Zmasakrování ustašovců dodnes budí vášně, pietní akci letos utlumil koronavirus

Bez incidentů a v omezeném počtu lidí se konala letošní vzpomínka na masakr tisíců chorvatských kolaborantů koncem druhé světové války. Kontroverzní pietní akce k uctění památky tisíců Chorvatů, především členů fašistických ustašovských milic, které v roce 1945 postříleli jugoslávští partyzáni, se každoročně pořádá v Bleiburgu nedaleko rakousko-slovinské hranice, letos byla ale kvůli koronaviru přesunuta do Sarajeva. Tam se sešli i odpůrci této vzpomínky.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

bosna a hercegovina
doporučujeme

Několik tisíc lidí se na výzvu bosenského Svazu antifašistů a válečných veteránů druhé světové války (SABNOR) shromáždilo v Sarajevu k protestnímu pochodu proti katolické mši za chorvatské nacistické kolaboranty a civilisty, pozabíjené jugoslávskými partyzány v Rakousku při pokusu o útěk z Balkánu na konci druhé světové války.

V katedrále v té době navzdory kritice sloužil mši za zabité bosenský arcibiskup a kardinál Vinko Puljić. Přístup na bohoslužbu mělo jen 20 pozvaných hostů, mezi nimi zástupci chorvatského velvyslanectví v Bosně a chorvatská parlamentní delegace.

Na Loibašském poli u Bleiburgu proběhla pouze malá pietní akce, a to bez bez incidentů, řekl agentuře APA policejní mluvčí Rainer Dionisio. Chorvatský velvyslanec Danijel Glunčić tam položil věnec, ze dvou ohlášených protidemonstrací byla jedna odřeknuta a při druhé se k památníku vydalo zhruba 20 lidí.

Akce, která se na Loibašském poli koná každý rok, připomíná masakr tisíců příslušníků fašistických milic Nezávislého státu Chorvatsko, spojence nacistického Německa za druhé světové války. Po porážce nacistického Německa uteklo na 40.000 Chorvatů - vojáků, milicionářů i členů jejich rodin - do britské okupační zóny v Rakousku. Britové je ale vydali komunistickým partyzánům, kteří tisíce z nich zavraždili. Přesný počet obětí masakru je dodnes předmětem sporů.

Vzpomínková ceremonie se konala také v chorvatské metropoli Záhřebu, modlitby za zabité byly odslouženy na hřbitově Mirogoj.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy Rusko použije jaderné zbraně? Putin představil novou vojenskou doktrínu

02.06.2020 22:08 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil strategický dokument, který označuje vytvoření a…

Britská bilance epidemie za den narostla o 324 mrtvých

02.06.2020 18:47 Britská vláda dnes oznámila úmrtí dalších 324 lidí s pozitivním testem na koronavirus, oficiální…

Během pandemie zemřelo v Británii o 62 tisíc lidí víc, než je obvyklé

02.06.2020 16:26 Během koronavirové pandemie v Británii zemřelo o 62.000 lidí více, než bylo během stejného období v…

Britská vláda terčem posměchu kvůli novému pravidlu, dostalo přezdívku …

02.06.2020 12:51 Britská vláda se stala terčem vtipů kvůli novému pravidlu, které z důvodu šíření koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy