Trump rozhodne o budoucnosti evropských sankcí proti Rusku

Evropská unie stojí před zásadním dilematem: budou její sankce proti Rusku posíleny, nebo oslabeny? Odpověď závisí především na rozhodnutích amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco USA dosud podporovaly tvrdé sankce a pomáhaly Evropě nahradit ruské energetické zdroje, nyní hrozí, že se situace může dramaticky změnit, píše Politico.

V Lotyšsku, přímo na hranici s Ruskem, se celníci dívají na kdysi rušný hraniční přechod Terehova, kde před válkou proudily stovky kamionů denně. Dnes je provoz kvůli sankcím poloviční, ale situace by se mohla znovu obrátit, pokud Trump rozhodne o zmírnění restrikcí.

Dosavadní podpora Spojených států byla klíčová pro udržení evropských sankcí. Americké postihy pomohly blokovat ruské tankery, odhalovat obcházení restrikcí a poskytly Evropě alternativu v podobě dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG). Trump však nyní zvažuje dvojí přístup – na jedné straně hrozí Rusku dalšími sankcemi, na druhé straně naznačuje možnost jejich zmírnění v rámci jednání o válce na Ukrajině.

Evropské vlády jsou nervózní. Bez silného tlaku z Washingtonu se EU obává, že její vlastní sankční režim ztratí účinnost. „Podpora USA je zásadní, protože americké sankce jsou nejmocnější,“ uvedla Maria Shagina, expertka na sankce z Mezinárodního institutu pro strategická studia. „Bez vedení z Washingtonu bude Evropa v obtížné situaci.“

Lotyšsko patří k nejhlasitějším zastáncům tvrdého postupu vůči Rusku a jeho ministryně zahraničí Baiba Braže několikrát navštívila Washington, aby apelovala na Trumpovu administrativu. „Spojené státy jsou strategickým partnerem a spojencem celé EU,“ zdůraznila Braže.

Příkladem Trumpova vlivu na evropskou politiku byla situace z letošního ledna, kdy Maďarsko pohrozilo zablokováním prodloužení sankcí proti Rusku. Po nečekaném Trumpově prohlášení, že by mohl zavést ještě tvrdší restrikce, a následném tlaku amerického ministra zahraničí Marca Rubia však Budapešť svůj postoj změnila.

Tento vývoj povzbudil baltské státy a další „jestřáby“, kteří věří, že Trump by mohl dokonce přispět k ještě přísnějším sankcím. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna se domnívá, že „je zde příležitost k dalšímu zpřísnění opatření, protože pokud Putin nezmění své cíle, USA budou muset postupovat stejně tvrdě jako EU.“

Jenže Trump může svůj přístup kdykoli změnit a v rámci bilaterálních jednání s Moskvou nabídnout úlevy. Pokud by se tak stalo, Maďarsko a další skeptické státy v EU by mohly sankce snadno zablokovat, protože jejich prodloužení vyžaduje jednomyslný souhlas všech členských zemí.

Trumpův vliv sahá i do oblasti energetiky. Ještě před jeho nástupem do úřadu navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen zvýšit nákup amerického LNG jako náhradu za ruský plyn. Trump tvrdí, že chce Evropě prodat více plynu, ale jednání postupují pomalu.

Tato nejistota už ovlivnila další sankční plány EU. Letos v únoru se v balíčku válečných sankcí proti Rusku neobjevil zákaz dovozu ruského LNG, přestože některé členské státy na něm trvaly. Důvodem byla právě nejistota ohledně dohody s USA.

V Bruselu se také odkládá klíčový plán na úplné ukončení závislosti na ruské energii, který měl řešit nejen plyn, ale i ropu a jadernou technologii. „Na plánu stále pracujeme, ale jeho načasování se změnilo vzhledem k posledním geopolitickým událostem,“ uvedl nejmenovaný představitel Evropské komise.

Trumpovy kroky rozhodnou, zda EU dostane potřebnou podporu pro své sankce a energetickou nezávislost. Pokud Trump podpoří LNG dohodu, může to pomoci uvolnit cestu k dalším energetickým sankcím. Pokud jednání zkrachují, Brusel bude čelit daleko složitější situaci.

Kromě toho se očekává, že Trump přehodnotí americké sankce proti ruskému „stínovému loďstvu“ – flotile starých tankerů, které nelegálně přepravují ruskou ropu. Přísnější americké sankce by mohly tuto praxi výrazně omezit, ale pokud Trump od těchto opatření ustoupí, Evropa nebude schopna taková plavidla efektivně kontrolovat sama.

Podobná situace panuje i kolem zastropování ceny ruské ropy na 60 dolarů za barel, které se bez americké podpory ukazuje jako obtížně udržitelné. „Poslední balík amerických sankcí byl významný, ale neznamená definitivní ránu pro ruskou ekonomiku,“ uvedla Maria Shagina. „Trump má pravdu, že pokud cena ropy neklesne pod 40 dolarů, ruská ekonomika zůstane odolná – otázkou ale je, zda má Trump skutečně zájem na vážném ekonomickém tlaku na Moskvu.“

Klíčovým faktorem zůstává Trumpův přístup k mírovým jednáním s Ruskem. Některé evropské země, včetně Maďarska a Slovenska, už naznačují, že by po uzavření dohody mohly obnovit nákup ruského plynu, který je levnější než LNG.

Diplomaté proto varují, že sankce jsou jedinou pákou, jak zajistit Evropě místo u jednacího stolu. „Budeme přizváni k jednáním, až když nám řeknou, abychom sankce zrušili. Sankce jsou naší hlavní pákou,“ řekl nejmenovaný diplomat EU.

Lotyšsko a další státy sousedící s Ruskem požadují, aby EU stanovila jasné podmínky pro případné uvolnění sankcí. Lotyšský zmocněnec pro sankce Āris Vīgants prohlásil, že „sankce lze zmírnit nebo zrušit jedině tehdy, pokud Rusko uhradí škody způsobené na Ukrajině.“

I poté však podle něj nemůže dojít k návratu do předválečného stavu. „Každý musí pochopit, že návrat k normálním vztahům s Ruskem je nemožný, i kdyby došlo k nějaké mírové dohodě.“

Podobně smýšlejí i další evropské státy. „Ruská energie je jedovatá – je spojena s politickou manipulací a vydíráním,“ varoval litevský ministr zahraničí Kęstutis Budrys. „Výnosy z jejího prodeje přímo financují ruské brutality na Ukrajině i dezinformační kampaně v našich zemích.“

„Věřím, že Evropa se poučila a už se znovu nevrátí do pasti závislosti na ruských zdrojích energie.“ 

Související

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce Donald Trump

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 1 hodinou

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí

Desítky lidí nepřežily další americký útok v Jemenu, jehož cílem byl v noci ze čtvrtka na pátek významný přístav, který Hútiové využívají k zásobování palivem. Další desítky osob utrpěly podle dostupných informací zranění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy