Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

Macron v historickém centru Drážďan před kostelem Panny Marie zdůraznil, že konflikt na Ukrajině se týká i evropského míru a bezpečnosti. Vyjádřil hrdost nad tím, že Evropa od počátku pomáhá Ukrajině, a ujistil, že evropská podpora bude pokračovat tak dlouho, jak to bude potřeba.

Podle Macrona zbrojní pomoc, kterou Západ včetně Evropy poskytuje Ukrajině, neznamená zapojení do války. Ujistil, že Evropa nevede válku proti ruskému lidu, ale odmítá revizionistický režim a imperiální ambice. Zdůraznil, že Evropa chce trvalý mír, který nevznikne kapitulací Ukrajiny.

Macron varoval, že Rusko by se nemuselo zastavit na Ukrajině a mohlo by pokračovat dál. Proto je podle něj potřeba nový evropský bezpečnostní koncept, ve kterém Evropa bude jednat rozhodně a spoléhat především na sebe. V nadcházejících měsících by si Evropa měla ujasnit, jakým hrozbám čelí a kdo pro ni představuje nebezpečí.

O potřebě posílení evropské obrany hovořil Macron již v dubnu na pařížské Sorbonně. Na tento projev dnes v Drážďanech navázal a zopakoval, že Evropa je smrtelná a zároveň garantem míru.

Macron označil možnost vystoupit v Drážďanech za velkou čest, a připomněl, že je prvním francouzským prezidentem, který zde vystoupil od znovusjednocení Německa. Kostel Panny Marie, zničený při bombardování v roce 1945 a znovu obnovený po sjednocení Německa, nazval symbolem naděje.

V projevu se věnoval také hospodářskému rozvoji Evropy. Evropská unie, založená na myšlence jednotného vnitřního trhu, je podle něj snem o růstu a blahobytu. Aby si Evropa tento růst udržela, musí investovat do nových a zelených technologií, dekarbonizace, čisté energie včetně jaderné a do umělé inteligence. Poukázal na to, že USA a Čína do těchto oblastí rozsáhle investují.

Macron také zdůraznil potřebu snížit byrokratickou zátěž v jednotlivých evropských státech i na úrovni Evropské unie.
 

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Rusko

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

včera

Bidenovi mají problém. Prezidentova syna Huntera uznali u soudu vinným

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy