Zmasakrování ustašovců dodnes budí vášně, pietní akci letos utlumil koronavirus

Bez incidentů a v omezeném počtu lidí se konala letošní vzpomínka na masakr tisíců chorvatských kolaborantů koncem druhé světové války. Kontroverzní pietní akce k uctění památky tisíců Chorvatů, především členů fašistických ustašovských milic, které v roce 1945 postříleli jugoslávští partyzáni, se každoročně pořádá v Bleiburgu nedaleko rakousko-slovinské hranice, letos byla ale kvůli koronaviru přesunuta do Sarajeva. Tam se sešli i odpůrci této vzpomínky.

bosna a hercegovina
doporučujeme

Několik tisíc lidí se na výzvu bosenského Svazu antifašistů a válečných veteránů druhé světové války (SABNOR) shromáždilo v Sarajevu k protestnímu pochodu proti katolické mši za chorvatské nacistické kolaboranty a civilisty, pozabíjené jugoslávskými partyzány v Rakousku při pokusu o útěk z Balkánu na konci druhé světové války.

V katedrále v té době navzdory kritice sloužil mši za zabité bosenský arcibiskup a kardinál Vinko Puljić. Přístup na bohoslužbu mělo jen 20 pozvaných hostů, mezi nimi zástupci chorvatského velvyslanectví v Bosně a chorvatská parlamentní delegace.

Na Loibašském poli u Bleiburgu proběhla pouze malá pietní akce, a to bez bez incidentů, řekl agentuře APA policejní mluvčí Rainer Dionisio. Chorvatský velvyslanec Danijel Glunčić tam položil věnec, ze dvou ohlášených protidemonstrací byla jedna odřeknuta a při druhé se k památníku vydalo zhruba 20 lidí.

Akce, která se na Loibašském poli koná každý rok, připomíná masakr tisíců příslušníků fašistických milic Nezávislého státu Chorvatsko, spojence nacistického Německa za druhé světové války. Po porážce nacistického Německa uteklo na 40.000 Chorvatů - vojáků, milicionářů i členů jejich rodin - do britské okupační zóny v Rakousku. Britové je ale vydali komunistickým partyzánům, kteří tisíce z nich zavraždili. Přesný počet obětí masakru je dodnes předmětem sporů.

Vzpomínková ceremonie se konala také v chorvatské metropoli Záhřebu, modlitby za zabité byly odslouženy na hřbitově Mirogoj.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama