Indie zvažuje, že se přejmenuje. Následovala by Turecko i Česko

Zatímco se Indie chystá přivítat světové lídry v rámci summitu G20, pozornost je směřovaná k nápadné pozvánce na sobotní večeři, kterou hostí indická prezidentka Droupadi Murmuová. Nepodepsala se jako „prezident Indie“, nýbrž „prezident Bháratu“. Jde o první vlaštovky, které mohou předznamenat oficiální změnu názvu nejlidnatější země světa. Nebyla by první – totéž loni podniklo Turecko a roku 2016 Česká republika. 

Na první pohled to může vyvolat překvapení, pro Indy ale nejde o nic nového. „Indie, tedy Bháratu, je svaz států…,“ zní z indické/bháratské ústavy. Bhárat je hindský výraz pro Indii a jak upozorňuje CNN – je zaměnitelný. Oba názvy se nacházejí na indických pasech.

Podrobnější vysvětlení celého problému nabízí server Indian Express. Kořeny slova Bhárat sahají až do starověké indické literatury – konkrétně k eposu Mahábhárata. Bhárat je zde popisován coby „země mezi mořem na jihu a sídlem sněhu na severu“.

Bharat se jmenoval také legendární starověký král, předek kmene Bharatů. Tím pádem byl předkem všech národů na subkontinentu. „Indie byla Bharata, svatá země hinduistů, a není bez významu, že velká hinduistická poutní místa se nacházejí ve čtyřech koutech Indie – na krajním jihu s výhledem na Cejlon, na krajním západě omývaném Arabským mořem, na východě obráceném k Bengálskému zálivu a na severu v Himálaji,“ líčil v roce 1927 indický politik Džáváharlál Néhrú.

Podobný případ je i rozdíl mezi Indií a Hindustánem. Achaimenovci tento termín používali pro označení dolní části povodí řeky Indus. Od prvního století tradičního křesťanského letopočtu se za „Hindu“ přidala přípona „stán“ – tedy Hindustán. Řekové pak získali znalosti o této lokalitě a název přeložili jako „Indus“. Tehdy tedy začala být „Indie“ spojovaná s oblastí za řekou Indus.

Od konce 18. století našeho letopočtu začali Britové na mapách častěji používat „Indie“ a „Hindustán“ se postupně vytrácel. „Součástí přitažlivosti termínu Indie mohly být jeho řecko-římské asociace, dlouhá historie jeho používání v Evropě a jeho přijetí vědeckými a byrokratickými organizacemi,“ vysvětlil historik Ian Barrow.

Indům tak mezinárodní název země může evokovat koloniální nadvládu Britů. „Přijetí názvu Indie naznačuje, jak koloniální názvosloví signalizovalo změny v perspektivách a pomohlo zavést chápání subkontinentu jako jednotného, ohraničeného a britského politického území,“ dodal Barrow.

Iniciativa za přejmenování země navíc může připsat současnému premiérovi Nárendrovi Módímu politické body před volbami, které se konají příští rok. Indie byla pod britskou nadvládou zhruba dvě stě let a ti, kdo dávají přednost názvu Bhárat tvrdí, že „název, pod kterým je země celosvětově známější, je pozůstatkem koloniální éry,“ píše CNN.

Indie či Bhárat by nebyla první zemí, která v posledních letech změnila svůj název. Před rokem to byla Ankara, kdo u Organizace spojených národů žádal o změnu názvu země. Do loňského roku se Turecko na mezinárodní scéně označovalo jako „Turkey“, což vyvolávalo negativní konotace s anglickým slovíčkem pro krocana. Nyní je Turecko oficiálně označováno jako „Türkyie“. Jde o název vycházejí z turečtiny.

Server Guardian upozornil také na případ České republiky. Roku 2016 si oficiálně zaregistrovala svůj zkrácený název „Czechia“ neboli Česko. Mnohé mezinárodní instituce stále používají „Czech Republic“, „Czechia“ se ale postupně uchycuje také.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy