Zatímco se Indie chystá přivítat světové lídry v rámci summitu G20, pozornost je směřovaná k nápadné pozvánce na sobotní večeři, kterou hostí indická prezidentka Droupadi Murmuová. Nepodepsala se jako „prezident Indie“, nýbrž „prezident Bháratu“. Jde o první vlaštovky, které mohou předznamenat oficiální změnu názvu nejlidnatější země světa. Nebyla by první – totéž loni podniklo Turecko a roku 2016 Česká republika.
Na první pohled to může vyvolat překvapení, pro Indy ale nejde o nic nového. „Indie, tedy Bháratu, je svaz států…,“ zní z indické/bháratské ústavy. Bhárat je hindský výraz pro Indii a jak upozorňuje CNN – je zaměnitelný. Oba názvy se nacházejí na indických pasech.
Podrobnější vysvětlení celého problému nabízí server Indian Express. Kořeny slova Bhárat sahají až do starověké indické literatury – konkrétně k eposu Mahábhárata. Bhárat je zde popisován coby „země mezi mořem na jihu a sídlem sněhu na severu“.
Bharat se jmenoval také legendární starověký král, předek kmene Bharatů. Tím pádem byl předkem všech národů na subkontinentu. „Indie byla Bharata, svatá země hinduistů, a není bez významu, že velká hinduistická poutní místa se nacházejí ve čtyřech koutech Indie – na krajním jihu s výhledem na Cejlon, na krajním západě omývaném Arabským mořem, na východě obráceném k Bengálskému zálivu a na severu v Himálaji,“ líčil v roce 1927 indický politik Džáváharlál Néhrú.
Podobný případ je i rozdíl mezi Indií a Hindustánem. Achaimenovci tento termín používali pro označení dolní části povodí řeky Indus. Od prvního století tradičního křesťanského letopočtu se za „Hindu“ přidala přípona „stán“ – tedy Hindustán. Řekové pak získali znalosti o této lokalitě a název přeložili jako „Indus“. Tehdy tedy začala být „Indie“ spojovaná s oblastí za řekou Indus.
Od konce 18. století našeho letopočtu začali Britové na mapách častěji používat „Indie“ a „Hindustán“ se postupně vytrácel. „Součástí přitažlivosti termínu Indie mohly být jeho řecko-římské asociace, dlouhá historie jeho používání v Evropě a jeho přijetí vědeckými a byrokratickými organizacemi,“ vysvětlil historik Ian Barrow.
Indům tak mezinárodní název země může evokovat koloniální nadvládu Britů. „Přijetí názvu Indie naznačuje, jak koloniální názvosloví signalizovalo změny v perspektivách a pomohlo zavést chápání subkontinentu jako jednotného, ohraničeného a britského politického území,“ dodal Barrow.
Iniciativa za přejmenování země navíc může připsat současnému premiérovi Nárendrovi Módímu politické body před volbami, které se konají příští rok. Indie byla pod britskou nadvládou zhruba dvě stě let a ti, kdo dávají přednost názvu Bhárat tvrdí, že „název, pod kterým je země celosvětově známější, je pozůstatkem koloniální éry,“ píše CNN.
Indie či Bhárat by nebyla první zemí, která v posledních letech změnila svůj název. Před rokem to byla Ankara, kdo u Organizace spojených národů žádal o změnu názvu země. Do loňského roku se Turecko na mezinárodní scéně označovalo jako „Turkey“, což vyvolávalo negativní konotace s anglickým slovíčkem pro krocana. Nyní je Turecko oficiálně označováno jako „Türkyie“. Jde o název vycházejí z turečtiny.
Server Guardian upozornil také na případ České republiky. Roku 2016 si oficiálně zaregistrovala svůj zkrácený název „Czechia“ neboli Česko. Mnohé mezinárodní instituce stále používají „Czech Republic“, „Czechia“ se ale postupně uchycuje také.
Související

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
12. dubna 2025 21:06

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
12. dubna 2025 20:00

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
12. dubna 2025 19:17

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
12. dubna 2025 18:35

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
12. dubna 2025 17:20
Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů.
Zdroj: Lucie Podzimková