Čínský vliv ve světě dlouhodobě narůstá. Peking je hlavním partnerem pro 120 zemí světa a nabízí jim alternativu pro Západ – podle experta osloveného serverem EuroZprávy.cz těží hlavně z toho, že „není jeho součástí“. Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz přiblížil, že čínská ekonomika vůbec nepřestala růst – jak se občas vedou dohady. Zároveň ale není jisté, zda vůbec někdy dožene Spojené státy.
Čínské zahraniční aktivity jsou stále častěji terčem podezření a různých opatření. Například Evropská unie jim vzdoruje různě, nedávno rozhodla o uvalení trestních cel na čínské elektromobily. Uznávaný server Politico ale vyzpovídal čtyři diplomaty a dva vysoké úředníky, kteří potvrdili, že jde o to „využít hrozbu cel k tomu, aby čínští výrobci automobilů přišli do Evropy a vytvořili společné podniky a sdíleli technologie se svými protějšky z EU.“
Už dlouhodoběji existují obavy, že Čína vytváří menším zemím takové úvěry, až je dostane do dluhové pasti, z angl. debt trap. „Většina odborníků považuje tyto diskuze za příliš zjednodušující nebo přímo pomýlené. Je pravdou, že Čína poskytovala zhruba posledních 10-15 let velké půjčky a budovala velké infrastrukturní projekty, ale nemyslím, že by to dělala schválně, aby země dostala do dluhových problémů,“ přiblížil Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz.
Peking nešíří svůj, zejména ekonomický, vliv pouze půjčkami. „Celkově je čínský vliv výsledkem široké škály ekonomických vztahů. Nejen půjče a infrastrukturních projektů, ale i obchodu a politických,“ poznamenal expert.
Podle Turcsányiho Čína těží z toho, že není „součástí Západu“ a poskytuje vůči němu určitou alternativu. „Mnohé státy v rozvojovém světě nejsou se Západem spokojené, ať už kvůli koloniální minulosti, nebo celkově nadřazenému postavení ve světě. Růst Číny je pro ně příležitostí získat nového partnera,“ doplnil.
Vzhledem k některým iniciativám Ruské federace v Africe se nabízí otázka, jestli dojde na vlivové soupeření mezi Moskvou a Pekingem. Kupříkladu Súdán má zájem o oživení dohody o vybudování ruského námořního uzlu v Rudém moři. Už v roce 2017 vznikla shoda mezi tehdejším prezidentem Umarem al-Bašírem a ruským lídrem Vladimirem Putinem.
Turcsányi ale boj o vliv mezi Čínou a Ruskem nevidí jako pravděpodobný. „Rusko a Čína mají momentálně velmi blízké vztahy, důvěřují si, a oba státy vnímají jako hlavní problém především USA a celkově západní dominanci ve světě,“ vysvětlil.
Ač je Rusko na Číně do jisté míry závislé, z Moskvy se neozývají relevantní hlasy, které by kritizovaly blízké vztahy k Pekingu. „Situace se může změnit například po Putinovi, ale to se bavíme o dost hypotetických scénářích, ve kterých se klidně může otevírat i otázka rozpadu Ruské federace a dalších radikálních změn,“ popsal expert s tím, že se „Čína i Rusko snaží o omezení západního vlivu ve světě a konkrétně i v Africe“.
Zdůraznil dále, že za posledních několik desetiletí čínský vliv vzrostl prakticky všude ve světě a „neexistuje místo, které tento vliv nepociťuje“. „Čínský růst v posledních čtyřiceti letech se dá označit za jednu z klíčových historických změn druhé poloviny 20. století a začátku 21. století. Čína se stala jedním ze tří hlavních ekonomických center světa, po boku USA a EU a hlavním obchodním partnerem více než 120 států světa,“ vyčíslil Turcsányi.
Hlavním zdrojem tohoto vlivu je podle něj ekonomika a následuje do jisté míry i politika a „ideová výbava“ – tedy „image alternativy vůči Západu, která je pro mnohé lidí a státy atraktivní“. „Z vojenského hlediska Čína samozřejmě roste také, ale to se zatím bavíme o vlivu hlavně v okolí Číny, hlavně v Jihočínském a Východočínském moři, podstatně méně o oblastech více vzdálených,“ uvedl.
Expert následně přiblížil některé projekty, které Čína v Africe založila. „Některé z nejznámějších za poslední dobu jsou například železnice v Keni a Etiopii, ale Čína v posledních patnácti letech vybudovala v Africe projekty za desítky až stovky miliard dolarů, takže je toho opravdu velmi mnoho,“ nastínil.
Projekt s Čínou si ale každá země schvaluje sama. „Samozřejmě součástí těchto projektů je i to, že Čína je v Africe více přítomná a tedy roste i její celkový vliv a tak dále. Jinak ve ale nutné vnímat to tak, že všechny tyto projekty byly primárně navržené a schválené Afričany, kteří dobrovolně s Čínou dané dohody uzavřeli,“ upozornil Turcsányi.
Velkým otazníkem je přínos čínských projektů pro národní ekonomiky. „Z ekonomického hlediska je zároveň otázkou, do jaké míry jsou jednotlivé projekty přínosné pro národní ekonomiky. V některých případech se zdá, že jde o takzvané white elephants projekty, tedy projekty, které sice dobře vypadají, ale jinak nejsou prospěšné. Často jsou tyto projekty realizované jako projekty lídrů, a tak je tam prostor pro korupci a podobně,“ připomněl expert.
Čína se ale nezdržuje pouze v Africe, svůj vliv se snaží šířit i přímo v srdci Evropské unie. Konkrétním příkladem z posledních let jsou například spory mezi Čínou a Litvou. „Jednalo se tam o to, že vláda zrealizovala několik relativně provokativních kroků vůči Číně směrem k Tchaj-wanu a Čína na to chtěla reagovat. Zjistila však, paradoxně, že vůči Litvě nemá až takové páky – vliv – jak to udělat, protože přímý export Litvy do Číny je minimální a nemá na litevskou ekonomiku velký dopad,“ vysvětlil Turcsányi.
Podotkl, že se Čína podle některých zpráv „snažila tlačit na německé podniky, které v Litvě vyráběji, aby tam přestaly investovat, protože je jinak Čína nepustí na čínský trh“. „Je těžké určit, do jaké míry byla tato čínská snaha úspěšná, osobně si myslím, že mohla být i kontraproduktivní, protože vedla k tomu, že se EU začala více zaobírat hlubšími ekonomickými propojeními s Čínou,“ vylíčil.
Zastavení růstu čínské ekonomiky podle Turcsányiho není v dohledné budoucnosti tématem. „Momentálně se bavíme o zpomalování čínského růstu, ne přímo o tom, že by úplně přestala růst. Čínská ekonomiky teď roste přibližně o pět procent ročně. Souhlasím však s tím, že čínská ekonomika má vážné problémy, které byly viditelné hlavně v posledních pěti letech a tedy otázka kdy a jestli dožene USA je momentálně méně jasná,“ shrnul.
Nemyslí si, že by Čína zvládla dohnat USA v blízké budoucnosti. „Možná se tak vůbec nestane. Další vývoj závisí nejen na růstu Číny, ale i na růstu USA,“ uzavřel.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera