"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině

Čína v pátek prohlásila, že se nezajímá o rostoucí vztahy mezi Ruskem a Severní Koreou, a zdůraznila, že jde o záležitost těchto dvou suverénních států.

Tento postoj přichází ve chvíli, kdy Spojené státy varovaly, že až 8000 severokorejských vojáků dorazilo do ruské Kurské oblasti a jsou připraveni nastoupit do bojů proti ukrajinským silám. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Li-ťien uvedl, že „jak budou rozvíjet bilaterální vztahy, je jejich vlastní záležitost.“

Americký ministr zahraničí Antony Blinken potvrdil, že v Rusku je údajně až 10.000 severokorejských vojáků. Podle něj Rusko poskytuje severokorejským jednotkám výcvik v oblasti dělostřelectva, bezpilotních operací a pěchotních dovedností včetně čištění zákopů.

Tyto dovednosti jsou přímo využitelné pro nasazení na frontě, což podle USA ukazuje na vojenské záměry Moskvy.

V souvislosti s tím Blinken apeloval na Čínu, aby se připojila ke světovému úsilí o zastavení severokorejských vojenských aktivit na Ukrajině. „Čína by měla spolu s celým světem naléhat a žádat, aby KLDR přestala se svými provokativními akcemi,“ uvedl Blinken po jednání s představiteli Jižní Koreje.

K čínskému mlčení se vyjádřil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který kritizoval své spojence za údajnou nečinnost vůči nasazení severokorejských vojáků.

Čína reagovala, že „nezná konkrétní situaci“ ohledně vojenské spolupráce mezi Severní Koreou a Ruskem a zopakovala, že stále podporuje politické řešení konfliktu na Ukrajině a zmírnění situace. Tento postoj se podle mluvčího nemění.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přitom dnes prohlásil, že Rusko a Severní Korea (KLDR) mají „velmi úzké vazby“ mezi armádními a bezpečnostními složkami. 

Po setkání se svou severokorejskou kolegyní Čche Son-hui v Moskvě ocenil spolupráci mezi oběma státy, které uzavřely strategické partnerství v oblasti politiky, ekonomiky i vojenských záležitostí. Podle ruského ministra tento vztah přispěje k řešení důležitých bezpečnostních otázek pro obě země.

Během setkání Čche Son-hui vyjádřila podporu KLDR Rusku a označila invazi na Ukrajinu za „posvátný boj“. Severokorejská diplomatka potvrdila, že Pchjongjang bude stát po boku Moskvy „až do dne vítězství“.

Severní Korea se zároveň zavázala, že bude pokračovat ve svém jaderném programu, navzdory kritice Západu, který obviňuje Pchjongjang z eskalace napětí na Korejském poloostrově. Jihokorejská vláda vyjádřila obavy z toho, že KLDR získá cenné válečné zkušenosti díky nasazení svých jednotek v Rusku.

Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-Hjun varoval, že Severní Korea bude zřejmě od Ruska požadovat technologickou podporu pro vývoj taktických jaderných zbraní, balistických ponorek a mezikontinentálních střel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko prostřednictvím kanálů západních tajných služeb potvrdilo nasazení severokorejských vojáků ve válce proti Ukrajině. Podle serveru CNN už tam navíc bojují.

Zelenskyj se domnívá, že tento krok Ruska může být testem reakce Západu. Pokud bude odpověď slabá, je Rusko údajně připraveno přivolat další severokorejské jednotky. O situaci informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Zelenskyj rovněž připustil, že Rusko jedná se Severní Koreou o povolení nasadit „velký počet civilistů“ z KLDR do svých zbrojovek, aby tak podpořilo produkci vojenského vybavení.

Dalším překvapivým aspektem bylo podle Zelenského ticho Číny ohledně zapojení severokorejských jednotek na ruské straně. Prezident Ukrajiny ve svém příspěvku na Facebooku sdílel úryvek z rozhovoru pro jihokorejskou televizi KBS, kde zdůraznil, že zkušenosti, které Severní Korea získává na Ukrajině, mohou být použity i proti Jižní Koreji. Tento fakt je podle Zelenského důvodem, proč by měly země společně reagovat na přítomnost vojáků KLDR na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Čína Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy