Koronavirus už se na světě potvrdil u více než 9 milionů lidí

Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě potvrdila již už u více než devíti milionů lidí. S odkazem na vlastní statistiky to dnes napsala agentura Reuters. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která také monitoruje šíření nákazy, nyní eviduje asi o 14.000 infikovaných méně.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Poslední milion potvrzených nálezů SARS-CoV-2 se přitom objevil za méně než týden. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes oznámil, že v neděli se po celém světě koronavirus prokázal za 24 hodin u 183.000 osob, což je nejvíce za jeden den od začátku pandemie.

Rychlý nárůst případů je způsoben především prudkým šířením viru v Brazílii a v Indii. Nový lokalizovaný rozmach nákazy hlásí rovněž nejhůře zasažené Spojené státy či Čína, kde se ke konci loňského roku virus objevil poprvé.

Světová bilance dosáhla 4,5 milionu nakažených v polovině května a od té doby se počet potvrzených nálezů zdvojnásobil za pouhých pět týdnů.

Spojené státy registrují téměř 2,3 milionu nakažených, což je nejvíce ze všech zemí na světě a což představuje zhruba čtvrtinu celkového počtu. Virus se však nyní šíří nejrychleji v Latinské Americe, která již eviduje 23 procent všech nakažených.

Co do počtu infikovaných se na druhém místě pomyslného žebříčku nachází Brazílie, která v sobotu překonala hranici milionu potvrzených nálezů SARS-CoV-2. Čtvrtá Indie přitom zřejmě brzy předstihne v počtu nakažených nyní třetí Rusko.

Celosvětový počet potvrzených infekcí roste každým dnem mezi jedním a dvěma procenty a to i přesto, že řada zemí zavedla přísná ochranná opatření, jež měla šíření viru zabránit. V pátek všechny země souhrnně ohlásily 176.000 pozitivních nálezů za poslední h 24 hodin, což bylo nejvíce za jediný den od začátku pandemie. Jen Brazílie si tehdy přičetla 54.000 nově nakažených, nejvíce, kolik kdy jedna země zaznamenala za den.

Reuters eviduje asi 464.000 zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je dvakrát více než před sedmi týdny. Nejvíce obětí - 120.000 - mají USA, kde se na některých místech znovu zvyšují počty nakažených poté, co úřady uvolnily ochranná opatření. Za Spojenými státy se nachází Brazílie, jež se nedávno přehoupla přes hranici 50.000 zemřelých s covidem-19.

S novým rozmachem nákazy se potýká rovněž čínská metropole Peking, kde jsou úřady podle vlastních slov schopny otestovat až milion lidí denně. Celostátní rekord USA přitom činí 594.000 testů, denní výkon se však většinou pohybuje pod hranicí půl milionu.

Klesající epidemiologickou křivku však stále hlásí téměř všechny velké evropské země, jež byly před několika měsíci ohniskem pandemie. Postupně tak uvolňují restrikce a znovu otevírají svoje hranice.

Z nákazy koronavirem se podle dostupných dat zotavila již asi polovina všech nakažených. Skutečné počty jsou ale zřejmě vyšší, protože řada zemí vyléčené do svých statistik nezahrnuje, píše Reuters.

Podle šéfa WHO Tedrose je největší současnou výzvou zvýšit produkci a distribuci látky dexametazon, což je první lék, u něhož se prokázalo, že zvyšuje šance na přežití u pacientů s těžkým průběhem covidu-19. Léčivo by však podle Tedrose měli užívat jen kriticky nemocní pacienti pod dohledem lékařů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína prosazuje v léčbě covidu-19 tradiční medicínu, většina Číňanů…

05.07.2020 10:39 Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení…

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Polský prezident chce ústavně zakázat adopcí dětí homosexuály

05.07.2020 09:47 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda chce, aby v ústavě jeho země byl zakotven zákaz adopcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy