Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

Koaliční strana Hlas v příštím roce představí návrh na změnu volebního systému. Oznámil to její předseda Matúš Šutaj Eštok po sobotní programové konferenci v Liptovském Mikuláši s odůvodněním, že o osudu země nemůže rozhodovat jenom Bratislava. O jaký konkrétní typ volebního systému by se mělo jednat zatím není známo. „Důležitý je princip, který zní, aby každý jeden slovenský region měl přímo zastoupeného svého poslance v NR SR,“ uzavřel Eštok. 

Lídr nejsilnější opoziční hnutí PS Michal Šimečka upozorňuje na možný maďarský scénář vyplývající ze změny systému, který by pomohl vládním stranám Smer a Hlas „zabetonovat se u moci.“ 

Liberálové z SaS se staví proti změně v dosavadním volebních systému a poukazují na možný přepad hlasů velkého rozsahu. Dále argumentují, že změna systému by posílila pouze pozici Smeru. 

Naopak, KDH je jediným opozičním subjektem, který dlouhodobě mluví o potřebě změny současného volebního systému. Předseda hnutí Milan Majerský, který je zároveň i hejtmanem Prešovského kraje, navrhoval zřídit osm volebních obvodů, které by odpovídaly hranicím slovenských krajů. 

Během minulého volebního období došlo k zakotvení volebního systému do ústavy v důsledku obav o jeho změnu ze strany současných vládních stran, kdy bylo u kormidla hnutí OĽaNO (nyní Hnutí Slovensko). Na změnu volebního systému je potřebný souhlas třípětinové většiny všech poslanců ve slovenském parlamentu. Současná vládní koalice má 79 poslanců, a proto by její záměr museli podpořit i opoziční křesťanští demokraté. 

Současný volební systém je dědictvím Vladimíra Mečiara

S vícero volebními obvody má Slovensko za éru své samostatnosti zkušenost. Do roku 1994 se v parlamentních volbách na Slovensku volilo v čtyřech krajích, a to konkrétně v Bratislavském, Západoslovenském, Středoslovenském a Východoslovenském. To se však změnilo s příchodem třetí vlády Vladimíra Mečiaru a od roku 1998 se volí poslanci skrz poměrný volební systém s jediným obvodem.

Na to, aby mohla strana vstoupit do parlamentu, je nutných alespoň 5 % všech platných hlasů; u dvou a trojkoalic se toto kvorum zvyšuje na 7 % a v případě koalicí čtyř nebo vícero stran činí kvorum 10 %. Volič má právo využít preferenční hlasování, a to konkrétně čtyři preferenční kroužky, které může odevzdat kandidátem na dané kandidátce dle vlastního uvážení. 

Tento systém nahrává na smeč „stranám jednoho muže“, jako bylo HZDS Vladimíra Mečiara nebo nyní Smer Roberta Fica. 

 

Orbánova „hra na demokracii“ podle pravidel smíšeného systému

Parlamentní volby v Maďarsku probíhají na základě smíšeného volebního systému. Parlament se skládá ze 199 poslanců, přičemž 106 je voleno jednokolově v jednomandátových obvodech prostřednictvím relativní většiny, zatímco zbývajících 93 je voleno z celostátní kandidátky. Voliči, kteří nemají trvalý pobyt v Maďarsku, mohou hlasovat pouze na základě celostátní kandidátky, pokud se předtím zaregistrují.

Při rozdělování mandátů z celostátní kandidátky se zohledňují také přepadlé hlasy z jednomandátových obvodů, což zohledňuje tzv kompenzační mechanismus, z kterého má užitek i nejsilnější strana. Pro strany, které kandidují samostatně, platí minimální kvorum 5 %, které se zvyšuje s počtem stran v rámci volební koalice.

Smer by mohl vládnout i sám

O tom, jak by vypadalo rozložení sil ve slovenském parlamentu, kdyby u předešlých parlamentních voleb byl využit smíšený systém, informovalo SME

Ze zavedení smíšeného volebního systému by nejvíc vytěžil Smer, který by si díky změně volebního systému zajistil výraznou převahu v porovnání s ostatními parlamentními subjekty. Z původních 42 mandátů by si polepšil o dodatečných 36, čímž by získal celkem až 78 křesel, což by mu umožnilo složit jednobarevnou vládu. Podobný scénář se odehrál již v letech 2012–2016, kdy Smer vládl bez koaličních partnerů. Díky změně volebního systému by si zajistil výraznou převahu v porovnání se zbylými parlamentními subjekty. 

Největší opoziční hnutí PS by ve smíšeném systému zaznamenalo mírnou ztrátu mandátů. Z původních 42 mandátů by přišlo o 4, důsledkem čehož by obsadilo 38 křesel. 

Koaliční Hlas by paradoxně přišel o nejvíc mandátů. Z původních 27 mandátů by přišel o 14, čímž by získal pouze 13 křesel. 

Trojkoalice OĽaNO a priatelia, ZA ĽUDÍ a Kresťanská únia by ztratila 7 mandátů. Z původních 16 by si připsala na konto 9 křesel. Stejný počet křesel by připadl i opozičním křesťanským demokratům z KDH, kteří by přišli o 3 mandáty. Z původních 12 křesel by jim zůstalo 9.

Nejmenší strana současné slovenské vládní koalice SNS by, stejně jak její koaliční partner Hlas, přišla o několik mandátů. Z původních 10 by jejich počet klesl na 5. Naopak, smíšený volební systém by otevřel dveře do parlamentu pro mimoparlamentní Maďarskou alianci, která by získala 3 křesla.

V důsledky změny volebního systému by se současná vládní koalice opírala o 96 poslanců v parlamentu, což by jí umožňovalo přijímat ústavní zákony. Tento scénář by se naplnil i bez přítomnosti SNS, bez které by si tandem Smer a Hlas zajistil podporu u jejich 91 poslanců. 

Současná opozice, a to i s podporou Maďarské aliance, by tím pádem nedokázala složit vládu. 

Související

Robert Fico

Fico zpochybnil účinnost vakcín proti covidu

Slovenský premiér Robert Fico dnes vyjádřil pochybnosti o účinnosti vakcín proti onemocnění covid-19, kterými byly očkovány miliony lidí po celém světě, včetně Slovenska, zejména během vrcholných vln pandemie. 

Více souvisejících

Slovensko Hlas-sociální demokracie Matúš Šutaj Eštok volby na Slovensku

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bratislavský hrad

Ve stopách Maďarska? Slovensko chce změnit volební systém

Strana Hlas plánuje předložit návrh na změnu volebního systému, který by měl zajistit větší zastoupení regionů v Národní radě SR (NR SR). Opoziční Progresívne Slovensko (PS) a SaS vyjadřují obavy, že by se mohlo jednat o účelovou změnu. Zavedení smíšeného volebního systému by mohla posílit postavení strany Smer v parlamentu.

před 2 hodinami

Donald Trump

Donald Trump řekl, jaký by byl jeho první krok po výhře ve volbách

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump prohlásil, že v případě vítězství v listopadových volbách okamžitě odvolá speciálního prokurátora Jacka Smithe. V rozhovoru s konzervativním moderátorem Hughem Hewittem Trump prohlásil, že Smith by byl „jednou z prvních věcí, které se budou řešit“. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

Donald Trump

Sankce i hrozba obchodní války. Jak se Evropa chystá na návrat Trumpa?

Evropská unie se chystá posílit své sankce vůči Rusku. Tento krok souvisí s obavou, že případné znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem by mohlo ohrozit společný tlak Západu na izolaci Moskvy. Agentura Reuters na základě informací od nejmenovaných zdrojů uvádí, že evropští představitelé hledají způsoby, jak zajistit dlouhodobé platnosti sankcí EU a přísnější dohled nad jejich dodržováním. Mezi navrhovanými opatřeními se objevují doložky pro odhalení podezřelých zásilek směřujících do Ruska a širší omezení přepravy ropy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Kamala Harrisová se postaví proti Trumpovi.

Podpora Harrisové raketově stoupá. Stojí za ní i Beyoncé, Springsteen označil Trumpa za tyrana

Rocková legenda Bruce Springsteen vystoupil na čtvrtečním předvolebním mítinku v Atlantě na podporu demokratické prezidentské kandidátky Kamaly Harrisové. Ve svém projevu varoval před republikánským kandidátem Donaldem Trumpem, kterého označil za "amerického tyrana". „Kamala Harrisová kandiduje proto, aby se stala 47. prezidentkou Spojených států. Donald Trump kandiduje, aby se stal americkým tyranem," prohlásil 75letý zpěvák. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz odmítl přijmout Ukrajinu do NATO

Německý kancléř Olaf Scholz odmítl žádost Ukrajiny o okamžité členství v Severoatlantické alianci (NATO). Ve svém prohlášení pro veřejnoprávní televizi ZDF zdůraznil, že země, která se nachází ve válečném konfliktu, nemůže vstoupit do NATO, což je podle něj všeobecně známý fakt. 

před 7 hodinami

včera

AC Sparta Praha

Sparta si z Anglie po půl roce odváží opět debakl. Na Manchesteru City tentokrát prohrála 0:5

Po půl roce se pražská Sparta opět představila v jámě lvové, tedy v kolébce fotbalu v Anglii. Zatímco na jaře v rámci play-off Evropské ligy se utkala s Liverpoolem, od něhož dostala na Anfield Road šest branek (1:6), přičemž doma pak prohrála 1:5, nyní se v rámci hlavní fáze Ligy mistrů utkala s asi nejlepším klubem v současném fotbale Manchesterem City vedené zřejmě nejlepším trenérem současnosti Pepem Guardiolou. Přestože po první půli to i přes rychlý inkasovaný gól se Spartou ještě vypadalo docela nadějně, když tehdy prohrávala pouze 0:1, v druhé půli rozhodly rychlé tři branky za sebou kolem 60. minuty, přičemž vše zpečetila penalta v 88. minutě. Navzdory lepšímu výkonu oproti duelům s Liverpoolem, kde ze strany Sparty byla vidět daleko větší naivita, se ani tentokrát tedy nevyhnula jasnému debaklu. 

včera

včera

Severní Korea

Kyjev: Rusko nasadilo do boje první severokorejské vojáky

Ukrajinská vojenská rozvědka ve čtvrtek oznámila, že první severokorejské jednotky, vycvičené v Rusku, byly nasazeny v Kurské oblasti, kde Ukrajina zahájila ofenzívu začátkem srpna. Podle informací serveru Ukrainska pravda se v Rusku nachází přibližně 12 000 severokorejských vojáků, včetně 500 důstojníků a tří generálů. Tito vojáci procházejí výcvikem na pěti vojenských základnách pod dohledem ruského náměstka ministra obrany Junuse-beka Jevkurova, který je zodpovědný za jejich výcvik a adaptaci. 

včera

včera

Mahmúd Abbás

Abbás prozradil, o co jde Izraeli v Pásmu Gazy

Na summitu skupiny BRICS palestinský prezident Mahmúd Abbás obvinil Izrael z toho, že jeho cílem je vyprázdnit Pásmo Gazy od Palestinců, především z jeho severní části, kde izraelská armáda nedávno zahájila rozsáhlé útoky. 

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Kuba se stal podruhé jihočeským hejtmanem

Jihočeští zastupitelé na svém dnešním ustavujícím zasedání zvolili hejtmanem Martina Kubu z ODS, který tuto funkci zastával již v předchozím volebním období. Občanská demokratická strana (ODS) v zářijových volbách dominovala, když získala 34 z 55 mandátů v krajském zastupitelstvu.

včera

Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku

Evropská unie dá Libanonské armádě desítky milionů eur

Evropská unie se zavázala poskytnout Libanonské armádě 20 milionů eur v roce 2023 a dalších 40 milionů eur v roce 2024. Kromě toho EU vyčlení 80 milionů eur na humanitární pomoc pro Libanon, jak oznámil šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell na mezinárodní konferenci v Paříži. 

včera

včera

Robert Fico

Fico zpochybnil účinnost vakcín proti covidu

Slovenský premiér Robert Fico dnes vyjádřil pochybnosti o účinnosti vakcín proti onemocnění covid-19, kterými byly očkovány miliony lidí po celém světě, včetně Slovenska, zejména během vrcholných vln pandemie. 

včera

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy