Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Fico kritiku zveřejnil ve videu na svém facebookovém profilu. „Vaše vyjádření je bizarní ve světle faktu, že jsem držitelem vysokého českého státního vyznamenání Řád bílého lva. Právě za budování vynikajících vztahů mezi našimi bratrskými zeměmi,“ popsal Fico.

„Současně je velmi mrazivé, když jako hlava České republiky mluvíte o zhoršení tradičně nadstandardních česko-slovenských vztahů jen proto, že na východ od řeky Morava by mohli vládnout politici se suverénními názory,“ dodal bývalý slovenský premiér.

Přiznal, že oba mají rozdílné názory na válku Ruska proti Ukrajině. „Jsem proti dalšímu vyzbrojování Ukrajiny, protože prodlužování konfliktu vede jen ke zbytečným obrovským ztrátám na lidských životech bez jakéhokoliv posunu v řešení konfliktu,“ poznamenal Fico s tím, že prosazuje okamžité zastavení boje a okamžité jednání o míru. O to ale ruská ani ukrajinská strana nestojí.

Připustil však náročnost a zdlouhavost potenciálních mírových jednání. „Lepší zastavit válku a deset let jednat, než nechat Ukrajince a Rusy, aby se dalších deset let zabíjeli.“

Nejde o první případ, kdy se Fico do českého prezidenta pustil. Kritizoval ho bezprostředně po lednovém vítězství ve volbách. „Pan generál za pár dní přesně ukázal, kdo je. Za dva dny, velmi jasně to ukázal. Hned věděl, komu má telefonovat, a hned vyhlásil, že Ukrajina patří do NATO,“ líčil.

Fico ironicky blahopřál Čechům k jejich rozhodnutí a poznamenal, že aniž by nově zvolený prezident složil slib, už je jasné, jakou zahraniční politiku bude prosazovat. „Tu samou politiku tlačí naše paní prezidentka Čaputová, proto je nebezpečná pro Slovensko,“ dodal. Čaputová v den volebního vítězství osobně gratulovala Pavlovi v jeho pražském volebním štábu.

V květnu Fico pro změnu žádal slovenské a české představitele, aby „nerozbíjeli vztahy mezi Slovenskou a Českou republikou“. „Hrajete si s ohněm,“ adresoval své prohlášení na facebooku prezidentu Pavlovi a šéfovi české diplomacie Janu Lipavskému.

Vyzval české politiky k tomu, aby se „nenechali nabádat na takovou špinavou práci a nezasahovali do záležitostí Slovenska“. „Své názory na válku na Ukrajině nemám důvod měnit. Jediné, co Zuzana Čaputová a její čeští přátelé dělají je, že unikátní vztah a vzácnou budoucnost mezi Slovenskem a Českem vystavují nebezpečí. To je to poslední, co si přeji,“ shrnul.

Vztahy České republiky a Slovenska jsou v dnešní době skutečně nadstandardní. První zahraniční cesta nového prezidenta Pavla vedla tradičně na Slovensko za prezidentkou Čaputovou, následně společně zamířili na Ukrajinu.

Minulý pátek česká ambasáda ve Washingtonu na sociální síti X zveřejnila snímky ze společného setkání Pavla a Čaputové v rámci konání Valného shromáždění OSN, kde si vrcholní politici společně připomněli třicáté výročí vzniku České a Slovenské republiky.

Související

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy