Nejde jen o Izrael. Íránské zapojení může ohrozit zájmy Saúdů, hrozí rozsáhlejší válka

Na Blízkém východě hrozí širší regionální válka. Útok Hamásu proti Izraeli totiž může předznamenávat daleko rozsáhlejší konflikt, který neskončí jen pozemním útokem IDF proti Pásmu Gazy. Aktivní íránské zapojení do konfliktu by znamenalo přímé ohrožení zájmů Saúdské Arábie a pravděpodobně válku daleko větší, než jakou nyní vidíme v Izraeli. 

Podle serveru Politico navíc teď Bílý dům bude muset upustit od koncentrace pozornosti vůči Číně. Z rozšíření konfliktu tedy může čerpat i ona. Region hostí mnoho amerických vojáků a zároveň rivalských zemí, píše zpravodajský server. 

Na pomoc Hamásu může přijít hned několik zemí, v jejichž čele stojí Írán a další arabské země. Lidské zdroje a rozšíření konfliktu do jiných částí Izraele pak může poskytnout palestinské uskupení Hizballáh v Libanonu. 

Izraeli nezbylo nic jiného než upozornit další subjekty, aby se do války nezapojily. „Rozšíření arény boje proti Izraeli se setká s obzvláště tvrdou reakcí, včetně rozhodných a smrtících akcí ze strany Izraele,“ uvedl jeden z tamních představitelů pod podmínkou anonymity. 

Jako skutečný viník konfliktu se zatím jeví Írán. Mluvčí Hamásu jeho podporu potvrdil a samotní íránští představitelé útok proti Izraeli vřele vítali. Nikdo ale úhlavního nepřítele Izraele neobvinil, protože se Hamás snaží držet vlastní nezávislost na Teheránu, a to i přes stávající podporu. 

Potvrdil to také šéf americké diplomacie Antony Blinken. „V tuto chvíli nemáme nic, co by nám ukazovalo, že Írán byl přímo zapojen do tohoto útoku, do jeho plánování nebo provedení, ale je to něco, co velmi pečlivě zkoumáme,“ shrnul. Spojené státy ale i tak mohou kvůli podpoře radikálů zvažovat uvalení dalších sankcí proti Íránu. 

Dalším z kritických hráčů v regionu je Saúdská Arábie. Nejen Spojené státy se snaží zprostředkovat normalizaci izraelsko-saúdských vztahů, za což by Rijád od Washingtonu získal bezpečnostní záruky a jiné výhody. Saúdové a jiné arabské země sice vydaly prohlášení sympatizující s Palestinci, nicméně případné íránské zapojení do konfliktu se může stát záminkou i pro válku mezi Rijádem a Teheránem. 

Takový krok by totiž mířil přímo proti saúdskoarabským zájmům. K tomu Saúdská Arábie vnímá Írán jako bezpečnostní hrozbu a s Izraelem v otázce Teheránu neformálně spolupracuje.

Izrael zatím uzavřel dohody o normalizaci vztahů s Bahrajnem, Spojenými arabskými emiráty a Marokem. Také ekonomické pobídky hrají roli v možnosti uzavření stejné dohody s Rijádem.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Írán Saúdská Arábie Izraelská armáda Izrael Hamás Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy