Fidesz maďarské volby do EP ovládl, na scéně je ale silný rival. Slíbil Maďarům miliardy z EU

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ovládla volby do Evropského parlamentu v Maďarsku poměrně suverénně se ziskem 44 %, vzestup nové opoziční strany Tisza Petera Magyara na 30 % ale jeho pozici přece jen ohrožuje. Z 21 mandátů Maďarska tak získá 11 Fidesz a 7 Tisza. 

Orbán si ale i přes nepříznivé výsledky věří. „Dnes jsme porazili starou opozici, porazili jsme novou opozici a nezáleží na tom, jak se současná opozice jmenuje, vždy ji znovu a znovu porazíme,“ prohlásil maďarský premiér. 

Magyar ho ale obvinil z překrucování. „Je zřejmé, že toto je Waterloo Orbánovy mocenské mašinérie, začátek konce. To, co se tu stalo, je politický průlom, ať už to překroutíte jakkoli. Co se tu stalo za poslední dva měsíce? Lži a pravda se střetly,“ oponoval Orbánovi jeho někdejší spojenec. 

Magyar v minulosti byl důležitým spojencem Viktora Orbána při jeho vzestupu k autoritářské moci. Před několika měsíci se ale spolu se stranou Tisza odštěpil a vytvořil z ní velice silný opoziční blok. Začal bojovat proti korupci a Orbánovu režimu a slíbil, že „získá miliardy z fondů EU určených pro Maďarsko, které Brusel zmrazil kvůli obavám o dodržování zásad právního státu“. 

Vzestup Tiszy podle serveru RFE/RL oslabil voličskou základnu Fideszu, totéž se ale stalo u opoziční strany Demokratická koalice. Maďaři navíc během nedělních voleb ukázali, že jim na složení Evropského parlamentu záleží a k urnám se jich dostavilo 57 %. O pět let dříve šlo pouze o 43,4 %. 

„Nedělní výsledek je obrovským vítězstvím Petera Magyara a obrovským neúspěchem Fideszu. Fidesz má skutečného vyzyvatele,“ zdůraznil například ředitel nezávislého think tanku Political Capital Péter Krekó podle serveru Politico. 

Související

Filip Turek Rozhovor

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

Více souvisejících

Eurovolby Maďarsko Viktor Orbán Péter Magyar fidesz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy