Každý nákup americké zbraně posouvá Evropu kousek k vazalství, zní z předních evropských zbrojovek

Loňské výdaje na obranu vzrostly napříč Evropou o 13 procent na 345 miliard dolarů. Je to nejrychlejší tempo od konce studené války, informoval server listu Wall Street Journal s odvoláním na Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru. Velká část těchto výdajů ale šla do amerických obranných společností. Řada evropských elit se nyní chce od amerického zbrojního průmyslu odpoutat, v jejich čele stojí francouzský prezident Emmanuel Macron.

Ty podle WSJ tvoří páteř průmyslových vazeb, které jsou základem celé Severoatlantické aliance. Francouzský prezident stojí v čele úsilí o změnu tohoto systému. „Závislost Evropy na USA, které jí dodávají vše od stíhaček F-35 po systémy protivzdušné obrany Patriot, založena na předpokladu, že kontinent nebude muset čekat ve frontě na americké vybavení,“ míní šéf Elysejského paláce.

„Priority Washingtonu se mohou změnit, protože USA se zaměřují na Tichomoří a blíží se americké prezidentské volby. Dnešním dovozem zbraní si zaděláváme na zítřejší problémy,“ podotkl Macron na nedávném setkání evropských ministrů obrany.

Na summitu v litevském Vilniusu se očekává, že jednatřicet regionálních spojenců vypracuje první regionální bojový plán od konce studené války. „V něm se rozhodne, jakou akci by měla každá země podniknout v případě útoku, jaké vybavení je potřeba a kolik se má investovat,“ píše WSJ. Alianční země také očekávají upevnění dvouprocentní hranice hrubého domácího produktu, nikoliv jen „aspiraci“, jak popisuje americký list.

V současné době dosahuje této dvouprocentní hranice pouze deset evropských členů NATO. Podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga se tento podíl v příštím roce výrazně zvýší. „Jakýkoli pokus o překreslení mapy evropských vojenských zakázek naráží na strmé překážky. Mnoho hlavních měst, zejména ve východní Evropě, považuje nákup nákladných amerických zbraní za cenu, kterou musí kontinent zaplatit za bezpečnostní záruky Washingtonu,“ podotýká WSJ.

NATO v současné době v podstatě nemůře fungovat bez kritické americké techniky, mezi níž patří dopravní letouny, drony a řada dalších prostředků vzdušného dohledu. Válka Ruska proti Ukrajině navíc ukázala na problém, že západní země nejsou schopny rychle zvýšit výrobu zbraní. Zejména Evropa je podle WSJ napjatá kvůli mezinárodnímu soupeření, které v tomto odvětví na kontinentu funguje.

To znamená, že jsou zdroje dislokovány především v národních programech u národních obranných společností, zatímco je celý sektor roztříštěný a postrádá celkové směřování. „Rozdělený trh může znamenat menší objemy výroby některých zbraní, například houfnic, protože vlády vkládají peníze do svých vlastních národních šampionů.“

Dnes tvoří celkové evropské výdaje na obranu zhruba 40 % výdajů Spojených států, ty na obranu dávají ročně 877 miliard dolarů. „Ukrajina byla budíčkem pro evropskou obrannou odolnost. Musíte doplnit zásoby, musíte být schopni rychle dodávat, musíte zvýšit tempo,“ upozornil výkonný ředitel zbrojní společnosti MBDA Éric Béranger.

Kontinent je rozdělený i v záležitosti protivzdušné obrany. Zatímco koalice vedená Německem plánuje utratit miliardy eur na nákupech raketových systémů Patriot z USA a německé IRIS-T, další část Evropy chce investovat do izraelského systému Arrow 3.

Zejména pro Macrona je zpráva o tomto německém úsilí nepříjemná. MBDA je francouzsko-italsko-britská firma vyrábějící konkurenta Patriotů s názvem SAMP/T. Dokáže chránit před balistickými raketami, které před zasažením cíle stoupají do vesmíru a následně zasahují svůj cíl v obrovské rychlosti. Francie a Itálie dokonce nedávno tento systém poskytla Ukrajině.

Macron si myslí, že pokud Evropa nebude investovat do vlastního vojenského průmyslu, bude brzy vazalem USA bez strategické autonomie – neboli schopnosti utvářet vlastní zahraniční a obrannou politiku. „Ukrajina nám ukazuje, že Kyjevu můžeme dát jen to, co sami vyrobíme,“ zdůraznil během zasedání šéfů resortů obrany v Paříži.

„Nakupovat špičkové vybavení od jiné země znamená dostat se pod její kontrolu,“ varoval vrchní velitel francouzské armády Pierre Schill. Jeho názor sdílí i britský ministr obrany Ben Wallace. „Pokud jde o zadávání veřejných zakázek, odpovědí na všechno není Amerika na prvním místě,“ doplnil.

Domácí obranný potenciál navíc podle WSJ přináší i vysoce kvalifikovaná pracovní místa. „Což je pro vlády klíčovým argumente, když tlačí daňové poplatníky, aby získali více finančních prostředků. Macron zvyšuje ve Francii věk odchodu do důchodu, což je hluboce nepopulární krok, aby mohl financovat svůj plán na zvýšení výdajů na obranu o více než třetinu v příštích sedmi letech,“ píše WSJ.

„Pokaždé, když se radar nebo raketa koupí mimo Evropu, oslabuje to naši průmyslovou základnu,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Thales Christophe Salomon. Tato společnost vyrábí radarový systém právě pro SAMP/T.

Největší evropská obranná společnost BAE Systems podporuje ve Velké Británii 132 tisíc míst na plný úvazek a přispívá k HDP částkou 11 miliard liber – tedy 0,4 procenta domácí ekonomiky. „Pokaždé, když prodáváme náš systém v Evropě, vytváří to v Evropě pracovní místa,“ vylíčil provozní ředitel americké obranné společnosti Lockheed Martin Frank St. John.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy