Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice

Slovenský premiér Robert Fico načrtl možnost změn ve volebním systému, které by spočívaly ve zvýšení volebního kvora či kauce pro kandidující strany. Opozice premiérův návrh ostře kritizuje a vidí v něm snahu o upevnění své pozice.

Premiér Robert Fico navrhuje změnu v současném volebním systému, který podle něj Slovensku škodí. Uvedl to v diskusním pořadu Sobotní dialogy na STVR. „Tento politický systém má 100 stran, je potřeba udělat nějaké zásahy do politického systému,“ sdělil premiér. Podle jeho slov by změna spočívala ve zvýšení volebního kvora na sedm procent nebo ve zvýšení kauce pro kandidující politické strany na půl milionu eur. Změna by se podle něj měla týkat budoucnosti, nikoli aktuálního období, a vyžadovala by širokou politickou shodu.

Server EuroZprávy.cz již dříve informoval o změně slovenského volebního systému, kterou v říjnu avizoval předseda koaliční strany Hlas Matúš Šutaj Eštok pro příští rok. Nový volební systém by dle něj měl zajistit, aby každý jeden region měl přímo svého zástupce v Národní radě Slovenské republiky (NR SR). 

V současnosti musí strana pro vstup do NR SR získat alespoň 5 % všech platných hlasů. U dvou a trojkoalic se tato hranice zvyšuje na 7 %, a pro seskupení čtyř a více stran platí kvorum 10 %. Výše kauce v současných podmínkách činí 17 000 €. 

Opozice ve změně vidí Ficovy ambice

Premiérovy návrhy kritizují i představitelé slovenské parlamentní opozice. Opoziční poslanec ze strany Sloboda a Solidarity (SaS) Ondrej Dostál v této souvislosti mluví o „putinizaci“ Slovenska.

Dostál argumentuje, že od prvních svobodných voleb v roce 1990 dosud ve slovenské parlamentní praxi nedošlo k situaci, že by se po volbách v parlamentu nenašla potřebná většina na sestavení vlády. 

„Pokud došlo k tomu, že v průběhu volebního období vláda ztratila většinu, padla a následovaly předčasné volby, nebylo to důsledkem nastavení volebního systému, ale vnitřní situací a konflikty v rámci vládních politických stran nebo mezi nimi,“ dodal. 

„Jediným důvodem může být Ficova snaha omezit politickou soutěž, poškodit opozici a přiblížit politický systém demokratické Slovenské republiky tomu, který existuje v Putinově Rusku,“ uvádí poslanec.

Opoziční poslankyně a předsedkyně strany ZA ĽUDÍ Veronika Remišová míní, že pokud by se změny staly realitou, premiér by v parlamentu disponoval ústavní většinou, což by mu podle ní umožnilo Slovensko proměnit na „druhé Bělorusko“. 

„Jeho (Ficova, pozn. red.) slova o potřebných zásazích do politického systému a zvyšování kvora pro vstup politických stran jsou nebezpečná a devastující pro budoucnost naší země. Fico dnes otevřeně říká, že chce zničit politickou soutěž, omezit svobodu slova a vytvořit podmínky k tomu, aby autokraté jako on mohli ovládat Slovensko bez možnosti kritiky a politického střetu,“ říká Remišová podle TASR. 

Související

Robert Fico

Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot

Čtvrtá vláda Roberta Fica se ocitla v patové situaci po odchodu Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Trojice poslanců kolem Huliaka aktuálně své požadavky vůči vládní trojkoalici. Premiér Fico se zapojil do jednání s huliakovci a pokouší se o zažehnání krize. 

Více souvisejících

Robert Fico Slovensko volby na Slovensku Matúš Šutaj Eštok Národní rada Slovenské republiky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy