Macron zmizel Francouzům z očí. Okolí prezidenta ale uklidňuje veřejnost

Francouzskému prezidentovi Emmanueli Macronovi může zbytek funkčního období značně znepříjemnit nucená spolupráce s krajně pravicovou stranou Národní sjednocení jeho úhlavní sokyně Marine Le Penové. Teď ale francouzský prezident zmizel z očí veřejnosti. Proč tomu tak je, odhadl například premiér Gabriel Attal. 

Byl to právě Macron, kdo v reakci na neúspěšné volby do Evropského parlamentu rozpustil francouzský parlament a vyhlásil předčasné volby, které v neděli dospějí ke svému druhému kolu. Existuje velká šance, že se vlády nad zemí ujme krajně pravicová strana Národní sjednocení a on s ní bude muset navzdory vlastnímu přesvědčení spolupracovat. 

Macron se pravděpodobně na výzvy z jeho vlastní strany nyní stáhl z očí veřejnosti. Informoval o tom server Politico. „Bylo mu řečeno, aby přestal vést kampaň. A ve skutečnosti nejde o to, že by slyšel naše poselství, spíše o to, že byl donucen ho slyšet,“ uvedl jeden z představitelů strany Renesance, jemuž Politico zajistilo anonymitu. „Podcenil, jak moc veřejnost odradila jeho osobnost,“ podotkl. 

Teď je dle hodnocení tohoto uznávaného serveru „zavřený“ v Elysejském paláci „u rýsovacího prkna“ a připravuje se na to, že „možná bude muset zvládnout soužití ve vládě se stranou Národní sdružení Marine Le Penové“, jak píše Politico. 

Francouzský premiér Gabriel Attal má v tom, proč se Macron stáhl z očí veřejnosti, jasno. „Možná je to příležitost znovu vymyslet způsob vládnutí. Z voleb by mohlo vzejít pluralitní Národní shromáždění, v němž by bylo několik politických skupin zprava, zleva i ze středu, které by mohly spolupracovat, jeden projekt za druhým,“ vylíčil. 

Prezident se ale na oči veřejnosti bude muset vrátit velice brzo. „Znovu se postaví do čela jako garant francouzských institucí,“ míní představitel strany Renesance. Podle serveru Politico se bude muset Macron zaměřit na výběr nového premiéra, „což může trvat týdny, pokud nebude v parlamentu jasná většina“. 

Francouzi půjdou ke druhému kolu parlamentních voleb v neděli. První kolo ovládlo nacionalistické Národní sdružení Marine Le Penové se ziskem 33,25 %, druhá byla levicová Národní lidová fronta se 28,63 % a třetí Macronova centristická Renesance se ziskem 20,94 %.

Nejméně 200 kandidátů z levicových a centristických stran před rozhodujícím nedělním termínem odstoupilo z hlasování, aby se spojili s uchazeči, kteří mají největší šanci porazit Le Penovou, píše Politico. Národní sjednocení Le Penové tak ještě může ve volbách čelit porážce. 

Související

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron chce centristickou vládu, navzdory volebním výsledkům

Francouzský prezident Emmanuel Macron si podle všeho zahrává s již tak napjatou politickou atmosférou v jeho zemi. O volbách nově řekl, že je nikdo nevyhrál. Zároveň nehodlá jmenovat premiérem předsedu skutečné vítězné strany Nepoddajná Francie. „Obávám se, že se Mélenchon pokusí přenést boj do ulic,“ řekl jeden z francouzských politiků o nespokojenosti kandidáta na premiéra Jeana-Luca Mélenchona.  

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie volby ve Francii Gabriel Attal

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy