Troji. Ambasáda ale upozorňuje na to, že vzhledem k epidemii koronaviru budou platit pro hlasování zpřísněná hygienická opatření. Očekává se, že ve volbách si zajistí už šestý mandát úřadující prezident Alexandr Lukašenko, který je v úřadu od roku 1994.

Běloruští občané mohou na velvyslanectví už od úterý hlasovat v předstihu vždy od 10:00 do 14:00 a od 16:00 do 19:00. V neděli, kdy je oficiální termín voleb, se ambasáda voličům otevře po celý den.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko hlásí 7867 nově nakažených, nejvíce za den za tři měsíce

27.09.2020 10:55 V Rusku se za poslední den potvrdilo 7867 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to nejvyšší denní…

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali v ní protesty

27.09.2020 09:40 Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti…

Švýcaři budou dnes hlasovat o volném pohybu osob či otcovské dovolené

27.09.2020 08:21 Švýcaři dnes budou hlasovat v referendu o pěti celostátních a několika regionálních otázkách.…

Johnson vybírá do vedení klíčových médií své spojence

26.09.2020 21:10 Britský premiér Boris Johnson hodlá přidělit klíčové mediální pozice dvěma zastáncům brexitu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama