Macron zmizel Francouzům z očí. Okolí prezidenta ale uklidňuje veřejnost

Francouzskému prezidentovi Emmanueli Macronovi může zbytek funkčního období značně znepříjemnit nucená spolupráce s krajně pravicovou stranou Národní sjednocení jeho úhlavní sokyně Marine Le Penové. Teď ale francouzský prezident zmizel z očí veřejnosti. Proč tomu tak je, odhadl například premiér Gabriel Attal. 

Byl to právě Macron, kdo v reakci na neúspěšné volby do Evropského parlamentu rozpustil francouzský parlament a vyhlásil předčasné volby, které v neděli dospějí ke svému druhému kolu. Existuje velká šance, že se vlády nad zemí ujme krajně pravicová strana Národní sjednocení a on s ní bude muset navzdory vlastnímu přesvědčení spolupracovat. 

Macron se pravděpodobně na výzvy z jeho vlastní strany nyní stáhl z očí veřejnosti. Informoval o tom server Politico. „Bylo mu řečeno, aby přestal vést kampaň. A ve skutečnosti nejde o to, že by slyšel naše poselství, spíše o to, že byl donucen ho slyšet,“ uvedl jeden z představitelů strany Renesance, jemuž Politico zajistilo anonymitu. „Podcenil, jak moc veřejnost odradila jeho osobnost,“ podotkl. 

Teď je dle hodnocení tohoto uznávaného serveru „zavřený“ v Elysejském paláci „u rýsovacího prkna“ a připravuje se na to, že „možná bude muset zvládnout soužití ve vládě se stranou Národní sdružení Marine Le Penové“, jak píše Politico. 

Francouzský premiér Gabriel Attal má v tom, proč se Macron stáhl z očí veřejnosti, jasno. „Možná je to příležitost znovu vymyslet způsob vládnutí. Z voleb by mohlo vzejít pluralitní Národní shromáždění, v němž by bylo několik politických skupin zprava, zleva i ze středu, které by mohly spolupracovat, jeden projekt za druhým,“ vylíčil. 

Prezident se ale na oči veřejnosti bude muset vrátit velice brzo. „Znovu se postaví do čela jako garant francouzských institucí,“ míní představitel strany Renesance. Podle serveru Politico se bude muset Macron zaměřit na výběr nového premiéra, „což může trvat týdny, pokud nebude v parlamentu jasná většina“. 

Francouzi půjdou ke druhému kolu parlamentních voleb v neděli. První kolo ovládlo nacionalistické Národní sdružení Marine Le Penové se ziskem 33,25 %, druhá byla levicová Národní lidová fronta se 28,63 % a třetí Macronova centristická Renesance se ziskem 20,94 %.

Nejméně 200 kandidátů z levicových a centristických stran před rozhodujícím nedělním termínem odstoupilo z hlasování, aby se spojili s uchazeči, kteří mají největší šanci porazit Le Penovou, píše Politico. Národní sjednocení Le Penové tak ještě může ve volbách čelit porážce. 

Související

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macrona čeká nelehké hledání nové vlády. Attal dnes podá rezignaci

Předčasné parlamentní volby ve Francii vyhrála levicová Nová lidová fronta, potvrdila AP s odkazem na oficiální výsledky voleb zveřejněné v pondělí ráno. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se nyní zaměří na sestavení nové vlády. Dosavadní premiér Gabriel Attal totiž nabídne svou rezignaci. 

Více souvisejících

Emmanuel Macron Francie volby ve Francii Gabriel Attal

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macrona čeká nelehké hledání nové vlády. Attal dnes podá rezignaci

Předčasné parlamentní volby ve Francii vyhrála levicová Nová lidová fronta, potvrdila AP s odkazem na oficiální výsledky voleb zveřejněné v pondělí ráno. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se nyní zaměří na sestavení nové vlády. Dosavadní premiér Gabriel Attal totiž nabídne svou rezignaci. 

včera

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie volí ve druhém kole parlament. Účast je extrémně vysoká

Druhého kola francouzských parlamentních voleb se do nedělního poledne zúčastnilo přibližně 26,63 procenta voličů, což je více než v prvním kole a nejvýše od roku 1981. Vysoký zájem o hlasování potvrdili představitelé tamního ministerstva vnitra, uvedl server France 24.

včera

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Nizozemci dokázali otočit duel s Tureckem a po 20 letech slaví postup do semifinále

Až do posledního čtvrtfinále si fotbaloví fanoušci museli počkat na konečně atraktivnější zápas. Ve večerním Berlíně se o něj v sobotu postarali nejen Nizozemci, ale i Turci svou bojovnost, která vedla jak k nečekanému otevření skóre z jejich strany, o což se ve 35. minutě po rohovém kopu postaral Akaydin a která pak taktéž vedla k hektickému a zajímavému závěru zápasu, kdy svěřenci kouče Ronalda Koemana dělali všechno, co mohli, aby ubránili své jednobrankové vedení. K němu „oranžoví“ dospěli díky De Vrijovi a Müldürově vlastnímu gólu. I proto si tak Nizozemci po dvaceti letech zahrají na fotbalovém Euru v semifinále. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Anglie opět svým fotbalem nenadchla, poprvé od roku 1996 ale uspěla v penaltovém rozstřelu a postoupila

Stejně jako v předešlých zápasech na tomto evropském šampionátu tak ani tentokrát ve čtvrtfinále fotbalisté Anglie nikterak fotbalovou veřejnost svým výkonem neoslnili. Po většinu duelu se Švýcarskem se jednalo z obou stran o statické taktické šachy, přičemž se na první gól čekalo až do 75. minuty. To otevřeli skóre Švýcaři zásluhou Embola, ovšem jen pět minut na to se Angličanům podařilo srovnat díky Sakovi. I třetí čtvrtfinále tak šlo do prodloužení a stejně jako páteční duel Portugalska s Francií, tak i tentokrát nakonec o postupujícím musely rozhodnout penalty. Ty i díky Akanjiho neúspěchu zvládli Angličané, kteří se tak radovali z prvního postupu přes penalty na velkém turnaji od roku 1996. 

včera

včera

včera

Josef Šlerka

Soumrak mediálního trhu. O úspěchu českých vydavatelů už dávno nerozhodují čtenáři

Český mediální trh se pomalu ale jistě stává světovým unikátem. Jednička na trhu, Seznam.cz, dal díky své službě Newsfeed vzniknout plejádě více či méně zajímavých webů, které by se jinak na běžném a férovém trhu kvůli masivní konkurenci neprosadily. Oproti tomu stojí Nadační fond (údajně) nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který se snaží danou změť webů korigovat a rozhodovat o tom, který je kvalitní a který nikoliv. Nyní spolu oba subjekty spolupracují a mediální trh tak ovládají, jak se jim zlíbí. Jako samozvané regulační orgány bez sebemenšího dozoru. Tím vzniká situace, která ve světě nemá obdoby.

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii odstartovalo druhé kolo parlamentních voleb

V neděli v 8:00 se ve Francii otevřely volební místnosti pro druhé kolo předčasných parlamentních voleb, které by mohly představovat významný moment v historii země a ovlivnit evropskou politiku, uvedl server France24.

včera

včera

Panika na festivalu v Jihlavě: Při tlačenici se zranilo 12 lidí

Na festivalu v Jihlavě se při tlačenici v noci na neděli zranilo nejméně 12 lidí. Lidé v panice opouštěli areál, když se začala prohýbat střecha nafukovacího stanu, informovala policie na síti X

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy